Wynajem lub kupno nieruchomości w Monako – co należy wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz się, zaczynasz działalność gospodarczą, czy ubiegasz się o pozwolenie na pobyt w Monako, musisz przejść prostą, ale wymagającą misję: wynajem lub kupno nieruchomości w Monako. Oto lista najczęściej zadawanych pytań w tym zakresie wraz z odpowiedziami.

Rozpoczęcie poszukiwania nieruchomości w Monako

Najpierw musisz zdecydować o budżecie, obszarze i ramach czasowych. Być może byłeś już w Monako i masz przybliżoną wiedzę na temat cen nieruchomości. Możesz mieć nawet swoją ulubioną ulicę i szczegółową listę kontrolną dla przyszłego domu. Tutaj znajdziesz przewodnik po różnych dzielnicach Monako. Jeśli chodzi o przedział cenowy, porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo później.

Prywatny najem lub prywatna sprzedaż jest bardzo rzadkim zjawiskiem w Monako. Oczywiście, możesz kupić lub wynająć nieruchomość bezpośrednio od swojego znajomego. Jednak aż 99% transakcji jest podpisywanych za pośrednictwem agencji nieruchomości. Jest ich ponad sto zarejestrowanych w Księstwie.

Dlaczego Monako pozostaje wiodącym na świecie rynkiem inwestycji w nieruchomości?

Monako reprezentuje wyjątkowy rynek luksusowych nieruchomości ze względu na stabilność gospodarczą i polityczną oraz korzystne prognozy dotyczące długoterminowych wyników. Wysoki popyt na jego nieruchomości mieszkalne napędzane są przez osoby o bardzo wysokich wartościach netto (UHNWI), które chcą zostać rezydentami Monako.

Monako jest magnesem dla zamożnych biznesmenów, artystów i sportowców z całego świata. Pomimo globalnej niepewności geopolitycznej, według prognoz Wealth-X, do 2021 r. liczba superbogatych ludzi wzrośnie do 299 000. Obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na luksusowe apartamenty, penthouse i wille. Stały wzrost UHNWI powinien uczynić rynek nieruchomości w Monako jeszcze bardziej stabilnym i zamożnym. Spójrzmy na główne czynniki decydujące o atrakcyjności nieruchomości mieszkalnej w Monako.

Co przyciąga najbogatszych Europejczyków i nie tylko do Monako?

  • Stabilność polityczna i gospodarcza: Księstwo Monako jest suwerennym krajem w Europie Zachodniej, będącym monarchią konstytucyjna, z księciem Albertem II jako głową państwa. Wzrost gospodarczy Monako wynika głównie z trzech obszarów: usług finansowych, ubezpieczeń oraz postępu naukowego i technologicznego.
  • Wysoka jakość życia: Monako oferuje łagodny klimat śródziemnomorski, czyste środowisko, wyjątkową opiekę zdrowotną, doskonałe szkoły i bezpieczeństwo osobiste dzięki największej liczbie funkcjonariuszy policji i kamer wideo na mieszkańca. Występy Opery Monte-Carlo, Teatru Księżniczki Grace, Baletu Monte Carlo, Orkiestry Filharmonii Monako, liczne wystawy i bale – to niekończące się pokazy glamouru, luksusu i stylu.
  • Niezależność finansowa: Unikalna polityka podatkowa, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz własności nieruchomości, transferów i zysków kapitałowych. Mieszkańcy Monako (z wyjątkiem obywateli Francji) nie płacą podatku dochodowego od osób fizycznych, który został zniesiony w 1869 r. Monako również nie pobiera podatku od zysków kapitałowych ani majątku. Istnieje również szereg innych lokalnych ulg podatkowych.
  • Stały wzrost rynku nieruchomości: Ceny nieruchomości w Monako wzrosły średnio o 180% w ciągu ostatnich 12 lat. W tym okresie odnotowano jedynie bardzo krótkoterminowe spadki wartości, głównie podczas globalnych kryzysów finansowych w latach 2007–2008.
  • Raj dla żeglarzyPort Hercule może pomieścić ponad 100 superjachtów. Monaco Yacht Club i coroczne Monaco Yacht Show przyciągają miłośników żeglarstwa z całego świata.
  • Sport i rekreacja: Wiele międzynarodowych wydarzeń sportowych odbywa się w Księstwie, w tym Grand Prix MonakoFormuła EMonte-Carlo Rolex Masters Tennis, mecze piłkarskie AS Monaco oraz inne regularne i jednorazowe wydarzenia przyczyniające się do aktywnego stylu życia Monako.

