Dlaczego niektórzy z najlepszych sportowców na świecie mieszkają w Monako?

Księstwo Monako ma wszystko do tego, żeby uwieść nawet największego sceptyka. Jest to w szczególności bardzo popularne miejsce i odpowiednie do zamieszkania dla profesjonalnych sportowców. Dowiedzmy się dlaczego.

Sportowcy mieszkający w Monako

Wielu sportowców zdecydowało się osiedlić w Monako. Na przykład Księstwo jest bardzo popularne wśród zawodowych rowerzystów. Nierzadko więc można spotkać na ulicach takie gwiazdy jednośladów jak Chris Froome, Richie Porte, Peter Sagan czy Philippe Gilbert .

Dzięki Grand Prix, Monako jest ściśle związane z historią i środowiskiem Formuły 1. Nic więc dziwnego, że kierowcy F1 osiedlili się tam. Tak jest w przypadku byłego mistrza świata, Nico Rosberga, siedmiokrotnego mistrza świata Lewisa Hamiltona czy oczywiście Charlesa Leclerca, monegaskiego kierowcy Scuderia Ferrari.

Innym sportem szeroko reprezentowanym w Księstwie jest tenis. Novak Djokovich, Tomas Berdych i Hubert Hurkacz mieszkają zatem w Monako. W sumie około jedna czwarta najlepszych 50 ATP i WTA tenisistów mieszka w Monako.

Oprócz tych trzech flagowych sportów, Monako jest również domem wybieranym przez członków drużyny rugby, a także przez niektórych sportowców (skoczków o tyczce, biegaczy długodystansowych itp.). Oczywiście większość piłkarzy z historycznego klubu Księstwa ASM również mieszka w Monako.

Co sportowcy widzą w Monako?

Monako słynie głównie z korzystnych ram podatkowych, ale nie jest to jedyny powód, dla którego tak wielu sportowców wybiera Księstwo na swoje miejsce zamieszkania.

Położenie Monako

Monako korzysta z wyjątkowej lokalizacji geograficznej. Na skraju Morza Śródziemnego Księstwo doświadcza przez cały rok łagodnego klimatu. To zaleta doceniana przez wszystkich, tym bardziej przez sportowców, którzy dążą do trenowania w najlepszych warunkach o każdej porze roku. Ponadto Księstwo posiada doskonałe połączenie z siecią komunikacyjną, począwszy od nowoczesnego dworca kolejowego. Znajduje się również w pobliżu międzynarodowego lotniska w Nicei, a wiele firm oferuje prywatne trasy wahadłowe, które łączą Monako z lotniskiem. Z Monako bardzo łatwo jest zatem dotrzeć do czterech stron świata na turniej lub zawody. Rowerzystom łatwo jest również dotrzeć do zaplecza Nicei czy Var, które są dobrze znane jako doskonałe tereny treningowe. Bardzo szybko można też przekroczyć granicę i dostać się na półwysep włoski. Trasy Toskanii, ulubiony plac zabaw dla rowerzystów, znajdują się zaledwie 4 godziny drogi od Monako.

Środowisko życia Monako

Życie w Monako oznacza również cieszenie się niezrównanym środowiskiem życia. W czasach, gdy media o celebrytach i sportowcach osiągają bezprecedensowy poziom, Monako wydaje się być doskonałą alternatywą. Monako bowiem ma tę wyjątkową zaletę, że skupia osoby, które cenią Monako za anonimowość, którą tam znajdują. Księstwo oferuje również swoim mieszkańcom bezpieczne środowisko życia, które jest coraz bardziej poszukiwane przez sportowców i inne osobistości.

Z dala od zgiełku wielkich miast, Monako przypomina bardziej wioskę. Sklepy, szpital, market, restauracje, kluby, szkoły, obiekty sportowe, kasyno… Monako oferuje szeroką gamę usług. Dzięki powierzchni 2 km2 wszystko można załatwić na piechotę!

Sportowcy doceniają również jakość i różnorodność obiektów sportowych. Monte Carlo Country Club, który pozwala trenować z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Śródziemne, jest uznawany na świecie tenisowym jako ośrodek szkoleniowy doskonałości. Stadion Ludwika II, na którym odbywają się europejskie mecze piłki nożnej, umożliwia również sportowcom korzystanie z sesji sportowych w wyjątkowej scenerii. Jakość obiektów sportowych Księstwa jest uznawana na całym świecie. Ponadto jest źródłem treningu i rozwoju lokalnych mistrzów oraz rozwoju wielkich sportowców jutra.

Zdjęcie Tomás Evaristo z Unsplash

Leave a Reply