Cenne monety o nominale 2 euro z Monako – gratka dla kolekcjonerów monet

Zazwyczaj po powrocie z wakacji w naszym portfelu pozostają pieniądze z naszej wakacyjnej destynacji, których nie wydaliśmy. Wówczas wyjmujemy je z portfela i odkładamy je do skarbonki albo w inne miejsce z myślą, że przydadzą się nam podczas kolejnej podróży. Jednak niektóre monety znajdujące się w naszych portfelach po podróży po krajach UE mogą okazać się prawdziwymi skarbami. Na przykład niepozorna moneta 2 euro z księżniczką Grace i wybita w 2007 r. jest wyceniana przez kolekcjonerów na tysiące euro. Dlaczego ta moneta wyróżnia się na tle innych monet? Małe państwa, które nie są członkami Unii Europejskiej, ale mimo to używają euro jako swojej oficjalnej waluty, takie jak Monako, Watykan, Andora i San Marino, w rzeczywistości również wybijają małe wydania monet okolicznościowych. Warto zauważyć, że ich wartość wzrasta już w momencie wybicia! Jeśli mówimy o wartości i wartościach monet okolicznościowych o nominale 2 euro, Monako jest tutaj absolutnym liderem. Dlatego też moneta o nominale 2 euro z Monako z Księżniczką Grace, jest dziś jedną z najdroższych monet na świecie. Które monety związane z Księstwem zasługują jeszcze na szczególną uwagę? Zobaczmy!

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2007 r. z okazji 25 rocznicy śmierci księżniczki Grace

Moneta rocznicowa z 2007 r. z Księżniczką Grace została zamówiona przez Księstwo na pamiątkę Grace Kelly 25 lat po jej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym w 1982 r. Monetę można było kupić za 120 euro. Było to wydanie specjalne monety w liczbie 20 001 egzemplarzy, z których jeden został przekazany księciu Albertowi II. 

Jednak jej wartość w ciągu ostatnich 13 lat gwałtownie wzrosła. Jeśli kiedykolwiek wejdziesz w posiadanie tej monety podczas podróży po Europie, to możesz ją sprzedać kolekcjonerom za kilka tysięcy euro. Co więcej, jej cena stale rośnie. Możemy tylko zgadywać, jak bardzo numizmatycy będą się bić o tę monetę za kilka lat.

Zdjęcie monety za strony: https://www.numisbids.com

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2015 r. z okazji 800 rocznicy budowy pierwszego zamku na Skale w Monako

Moneta o nominale 2 euro z twierdzą z Monako została wybita w liczbie 10.001. Upamiętnia ona 800. rocznicę budowę pierwszego zamku na Skale w Monako. Moneta przedstawia fortecę na szczycie klifu. W momencie emisji można było ją kupić po cenie 120 euro. Jednak w ciągu następnych dwóch lat jej wartość wzrosła do 1000 euro, a obecnie przekracza 1200 euro. Według ekspertów za dwa lata jej cena prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej.

Zdjęcie monety za strony: https://en.numista.com

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2011 r. z okazji ślubu księcia Monako Alberta II i Charlene Wittstock

Kolejna spektakularna moneta o nominale 2 euro została wybita w 2011 roku z okazji ślubu księcia Monako, Alberta II i Charlene Wittstock. Monetę wybito w około 150 000 egzemplarzach, co nieco obniżyło jej wartość dla numizmatów. Prawdziwi kolekcjonerzy są jednak nadal zachwyceni, ponieważ to wydarzenie było naprawdę bardzo ważne i przyniosło wiele szczęścia mieszkańcom Księstwa.

Zdjęcie monety za strony: https://www.numisbids.com

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2012 r. z okazji 500. rocznicy odzyskania niepodległości Monako

Moneta o nominale 2 euro została zamówiona przez Księstwo i wyemitowana przez Monnaie de Paris (Mennica Paryska) w 2012 r. Upamiętnia one 500. rocznicę odzyskania niepodległości Monako. Na jej przedniej stronie widnieje Lord Lucien I (Grimaldi), który rządził Księstwem w czasie, gdy stało się niepodległe od Francji. Monetę wybito w około 110 000 egzemplarzach i może ona kosztować około  kilkuset euro.

Zdjęcie monety za strony: https://www.vcoins.com/

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2013 r. z okazji 20. rocznicy członkostwa Monako w ONZ

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2013 r. upamiętnia 20. rocznicę przystąpienia Monako do ONZ. Z przodu znajduje się gołąb z gałązką oliwną w dziobie, unoszący się nad kontynentami świata. Nawiasem mówiąc, gołąb jest również symbolem świętej Devoty, patronki Monako. Obchody święta Świętej Devoty odbywają się co roku 27 stycznia w słynnej kaplicy. Moneta została wydana w ponad milionowych egzemplarzach, co znacznie obniżyło jej wartość. Niemniej jednak ta moneta jest nadal cenna dla społeczności numizmatycznej i tych, którzy zbierają rzadkie i interesujące monety.  

Zdjęcie monety za strony: https://allegro.pl/

Nowe okolicznościowe monety o nominale 2 euro wydane w ciągu ostatnich kilku lat

Wszystkie monety, o których napisałam powyżej, zostały wybite jakiś czas temu i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele z nich zajęło swoje honorowe miejsca w kolekcjach numizmatycznych. Ale nie przejmuj się: Księstwo co roku emituje monety okolicznościowe w imponującej ilości  15–16 000  sztuk.

Tak więc w 2016 roku ukazała się pamiątkowa moneta o nominale 2 euro z okazji 150. rocznicy założenia Monte-Carlo przez księcia Karola III. Ta moneta może kosztować  około 400 euro.

Zdjęcie monety za strony: https://www.vcoins.com/

Moneta o nominale 2 euro wybita w 2017 r. upamiętnia 200 rocznicę Compagnie des Carabiniers du Prince. Na monecie widnieje wizerunek dwóch oficerów księcia w mundurach z okresu XIX w. z książęcym pałacem w tle. Monetę można kupić za około  330 euro.

Zdjęcie monety za strony:http://www.2-euros-commemorative.com/

W 2018 r. Księstwo obchodziło 250 rocznicę narodzin wybitnego monachijskiego rzeźbiarza François-Josepha Bosio. Z tej okazji wybito monetę o nominale 2 euro, która przedstawia nimfę Salmacis, jedno z jego najbardziej znanych dzieł. Cena tej monety wynosi około  300 euro.

Zdjęcie monety za strony: https://www.numisbids.com

Wreszcie pod koniec ubiegłego roku wydano monetę z okazji 200. rocznicy wstąpienia księcia Honoré V na tron Monako. Kosztuje ona około  250 euro.

Zdjęcie monety za strony: https://www.emuenzen.de/

Jest całkiem możliwe, że wkrótce jedna z tych nowych monet pojawi się w Twoim portfelu po zakupach w supermarkecie lub kiosku z gazetami w trakcie podróży po krajach UE. Dlatego też warto po powrocie do Polski, jakie euro pozostały Ci w portfelu. Czy szukałeś już w swoim portfelu monet okolicznościowych z Monako? Ja idę zaraz to zrobić 😉

Artykuł przygotowany na podstawie artykułu opublikowanego na www.hellomonaco.com na temat monet.

Leave a Reply