Jakie są główne problemy, przed którymi stoi rynek mieszkaniowy w Monako?

Monako boryka się z brakiem zakwaterowania, który utrudnia dalszy rozwój kraju. Oto główne czynniki odpowiedzialne za wzrost wartości nieruchomości:

  • Jego wielkość: małe terytorium Księstwa (nieco ponad 2 km2) jest głównym powodem niewystarczającej oferty nieruchomości. Pomimo rekultywacji terenu pod nowy projekt morski Le Portier w samym sercu Monako, który do 2025 r. doda kolejne 6 hektarów pod budowę kolejnych mieszkań i willi, wciąż nie ma wystarczającej powierzchni, aby zaspokoić rosnący popyt.
  • Architektura historyczna: Monako zręcznie wykorzystuje swoje małe pasy ziemi do budowy nowych obiektów lub ulepszania starych budynków, jednocześnie zwiększając ich powierzchnię. Niestety proces ten jest dość powolny ze względu na jego historyczne dziedzictwo; nie wszystkie budynki można zburzyć lub zmodernizować, aby zrobić miejsce dla rosnącej liczby Monegasków i nowych mieszkańców. Większość księstwa ma piękne zabytkowe budynki, które są częścią jego dziedzictwa i nie można ich przekształcić ani wymienić.
  • Górzysty teren: Monako znajduje się na zboczu góry, co sprawia, że ​​rozwój nowych nieruchomości jest niezwykle trudny i drogi; wymaga dobrego planowania i doświadczonych planistów. Monako graniczy również z Francją, wymagając pewnej współpracy z władzami francuskimi, szczególnie w zakresie budowy wieżowców, które mogą mieć wpływ na jakość życia francuskich sąsiadów.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Monako?

Monako jest najdroższą lokalizacją na świecie do wynajmu nieruchomości mieszkalnych ze średnim czynszem w wysokości 126 € / mkw. Miesięcznie. To o 60% więcej niż w Nowym Jorku, drugim najdroższym miejscu w indeksie Savills.

W ciągu roku do lutego 2020 r. wartości czynszów w Monako wzrosły o 20% we wszystkich typach nieruchomości. Ten wysoki popyt odzwierciedla rynek sprzedaży, ponieważ najemcy muszą wykazać, że nieruchomość uwzględnia ich potrzeby, aby ubiegać się o pozwolenie na pobyt w Monako.

Przedział cenowy może być bardzo różny w zależności od powierzchni, stanu, wieku i prestiżu budynku. Miesięczny czynsz za małe studio o powierzchni 30 m2 wynosiłby średnio 2450 euro. Są rzadko dostępne ze względu na bardzo wysoki popyt.

Czynsz za jedną sypialnię może wynosić od 4500 do 8000-10000 euro +, w zależności od „jakości” budynku, jego powierzchni i powierzchni. Apartamenty z trzema sypialniami o powierzchni 150 m2 będą kosztować aż 12000 euro, a 350 m2 z łatwością wyniesie 24000 euro miesięcznie.

Ile kosztuje zakup mieszkania lub domu w Monako?

W swoim corocznym raporcie dotyczącym nieruchomości w Monako Savills ogłosił, że Monako pozostaje najdroższym rynkiem nieruchomości mieszkaniowych na świecie ze średnią ceną za metr kwadratowy obecnie wynoszącą 48,150 €.

Z ośmiu dzielnic Księstwa raport pokazuje, że dzielnica Monte Carlo jest najdroższa, a jej średnia cena wynosi 53 000 EUR za metr kwadratowy.

Średnia cena za metr kwadratowy w innych dzielnicach obejmuje Fontvieille (52 342 EUR), La Condamine (52 280 EUR), Les Moneghetti (45 455 EUR), Jardin Exotique (35 383 EUR) i La Rouse (42 549 EUR). W przypadku Monaco-Ville i Larvotto średnia cena odsprzedaży w 2019 r. wyniosła odpowiednio 7 680 000 EUR i 8 266 000 EUR.

