Wszystko, co musisz wiedzieć przed przeprowadzką do Monako

Przed zaplanowaniem przeprowadzki upewnij się, że zapoznałeś się z informacjami o Covid-19 z Księstwa Monako

Monako to jeden z najbardziej pożądanych krajów świata, bowiem posiada reputację poważnego centrum biznesowego i idealnego miejsca zamieszkania dla emigrantów, którzy chcą mieszkać w bardzo bezpiecznym i dostępnym europejskim miejscu z eleganckimi udogodnieniami, przyjemnym klimatem i korzystnym systemem podatkowym.

Monako to maleńki kraj w Europie nad Morzem Śródziemnym składający się z jednego miasta liczącego około 36 tysięcy mieszkańców. Jest tak małe, że ​​daje to najbardziej zatłoczoną gęstość zaludnienia ze wszystkich krajów świata.

 Trochę historii

Obszar Monako został zasiedlony przez greckich kolonistów w 600 r. pne zwanych Monoikos. Według legendy dotyczy to starożytnej świątyni założonej tam przez samego Herkulesa. W ramach mozaiki feudalnej Europy przez jakiś czas Monako przechodziło jako protektorat z rąk jednego europejskiego mocarstwa do rąk drugiego, ale Francja oficjalnie uznała suwerenność Monako jako niepodległego w 1861 roku. Wkrótce stało się ono jednym z najbogatszych narodów na Ziemi w wyniku otwarcia kasyna w Monte Carlo w 1858 roku, a także likwidacji podatków dla osób fizycznych. Wielu zamożnych inwestorów jest przyciąganych do życia w Monako ze względu na fakt, że w Monako nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatek ten nie jest potrzebny ze względu na wysokie dochody z hazardu, które wpływają do Skarbu Państwa. Do dziś Monako ma jedną z najbogatszych populacji na świecie, z największą liczbą milionerów na mieszkańca w każdym kraju.

Chociaż turyści uprawiający hazard w kasynie nadal są główną ostoją ekonomiczną, sami obywatele Monako nie mogą uprawiać hazardu. Monako nie jest technicznie członkiem Unii Europejskiej, ale opiera się na Francji w obronie i używa euro jako oficjalnej waluty od 2002 roku. Przed tym rokiem Monako biło swojego franka. Monako jest również znane jako miejsce wyścigu samochodowego Grand Prix Monako, który odbywa się tam od 1955 roku, oraz wyścigu samochodowego Rajdu Monte Carlo, który trwa od 1911 roku. Popularne są również rugby i piłka nożna jako wydarzenia sportowe w Monako. W Monako znajduje się jeden uniwersytet – Międzynarodowy Uniwersytet Monako. Językiem urzędowym jest francuski, ale rdzenni Monegaskowie posługują się również dialektem bardziej podobnym do włoskiego, znanego jako Monegasque.

Niezbędne informacje o relokacji do Monako

Monako to niezależny kraj położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego przy Francji. Wielu ludzi z całego świata przyciąga wspaniały styl życia i najnowocześniejsza architektura tego kraju. Większość turystów uważa to za idealne miejsce na wakacje. Ale dla emigranta takiego jak Ty, przeprowadzka tutaj jest jak rozpoczęcie wymarzonego życia. Znajdziesz wiele możliwości kariery w otoczeniu błyszczących kasyn i luksusowych hoteli o wysokim standardzie. Jeśli więc zdecydowałeś się żyć w krainie obietnic i przepychu, oto kilka wskazówek, które z pewnością sprawią, że rozpoczęcie przeprowadzki będzie prawdziwym sukcesem.

Przygotowania do przeprowadzki

Możesz zacząć od przeszukania portali internetowych jeszcze przed przyjazdem do kraju, aby zorientować się, jakie są okolice i jakie są ceny wynajmu. Po przyjeździe możesz szukać ogłoszeń w gazetach lub najlepszym sposobem jest skontaktowanie się z lokalnymi pośrednikami w handlu nieruchomościami, którzy pomogą Ci w poszukiwaniu. Są bardziej zaznajomieni z krajem i mają szerszy wybór opcji mieszkaniowych.

