Współpraca

Wbrew wyobrażeniom, że Monako jest drogim celem podróży, tak naprawdę cenowo dorównuje wielu innym europejskim destynacjom. Jednak Monako ma znacznie więcej zalet w porównaniu z innymi miejscami docelowymi, dlatego nadal jest bardzo popularną jurysdykcją do celów biznesowych oraz mieszkalnych. 

Rząd aktywnie zachęca osoby fizyczne i ich rodziny oraz korporacje do przeprowadzki do Monako i uzyskania statusu rezydenta w Monako. Pozostaje bezpieczne i stabilne politycznie oraz posiada silną i dobrze wspieraną społeczność bankową i finansową, co sprawia, że coraz więcej osób postanawia tam zamieszkać na stałe i prowadzić swój biznes.

Jako radca prawny posiadający 10-letnie doświadczenie w doradzaniu klientom indywidualnym w zakresie międzynarodowego planowania majątkowego, w tym uzyskaniem drugiej rezydencji podatkowej, konsekwentnie wspieram wzrost liczebności nowych rezydentów w Monako nie tylko z Polski.

Oto, czym się zajmuję:

Pomoc w uzyskaniu rezydencji podatkowej w Monako

Jestem w stanie pomóc w uzyskaniu statusu rezydenta w Monako, jak również w znalezieniu mieszkania, odpowiedniego banku oraz w razie potrzeby szkoły.

Pomoc w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej w Monako

Istnieje kilka sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Monako:

 • Société Anonyme Monégasque (SAM), spółka akcyjna
 • Société à Responsabilité Limitée (SARL), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
 • Société en Nom Collectif (SNC), spółka jawna
 • Société en Commandite Simple (SCS), spółka komandytowa
 • Société en Commandite par Actions (SCA), spółka komandytowo-akcyjna
 • Activité en Nom Personnel, jednoosobowa działalność gospodarcza
 • Oddziały podmiotów zagranicznych

Stawka podatku od osób prawnych wynosząca 33,33% stosowana od 1993 r. stopniowo obniża się do 25% według następującego kalendarza:

 • 31% od 1 stycznia 2019 r .;
 • 28% od 1 stycznia 2020 r .;
 • 26,5% od 1 stycznia 2021 r .;
 • 25% od 1 stycznia 2022 r.

Monaco SCI –société civile immobilière ” (SCI), istnieje również w Monako. Jest bardziej znana jako Monaco société civile specified (the Monaco SCP). Jest to spółka „cywilna”, czyli nie będąca spółką handlową i jako taka korzysta ze specjalnego reżimu prawnego. SCI może między innymi kupować, posiadać i wynajmować nieruchomości.

Moi doradcy od marketing oraz reklamy pomogą również w analizie rynku pod wprowadzenie konkretnego produktu/biznesu w Monako i zaproponować konkretne działania, aby produkt/biznes odniósł sukces na tym wymagającym rynku.

Pomoc w przeprowadzeniu transakcji, fuzji oraz przejęć w Monako

Posiadam doświadczenie w pracy z firmami w Monako i doradztwie w zakresie prawa korporacyjnego w Monako. 

Moi doradcy prawni są również dobrze znani ze swoich umiejętności w zakresie doradztwa w zakresie fuzji i przejęć oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w Monako i okolicach.

Pozyskiwanie funduszy poprzez tokenizację aktywów

We wrześniu książę Albert przedstawił mapę drogową wyjścia Monako z kryzysu pandemicznego, obejmującą skupienie się na wspieraniu przedsiębiorstw i przyciągnięciu inwestorów z Europy i nie tylko. Jednym z głównych celów Monako jest umieszczenie cyfryzacji w centrum nowych inicjatyw unowocześnienia i wprowadzenia najnowszych technologii, co jest obecnie strategicznym tematem dla wielu krajów. Jednym z pomysłów jest pozyskiwanie funduszy poprzez tokenizację aktywów. Księstwo chce bowiem zostać światowym liderem w ICO (pierwsza oferta monet) i STO (oferta tokenów bezpieczeństwa). Księstwo określiło trzy główne cele związane z tokenizacją aktywów:

• przyciągnięcie nowych startupów;

• zostanie liderem w pozyskiwaniu funduszy na ochronę środowiska, nowe technologie, zdrowie (CleanTech);

• opracowanie cyfrowej alternatywy dla giełdy do obrotu tokenami.

Realizacja oferty tokenowej wymaga uprzedniej zgody administracyjnej w postaci etykiety. Etykietę na proponowanie ICO lub STO może uzyskać wyłącznie podmiot zarejestrowany w Monako. Razem z moimi doradcami w Monako możemy płynnie i sprawie przeprowadzić cały proces, od założenia spółki i uzyskania rezydencji, poprzez uzyskanie etykiety oraz uruchomienia procesu pozyskiwania funduszy poprzez tokenizację aktywów.

Pomoc w założeniu konta bankowego w Monako

W Monako jest 31 banków składających się z banków prywatnych i komercyjnych. Większość banków prywatnych to banki zarejestrowane w Monako, a pozostałe to oddziały banków zagranicznych.

Usługi oferowane przez banki Monako dla osób fizycznych i korporacyjnych obejmują nie tylko zarządzanie depozytami i środkami pieniężnymi, ale także zarządzanie inwestycjami i portfelami, hipoteki mieszkaniowe, kredyty specjalistyczne dla prywatnych statków powietrznych i jachtów oraz inne niestandardowe rozwiązania finansowe.

Usługi wealth management oraz Family Office

Współpracuję z jedną z wiodących firm zajmujących się usługami wealth management w Monako, w tym doradztwem inwestycyjnym, discretionary management oraz Family Office.

 Znalezienie nieruchomości pod najem lub zakup

Każdy może kupić lub wynająć nieruchomość w Monako. Nie ma wymogu zamieszkania w Monako. Wynajęcie lub posiadanie mieszkania pomoże spełnić jeden z wymogów dotyczących pobytu w Monako.

Monako zajmuje obszar mniejszy niż 2 kilometry kwadratowe. Jest podzielony na kilka obszarów, w tym The Rock – obszar wokół pałacu, Carre D’Or – Casino Square, Condamine – stary port, Fontvielle – nowy port, Larvotto – plaża, Jardin Exotique i St Romain.

Wynajem/zakup nieruchomości obejmuje studia od kawalerek po penthouse’y z 4/5 sypialniami z parkingiem i komórkami lokatorskimi lub bez. Ceny zarówno za wynajem, jak i zakup różnią się znacznie w zależności od lokalizacji nieruchomości, budynku i wielkości mieszkania lub domu.

Świadczymy również pomoc w zarządzaniu nieruchomością po jej zakupie.

Rejestracja jachtu pod banderą Monako oraz zarządzanie nim

Obywatele i rezydenci Monako mogą ubiegać się o rejestrację jachtu pod flagą Monako. Monako ma dwa podstawowe wymagania co do rejestracji jachtów:

 1. wszystkie jachty pływające pod banderą Monako muszą mieć na rufie swoją nazwę i słowo „MONACO”, z wyłączeniem innych sformułowań.
 2. Jachty, które chcą wyznaczyć kapitana i / lub załogę, muszą powiadomić Departament Spraw Morskich.

Rejestracja jachtu w Monako jest dość prosta. Najważniejsze jest, żeby posiadać dowód potwierdzający własność jachtu, szczegółowe zdjęcia jachtu oraz certyfikaty jachtu. 

Jeśli potrzebujesz informacji na temat zamieszkania w Monako lub prowadzenia biznesu w Monako, napisz do mnie na adres: maja.czarzasty-zybert@protonmail.com