Energia odnawialna w Monako

Odnawialne źródła energii to energie, które są niewyczerpane w skali czasu człowieka i pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak słońce, wiatr, wodospady, morze, ciepło Ziemi i wzrost roślin.

Powszechnie znane jako „czyste” lub „zielone” źródła energii, wytwarzają bardzo mało odpadów lub emisji zanieczyszczeń.

Najbardziej znanymi odnawialnymi źródłami energii są energia słoneczna i wiatrowa, ale jest też wiele innych. Na przykład energia wodna jest terminem używanym do opisania energii pochodzącej z wody, w tym energii fal, energii pływów i energii z prądów (energia hydrokinetyczna lub tamy wodne). Innymi przykładami są biomasa i energia geotermalna.

Jakie źródła energii odnawialnej mamy w Monako?

Energia słoneczna: panele na dachach Monako

Zacznijmy od najbardziej znanej energii słonecznej. W Monako możliwe jest przechwytywanie energii słonecznej na dwa sposoby: za pomocą paneli fotowoltaicznych, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną, oraz za pomocą paneli słonecznych, które wykorzystują energię wytwarzaną przez promienie słoneczne do podgrzewania wody.

To przede wszystkim panele fotowoltaiczne, które można znaleźć na dachach budynków w Monako. Na przykład wiele szkół, takich jak École du Parc i Lycée Technique et Hôtelier, jest wyposażonych w takie panele. Można je również znaleźć na budynkach mieszkalnych, takich jak Hélios i Jardins d’Apolline, oraz na biurowcach, takich jak SBM Offshore w Fontvieille. Wszystkie te panele wytwarzają energię elektryczną, która jest zużywana przez budynek w celu zaspokojenia jego potrzeb energetycznych, takich jak oświetlenie.

Na zewnątrz budynku Ecole St Charles znajdują się również panele słoneczne. Podgrzewają wodę w basenie. Kompleks Annonciade został wyposażony w panele słoneczne w 2008 roku, aby ogrzewać i utrzymywać temperaturę wody w basenie.

Do tej pory 18 budynków w Monako zostało wyposażonych w fotowoltaikę lub panele termiczne, a Księstwo zamierza zwiększyć tę liczbę. Od 2008 r. Rząd oferuje dotacje na instalację paneli fotowoltaicznych i termicznych (dotacje). W czerwcu 2017 r. Rząd opublikował również internetową mapę zasobów energii słonecznej, do której może uzyskać dostęp każdy użytkownik Internetu i, która zawiera informacje na temat zdolności produkcyjnej paneli fotowoltaicznych na każdym dachu w Monako (www.cadastresolaire.mc).

Dzięki sprzyjającej pogodzie energia słoneczna jest jedną z najbardziej obiecujących odnawialnych źródeł energii w Monako, dlatego ważne jest, aby ją wykorzystać!

Morska energia cieplna: pompy ciepła wody morskiej

Innym odnawialnym źródłem energii o dużym potencjale, które jest już dobrze wykorzystywane w Monako, jest energia z morza. Podczas gdy temperatura powietrza zmienia się znacznie w zależności od pory roku, morze ma stosunkowo stabilną temperaturę na głębokości przez cały rok.

Dzięki technologii pompy ciepła można pobierać ciepło lub zimno z wody morskiej do ogrzewania lub chłodzenia budynków lub do ogrzewania basenów. Budynki korzystające z tej formy energii muszą zużywać energię elektryczną do działania pomp ciepła, które następnie wytwarzają od trzech do czterech razy więcej energii niż zużywają.

Projekt Optima PAC, który został ukończony w Monako w 2015 r., pokazał, że technologia pompy ciepła nie ma szkodliwego wpływu na środowisko morskie i, że będzie możliwa dalsza optymalizacja jej wydajności w przyszłości.

Monako było jednym z pierwszych krajów, które rozwinęły wykorzystanie tego rodzaju energii wzdłuż wybrzeża. Księstwo zainstalowało pierwszą pompę ciepła na wodę morską w 1963 roku na odkrytym stadionie pływackim Rainier III, aby podgrzać wodę. Kraj ma obecnie ponad 80 pomp.

Niektóre budynki w Monako są ogrzewane lub chłodzone za pomocą pomp ciepła do wody morskiej. Wśród nich jest Grimaldi Forum, Muzeum Oceanograficzne, Rainier III Auditorium i budynki SBM.

Księstwo planuje budowę dwóch pętli pomp, aby rozszerzyć wykorzystanie tego rodzaju energii. Zamiast pompy ciepła na wodę morską na budynek, pompy te będą podłączone do sieci wodociągowej, która będzie krążyć w rurach zasilających kilka budynków, czasami dalej od wybrzeża. Umożliwia to optymalizację wydajności tej technologii, redukcję kosztów i przekazanie tej energii większej liczbie budynków.

Istnieją plany rozwoju jednej takiej pętli w dzielnicy Condamine, a drugiej w dzielnicy Larvotto. Zapewni to szczególnie atrakcyjną alternatywę dla budynków obecnie ogrzewanych olejem opałowym lub z zainstalowaną klimatyzacją, zapewniającą znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych rzędu 80%. Gdyby budynki zdecydowały się na przejście na gaz ziemny do ogrzewania zamiast oleju opałowego, emisja byłaby ograniczona tylko o 25%. Pętle energii cieplnej oceanu są ważnym krokiem na drodze do transformacji energetycznej.

Energia geotermalna: ciepło ziemi do ogrzewania lub chłodzenia budynków

Energia geotermalna umożliwia odzyskiwanie ciepła z gruntu do ogrzania budynków lub chłodzenie budynków poprzez wtryskiwanie ich nadwyżki ciepła do ziemi.

Potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Monako pozostaje niepewne, ponieważ temperatura gleby w tym kraju jest niższa niż w niektórych innych krajach o dużym potencjale w tym obszarze, takich jak Islandia. Niemniej jednak niektóre budynki w Monako mają sondy geotermalne wbudowane w fundamenty i podłączają do nich pompy ciepła.

Pozwala to na usunięcie nadmiaru ciepła w celu schłodzenia niektórych przestrzeni bez zużywania dużej ilości energii (np. poprzez wymianę klimatyzacji). Jest to rozwiązanie, które może pomóc uczynić budynki bardziej energooszczędnymi i które jest stosowane m.in. w Tour Odéon, La Petite Afrique i Villa Engelin.

A co z innymi odnawialnymi źródłami energii?

Rząd nieustannie bada możliwości rozwoju nowych rodzajów energii odnawialnej w Monako, na przykład energii wiatrowej do adaptacji w środowisku miejskim lub energii fal (energia fal). Nawet jeśli ich potencjał dla Monako nadal się nie pokaże, być może zobaczymy w przyszłości nowe systemy w zależności od ewolucji badań i rozwoju tutaj i na świecie!

Wpis przygotowany na bazie informacji znajdujących się tutaj.

Leave a Reply