Tylko Hongkong (44 700 m2) zbliża się do wartości nieruchomości mieszkalnych w Monako. W Nowym Jorku (24 300 EUR) mkw. najdroższa nieruchomość kosztuje o połowę mniej niż Księstwo, podczas gdy w Londynie (18 500 EUR) i w Paryżu (15 400 EUR) ceny są odpowiednio o 60% i 68% niższe.

Wolumen transakcji w Monako spadł z 523 transakcji w 2018 r. do 462 transakcji w 2019 r., chociaż sprzedaż nieruchomości powyżej 10 mln EUR wzrosła o 64% rok do roku.

Nieruchomość premium kosztuje około 70 000 euro za metr kwadratowy. Studia bez widoku na morze zaczynają się od 1,5 miliona euro. Widok na morze podnosi cenę podobnej nieruchomości do 3,9 miliona euro. Apartamenty z czterema lub pięcioma sypialniami wynoszą od 13,3 do 67 milionów euro, w zależności od ich wielkości i widoku. Popyt przewyższa podaż. W samym sercu Monako, w pobliżu Placu Kasyna, na sprzedaż jest tylko 10% mieszkań. Najbardziej kosztowny penthouse w Monako jest na sprzedaż za 387 mln euro.

Jakie środki finansowe są potrzebne do podpisania umowy najmu?

Księstwo Monako prowadzi standardowy system płatności między agencjami a właścicielami nieruchomości. Agencja otrzymuje 10% rocznego czynszu. Najemca zwykle płaci czynsz za trzy miesiące i kaucję za ostatni miesiąc. Obowiązuje również opłata rejestracyjna. Być może będziesz musiał przygotować się na zapłacenie 6-miesięcznego czynszu, ponieważ właściciel nieruchomości chce mieć pewność co do przyszłej wypłacalności. Możesz zostać poproszony o przedstawienie wyciągu bankowego, umowy o pracę lub znacznie większej wpłaty.

Jaka jest opłata rejestracyjna za umowę kupna i sprzedaży?

Kupujący płaci 3% prowizji agencji od ceny. Opłaty notarialne i inne podatki wpłacane do budżetu Księstwa stanowią kolejne 6%. W ten sposób cena zakupu wzrasta ogółem o 9%. Jeśli kupisz nową nieruchomość, opłaty notarialne wynoszą 2,5% wartości nieruchomości.

Wybór agencji nieruchomości w Monako

Agencję zazwyczaj polecają zadowoleni klienci, zadowoleni z domu lub mieszkania. Agent pomaga Ci przez wszystkie etapy transakcji – wyszukiwanie odpowiednich opcji, przeglądanie, negocjowanie ceny, podpisywanie i rejestrowanie umowy, płacenie czynszu i rachunków za media. Niezależnie od tego, czy chcesz naprawić nieszczelny kran, czy zabrać do domu zwierzaka, agencja powinna być Twoim pierwszym punktem odniesienia. Być może będziesz musiał mieć do czynienia z tym samym agentem przez lata. Dlatego ważne jest, aby znaleźć kogoś dynamicznego i wiarygodnego, który traktuje cię jak klienta priorytetowego. Znam wielu rzetelnych agentów nieruchomości pracujących w wiodących agencjach Monako i mogę polecić ich na prośbę.

Co jeszcze warto wiedzieć podpisując umowę najmu lub umowę kupna-sprzedaży?

Jeśli masz dzieci, możesz zostać poproszony o przedstawienie dowodu na przyzwoite warunki życia w momencie ubiegania się o miejsce zamieszkania. Innymi słowy, nie można wynająć 20-metrowego studia dla rodziny z dziećmi.

Jeśli kupujesz mieszkanie lub dom w Monako, Twoje szanse na uzyskanie pozwolenia na pobyt są znacznie zwiększone.

Jeśli chcesz zarejestrować swoją firmę, wynajmując lub kupując mieszkanie o statusie „powierzchnia użytkowa” otrzymasz zarejestrowany adres zamieszkania. Może to jednak ograniczać charakter Twojej działalności, ponieważ nie możesz przyjmować klientów ani umieszczać tam swoich pracowników.

Jeśli uważasz Monako za miejsce stałego pobytu, przeczytaj mój artykuł o tym, jak uzyskać zezwolenie na pobyt w Księstwie. Do zobaczenia wkrótce!

4 uwagi do wpisu “Wynajem lub kupno nieruchomości w Monako – co należy wiedzieć?

Leave a Reply