Przeprowadzając się za granicę, zawsze oczekuj, że będziesz musiał zapłacić za media. W Monako średni miesięczny koszt podstawowych usług (woda, prąd, gaz i wywóz śmieci) wynosi około 200 euro. Możesz również ubiegać się o połączenie internetowe, które kosztuje około 45 € miesięcznie. Minuta lokalnej przedpłaconej rozmowy przez komórkę kosztuje 0,20 €.

Polowanie na dom i mieszkanie

Znalezienie domu/mieszkania w Monako jest wyzwaniem ze względu na jego mały rozmiar geograficzny i ogromną populację. W połączeniu z rosnącym popytem na rynku mieszkaniowym należy się również spodziewać, że ceny są dość wysokie. W zależności od planowanej długości pobytu, możesz wybrać pomiędzy krótkoterminową a długoterminową umową najmu. Jeśli będziesz przebywać w kraju od 4 do 6 lat, nie będzie wskazane kupowanie nieruchomości. Większość emigrantów decyduje się na wynajem mieszkań, które są tańsze w porównaniu z zakupem nieruchomości, gdzie średni koszt wynosi 32 000 euro za metr kwadratowy. Możesz znaleźć piękny apartament z jedną sypialnią i malowniczym widokiem w większości dużych miast, takich jak Monte Carlo, za 4000 euro miesięcznie i apartament z trzema sypialniami za około 16 000 euro.

Szkoła międzynarodowa i lokalna

Program nauczania i system edukacyjny Monako są uważane za dobrze skonstruowane, aby spełniać międzynarodowe standardy. Jedną z najbardziej uznanych szkół międzynarodowych w kraju jest  International School of Monaco, do której zapisuje się większość dzieci z zagranicy.

Rząd wprowadza obowiązkową edukację dla dzieci w wieku 6-16 lat. Dziesięć szkół państwowych w kraju zapewnia edukację podstawową i ponadpodstawową. Możesz także sprawdzić Lycée Albert Premier , bardzo prestiżową lokalną szkołę założoną w 1910 roku.

Przenoszenie swoich rzeczy oraz zwierząt

Ponieważ koszty życia w kraju są nieco wysokie, praktyczne będzie przywiezienie niektórych swoich starych rzeczy. Wiele międzynarodowych firm świadczy usługi transportowe i relokacyjne do Monako. Średni czas tranzytu do Port Genoa we Włoszech wynosi 14-18 dni, gdzie dostarczana jest większość dużych kontenerów do Monako. Kolejne trzy dni potrwają, zanim ładunki dotrą do portu w Monako, gdzie miejscowi celnicy przeprowadzą inspekcję. Aby uzyskać więcej informacji na temat importu artykułów gospodarstwa domowego i przedmiotów osobistych do Monako, kliknij tutaj .

Zwierzęta domowe wjeżdżające do kraju powinny mieć szczepienie przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni i nie więcej niż 12 miesięcy przed przywozem do Monako. Musisz również uzyskać dwujęzyczny formularz załącznika II dla Monako od swojego lekarza weterynarii i zatwierdzony przez rząd kraju pochodzenia wraz z zaświadczeniem o szczepieniu przeciwko wściekliźnie Twojego zwierzaka.

W Monako istnieje kilka dobrze zarządzanych środków transportu publicznego: autobusy, autobusy łodzie, taksówki i pociągi. Innym popularnym sposobem poruszania się mieszkańców po mieście jest korzystanie z samochodów. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą pojazd, upewnij się, że jesteś jego właścicielem od co najmniej sześciu miesięcy. Oto dokumenty, które musisz przygotować:

  • Rok, pojemność silnika, marka i model samochodu
  • Tytuł
  • Rejestracja
  • Paszport
  • Prawo jazdy ze zdjęciem

Mimo niewielkich rozmiarów Monako jest przepełnione pięknem i bogactwem. To hipnotyzujące jasne światła, a ekstrawagancka aura zainspiruje Cię do uczynienia niemożliwego możliwym.

