Życie w Monako w pigułce: koszty utrzymania, nieruchomości, obywatelstwo i rezydencja

Małe księstwo na południu Europy ma wielkie ambicje. Wszystko tu jest idealne: natura, klimat, architektura, kultura, życie nocne, codzienny zgiełk, poranna kawa na bajecznych tarasach… Jeśli nadal nie śnisz o życiu w Monako, to najprawdopodobniej nie byłeś jeszcze na dwóch metrach kwadratowych raju, który znajduje się na Lazurowym Wybrzeżu.

Księstwo Monako przyciągnęło bogatych i wpływowych ludzi z całego świata. Kupujący i wynajmujący tu nieruchomość rozwijają regularny biznes, odpoczywają, inwestują pieniądze. Posiadanie mieszkania lub całego domu, gdzie ziemia jest jak złoto, jest bardzo prestiżowa, jak na standardy współczesnego sukcesu.

Jak wygląda życie w Monako? Co jest specjalnego w tym małym księstwie? A na ile wygodnie jest tu mieszkać, pracować i bawić się?

KLIMAT MONAKO

Czeka na Ciebie 300 słonecznych dni w roku, z jednej strony przyjemne i łagodne wody Morza Śródziemnego, bogate w krewetki, ryby morskie, ostrygi i inne przysmaki. Z drugiej strony Alpy, śnieg i piękne widoki na góry. Znajduje się obok Francji, Włoch, Lazurowego Wybrzeża, miejscowości wypoczynkowych, takich jak Nicea, St. Tropez.

Lato jest tu ciepłe, suche ze średnią temperaturą 20-25 stopni. Zima jest łagodna, deszczowa, temperatura nie spada poniżej 10 stopni.

KOSZT ŻYCIA

Jest powyżej średniej, ale porównywalne z europejskimi stolicami. Głównym źródłem wydatku tutaj są nieruchomości. Jeśli chodzi o produkty, ceny tutaj są porównywalne z cenami we Francji i na Lazurowym Wybrzeżu. Ze względu na brak odpowiedniego podatku koszt żywności w supermarketach jest przystępny.

Jeśli chodzi o ubrania, w Monako znajdziesz butiki wszystkich znanych marek. Na przykład Zara i H & M są popularne wśród mieszkańców i gości. 

Jeśli chodzi o koszty usług – są powyżej średniej. Internet, komunikacja, media i inne usługi – nie należy do najtańszych. Na przykład na rynku komunikacyjnym i internetowym „Monaco Telecom” jest monopolistą, a średnia miesięczna opłata za połączenie i za telefon będzie kosztować 120 euro.

OBYWATELSTWO

Tylko 15% populacji posiada paszport Księstwa Monako. Reszta może ubiegać się o rezydencję. Uzyskanie obywatelstwa w Księstwie jest prawie niemożliwe: trzeba być wybitną osobowością, znanym ze swoich osiągnięć sportowcem, artystą, kupić najdroższe mieszkania w Monako lub być dobrym znajomym księcia.

REZYDENCJA PODATKOWA

Możesz ubiegać się o Carte de Residence, gdy masz adres w Monako (kupiłeś lub wynająłeś nieruchomość na co najmniej rok). Musisz również wyrazić zgodę na zamieszkanie tam dłużej niż trzy miesiące w roku. Aby uzyskać rezydenturę podatkową, musisz mieszkać tam przez co najmniej 183 dni w roku lub, Monako powinno być krajem, w którym spędzasz najwięcej czasu każdego roku.

W następstwie Brexitu dla obywateli Wielkiej Brytanii, harmonogram ten prawdopodobnie wydłuży się o czas potrzebny na pierwszy wniosek o wizę długoterminową do Francji.

BANKOWOŚĆ I FINANSE OSOBISTE

Życie tutaj bez konta bankowego jest nierealne. Kupno nieruchomości, wynajęcie mieszkania w Monako, zakup karty SIM, wynajem samochodu itp. – to wszystko jest możliwe tylko za pośrednictwem konta bankowego. I oto, co musisz o nim wiedzieć:

  • aby otworzyć konto osobiste, musisz wpłacić co najmniej 100 tysięcy euro na depozyt;
  • nie ma konwencjonalnych banków, a wszystkie transakcje z kontem są przeprowadzane przez osobistego bankiera: za jego pośrednictwem decydujesz praktycznie o wszystkich transakcjach na koncie;
  • wszelkie wpływy środków należy udokumentować, aby zapewnić: wynagrodzenie, sprzedaż majątku osobistego, wygraną w loterii – wszystko powinno być przejrzyste i jasno opisane;
  • banki mają aplikacje mobilne, które służą jedynie do sprawdzania salda, podglądu najnowszych transakcji na koncie;
  • obciążenie i uznanie środków na rachunku są wstrzymane z opóźnieniem 1-7 dni.

NIERUCHOMOŚCI I WYNAJEM

Cena za metr kwadratowy zaczyna się od 10 000 euro i rośnie w zależności od prestiżu okolicy. Nic dziwnego, że najdroższe mieszkania na świecie są sprzedawane w Monako.

Wynajem mieszkania kosztuje średnio 3500 euro miesięcznie. Dodaj do tej kwoty rachunki za media w wysokości 400-700 euro i uzyskaj cenę mieszkania do wynajęcia w wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Wynajem mieszkań możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem agencji. W takim przypadku musisz zapłacić za usługi agenta i kaucję. Możesz zapomnieć o naprawie lub jakichkolwiek zmianach w układzie i wystroju mieszkania. Musisz negocjować wszystko z agentem (raczej nie zobaczysz właściciela).

Jeśli planujesz kupić nieruchomość w Monako – nie ma sensu szukać jej taniej niż milion euro. Taka jest cena małego mieszkania. Mniej lub bardziej przyzwoite mieszkania zaczynają się od 2 milionów euro, a kończą na około 390 milionów za penthouse w Tour Odeon.

WYNAGRODZENIE I PODATKI

Przeciętne wynagrodzenie w księstwie dla wykwalifikowanych pracowników wynosi od 4000-7000 euro miesięcznie.

Jeśli chodzi o podatki, nie ma tu wielu podatków. Na przykład podatek dochodowy, podatek od nieruchomości, podatek dochodowy, podatek od spadków itp. Lista ta czyni kraj szczególnie atrakcyjnym dla inwestorów i biznesmenów.

TRANSPORT

Najpopularniejszym pojazdem w Monako jest rower. Wzniesienia, niewielkie odległości między dzielnicami, wąskie uliczki i niewiele miejsc parkingowych sprawiają, że księstwo nie jest najbardziej atrakcyjnym regionem dla zmotoryzowanych. Ale są tu samochody. 

Jeśli chodzi o transport publiczny – to jest tutaj. Autobusy jeżdżą często, a najpopularniejszym transportem jest carshering.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie kradną tutaj samochodów. Możesz zapomnieć najnowszego iPhone’a na stoliku kawiarnianym i godzinę później – znaleźć go w tym samym miejscu. Małe księstwo jest całkowicie monitorowane. A mentalność miejscowych nie pozwala sobie na takie zachowanie. Ponadto ulice są codziennie patrolowane przez policję.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat Monako, to napisz do mnie 🙂

Leave a Reply