Jak aplikować o pracę w Monako

Ubieganie się o pracę w Monako może być jednym z najważniejszych tematów dla rezydenta zagranicznego. Jednak w Monako  żaden cudzoziemiec nie może zajmować prywatnego stanowiska bez zgody rządu!

Posiadanie stałej pracy w Monako może również oznaczać zielone światło w kierunku uzyskania pozwolenia na pobyt, dlatego wszystkie stanowiska pracy są monitorowane przez rząd Monako. Nikt nie może rozpocząć pracy, jeśli nie posiada pozwolenia na pracę.

Pozwolenie na pracę nie jest przyznawane automatycznie, a dla każdego wolnego stanowiska pracy istnieją poważne preferencje dotyczące priorytetów zatrudnienia, które mają chronić lokalną siłę roboczą.

Przestrzegana jest następująca kolejność zatrudniania na wolne stanowiska pracy:

  1. Osoby posiadające narodowość monagaską;
  2. Cudzoziemcy, którzy ożenili się z kobietą lub mężczyzną z Monako i nie są w separacji;
  3. Cudzoziemcy mieszkający w Monako, którzy już tam pracowali;
  4. Cudzoziemcy mieszkający w jednym z sąsiednich miast (Cap d’Ail, La Turbie, Beausoleil lub Roquebrune-Cap-Martin) i wcześniej pracujący w Monako.

Pracodawca, który chce zatrudnić lub ponownie zatrudnić pracownika cudzoziemca, musi uzyskać pisemne pozwolenie, zanim wnioskodawca zacznie pracować.

Pozwolenia tego można odmówić, jeśli na liście osób poszukujących pracy znajdują się osoby z tego samego zawodu lub specjalizacji, które mają pierwszeństwo zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Dlatego znalezienie pracy w Księstwie Monako nie dotyczy wyłącznie osobistych umiejętności i wykształcenia.