Jak żyć jak miejscowy?

Monako ma jedną z najbardziej stabilnych i najlepiej prosperujących gospodarek w Europie, mimo że nie jest częścią Unii Europejskiej. Emigranci w tym kraju będą żyć wśród rzeszy turystów i zamożnych, sławnych ludzi, których zwabiła kwitnąca gospodarka i zmodernizowanych kosmopolitów.

Monako to słoneczne państwo nad Morzem Śródziemnym, które ma 37 952 mieszkańców, co czyni je najgęściej zaludnionym krajem na świecie. Raj dla bogatych i biznesmenów ze względu na korzystne przepisy dotyczące podatku dochodowego, Monako stało się również głównym miejscem docelowym dla emigrantów, którzy szukają dobrze prosperującej kariery i luksusowego życia. Ten mały naród znany jest nie tylko z kwitnącego przemysłu turystycznego, ale także ze wspaniałego życia, jakie zapewnia swoim mieszkańcom. Jakość edukacji jest konkurencyjna na całym świecie, system opieki zdrowotnej jest niezawodny, a co najważniejsze, koszty życia nie są tak wysokie, jak można by się spodziewać, biorąc pod uwagę jego reputację.

Zabawa w Monako

Monako jest drugim najmniejszym krajem na świecie, co oznacza, że ​​znalezienie najlepszych miejsc, w których można się cieszyć z przyjaciółmi i rodziną, nie oznacza konieczności dalekich podróży. Oprócz wspaniałych kasyn i luksusowych hoteli, które oferują wiele obiektów krytych, istnieje również imponująca lista innych miejsc do odwiedzenia, takich jak Monaco-Ville. Znana również jako „le Rocher” (skała), ta średniowieczna wioska pozwala rzucić okiem na bogatą historię kraju, podczas gdy kilka stuletnich domów jest nadal dobrze zachowanych. Tutaj emigranci mogą również uzyskać dostęp do innych słynnych miejsc, w tym Pałacu Książęcego, oficjalnej rezydencji księcia Monako i Ogrodów św. Marcina, które są parkiem na zboczu wzgórza z malowniczymi widokami.

Dzieci, które kochają zwierzęta, mogą udać się do Animal Garden na południu Skały. To zoo zostało założone w 1954 roku przez księcia Rainiera III i służy jako dom dla ponad 250 zwierząt z 50 różnych gatunków. Jeśli chodzi o pokonanie letnich upałów Monako, plaża Larvotto jest miejscem, w którym można się zatrzymać. Ta duma Monte Carlo jest uważana za jedną z najbardziej efektownych plaż w Monako. 

Przezwyciężanie szoku kulturowego

Francuski jest oficjalny, a język monegaski to starożytny dialekt ludu zamieszkającego Monako. Emigranci przyjeżdżający do tego kraju nie powinni martwić się barierą językową, ponieważ angielski jest powszechnie używany w Monako. Innym używanym tutaj językiem jest włoski, biorąc pod uwagę bliskie położenie geograficzne Monako do Włoch. Rzymskokatolicka jest religią państwową i jest praktykowana przez 95% populacji. Wolność wyznania w Monako jest poparta art. 23 Konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo wyboru religii.

Ze względu na bliskie stosunki kulturowe wielu obcokrajowców uważa, że ​​Monako jest częścią Francji. Jednak Monako jest niezależnym krajem o własnej tożsamości i emigranci nie powinni popełniać błędu obrażając mieszkańców, nazywając ich Francuzami. Mieszkańcy Monako są określani jako Monegaskowie i głęboko rani się ten patriotyzm, gdy są nazywani Francuzami.

Zdjęcie Tomica Stojanovikj z Unsplash

Leave a Reply