Monako, sportowe Księstwo par excellence

Podczas gdy Monako jest dobrze znane ze względów podatkowych, to mikropaństwo jest także rajem dla różnych wydarzeń sportowych na najwyższym poziomie. Zakotwiczony w kulturze Monako, sport zajmował i nadal zajmuje ważne miejsce w krajobrazie Księstwa. Oto kilka interesujących spostrzeżeń dotyczących wiodących wydarzeń sportowych Księstwa.

Grand Prix Monako (Formuła 1)

Legendarny układ urbanistyczny Monako, z jego falistymi zakrętami i stromymi zakrętami, sprawia, że ​​jest idealne na takie sportowe wydarzenie. Uważany za najbardziej mityczne Grand Prix Formuły 1, GP Monako jest absolutnym punktem odniesienia i jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych na świecie. Od 1929 roku Grand Prix Monako odbywa się corocznie na ulicach Księstwa. Stworzony przez Anthony’ego Noghèsa, syna prezesa Automobile Club de Monaco, Grand Prix Monako jest jednym z najstarszych Grand Prix Formuły 1.

Ciekawostka: dzięki sześciu zwycięstwom w dziesięciu wyścigach, w tym pięciu zwycięstwom z rzędu, Ayrton Senna jest rekordzistą pod względem większości zwycięstw w Grand Prix Monako.

Rajd Monte-Carlo (WRC)

Od 1911 roku Monako jest naznaczone rytmicznym buczeniem samochodów podczas słynnego Rajdu Monte-Carlo. Organizowane przez Automobile Club de Monaco wydarzenie odbywa się każdego roku w styczniu – w okresie, gdy drogi są często usiane miękkim, białym płaszczem śniegu. Rajd Monte-Carlo, który stał się mityczny dzięki walkom, które toczyły się za kierownicą kultowego Alpine A110 lub Porsche 911, jest jednym z najbardziej wymagających rajdów na świecie.

Jego trasa wiedzie przez południowo-wschodnią Francję oraz Księstwo Monako.

Pierwsza edycja Rajdu została zorganizowana w 1911 przez Alberta I, księcia Monako, co czyni Rajd Monte Carlo najstarszym kontynuowanym cyklicznie do dzisiaj rajdem samochodowym na świecie (jest starszy o 10 lat od następnej w kolejności imprezy tego typu – Rajdu Polski).

Ciekawostka: Sébastien Loeb z siedmioma zwycięstwami w Monte-Carlo jest najbardziej utytułowanym kierowcą w tym wydarzeniu w Monako. 

Rolex Monte-Carlo Masters (Tenis)

Założony w 1897 roku i rozgrywany od 1928 roku na ceglanych kortach Monte-Carlo Country Club w Roquebrune-Cap-Martin we Francji, Rolex Monte-Carlo Masters to jeden z najstarszych turniejów tenisowych na świecie. Turniej, w którym biorą udział jedni z największych tenisistów w historii, jest ceniony i odwiedzany przez wiele celebrytów przez cały tydzień zawodów.

Ciekawostka: mając na koncie 11 tytułów, w tym osiem z rzędu, Rafael Nadal jest niekwestionowanym mistrzem turnieju.

AS Monaco (Piłka nożna)

Osiem tytułów mistrzowskich Francji, pięć pucharów francuskich, jeden puchar ligowy i jeden finał Ligi Mistrzów, AS Monaco to znana marka we Francji i na świecie, jeśli chodzi o piłkę nożną. Niektóre z największych nazwisk w sporcie – Lilian Thuram, Emmanuel Petit, David Trezeguet, Thierry Henry, a ostatnio Kylian Mbappé – wszyscy byli szkoleni w jednym z najpiękniejszych ośrodków piłkarskich w branży. Mamy też akcent polski w AS Monaco. W AS Monaco wysoko cenią polskich piłkarzy. W klubie, w którym ostatnie cztery lata spędził Kamil Glik, a do którego dołączył Radosław Majecki, nie wykluczają, że w przyszłości sprowadzą kolejnych Polaków.

AS Monaco, któremu od 23 grudnia 2011 r. przewodzi rosyjski miliarder Dmitrij Rybolovlev, został mistrzem Francji w 2017 r.

Ciekawostka: z ośmioma tytułami francuskiej ligi na koncie AS Monaco jest trzecim najbardziej utytułowanym klubem w historii mistrzostw Francji, remisując z Paris Saint-Germain i FC Nantes.

Meeting Herculis (lekkoatletyka)

Meeting Herculis odbywa się co roku, zwykle w lipcu, na stadionie Ludwika II. Od września 1987 r. pod egidą Monegasque Athletics Federation, której przewodniczy sam książę Albert II, meeting Herculis wita największych sportowców świata. Od 2010 roku impreza znajduje się w kalendarzu Diamentowej Ligi, obejmującej czternaście spotkań.

Ciekawostka: Statystyka: Rosjanka Yelena Isinbayeva w 2008 roku pobiła rekord świata w skoku o tyczce na meeting Herculis skacząc 5,04 metra. Niedawno Etiopczyk Genzebe Dibaba pobił rekord świata na dystansie 1500 m w 2015 roku na przęsłach Ludwika II.

Książę Albert II i jego pasja do sportu

Piłka nożna, tenis, judo, wioślarstwo, żeglarstwo, narciarstwo, squash, pływanie, pięciobój nowoczesny i bobsleje – książę Albert II to prawdziwy miłośnik sportu. Nosiciel flagi delegacji Monako podczas ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1992 w Albertville, książę brał również udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1988, 1994, 1998 i 2002 w bobslejach, a także w Rajdzie Paryż-Dakar w 1985 roku oraz 1986. Jest także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i przewodniczącym federacji Monako: pływanie, lekkoatletyka, pięciobój nowoczesny, bobsleje, saneczkarstwo.

Zbliżenie na stadion Ludwika II, prawdziwy pomnik w Monako

Jego uporządkowana architektura i wrodzona zdolność wtapiania się w krajobraz Monako sprawiają, że Stadion Ludwika II jest jednym z najbardziej wyjątkowych kompleksów sportowych na świecie. Położony w samym sercu Księstwa, w dzielnicy Fontvieille, stadion Ludwika II świeci tysiącem świateł podczas meczów. Widoczny ze wszystkich wysokości Monako, stadion został zainaugurowany 25 stycznia 1985 roku i gościł mecze AS Monaco. Na nowoczesnym stadionie znajdują się także tory lekkoatletyczne, hala omni-sportowa, siedziba zespołu Roca Team, a nawet centrum żeglarskie o pojemności 18523 miejsc.

Leave a Reply