Klątwa na domu Grimaldi

Na długo przed ślubem amerykańskiej aktorki Meghan Markle z brytyjską rodziną królewską, inna znana aktorka, Grace Kelly, została księżniczką, gdy poślubiła księcia Rainera III z Monako. Podobnie jak Markle, Kelly zwróciła światową uwagę na rodzinę książęcą, do której weszła poprzez małżeństwo. Niestety nad tym małżeństwem ciążyła klątwa, o której Grace mogła nie wiedzieć… Książęca linia krwi Monako została „przeklęta nieszczęśliwymi małżeństwami” przez kobietę porwaną przez Rainiera I w XIII wieku

Nieszczęśliwe zakończenia

Księżniczka Grace i książę Rainier pobrali się w 1956 roku i mieli troje dzieci – Caroline, Stephanie i Alberta. Niestety bajka skończyła się w 1982 roku, kiedy młoda Stephanie i jej matka miały wypadek samochodowy, w którym księżniczka Grace zginęła. Książę Rainier, co zrozumiałe, miał złamane serce i nigdy nie ożenił się ponownie. Zmarł w 2005 roku w wieku 81 lat.

Przez lata Caroline, Stephanie i Albert przeżyli serię bardzo publicznych romansów, rozwodów, nieślubnych dzieci, a nawet śmierci, w tym tragiczną śmierć męża Caroline, Stefano Casiraghiego, w wypadku na motorówce.

Czy to tylko pech, czy może może być to klątwa nad rodziną Grimaldi?

Założenie dynastii

Rodzina Grimaldi, która rządzi Monako od ośmiu wieków, jest najdłużej panującą rodziną w Europie. Została ona założona w latach 1160, czyli aż 861 lat temu. Grimaldi wywodzili się od Grimaldo, genueńskiego męża stanu z czasów wypraw krzyżowych. Jego liczni potomkowie prowadzili ekspedycje na całym Morzu Śródziemnym, Czarnym i Północnym i szybko stali się jedną z najpotężniejszych rodzin w Genui. 

Klątwa pokrzywdzonej kobiety

Ale nie wszystko przebiegało gładko. Tragedie, które nękały rodzinę w ciągu ostatnich kilku lat, odzwierciedlały tragedię Grimaldi w historii. Czemu? Jedna z teorii opiera się na wieloletniej legendzie, która sięga siedemset lat wstecz.

Legenda głosi, że w XIII wieku Rainier I porwał i zgwałcił piękną flamandzką dziewicę, która zemściła się przeklinając jego i jego potomków – w tym obecną głowę rodu Grimaldi – księcia Alberta II.

Nigdy Grimaldi nie znajdzie szczęścia w małżeństwie”, miała powiedzieć Flamandka tuż przed spaleniem na stosie po uznaniu jej za czarownicę.

Jej klątwa rzekomo uniemożliwia Grimaldim osiągnięcie końca bajki „i żyli długo i szczęśliwie”. Więcej niż jedna para z Monako rozpadła się po 11 latach spędzonych razem, w tym Honoré IV i Louise d’Aumont-Mazarin oraz książę Albert I i Mary Victoria Hamilton. Ci, którzy próbowali odbudować swoje związki, ponownie napotkali dalsze kłopoty lub też niektórzy królewscy partnerzy umierali młodo.

Co przyniesie ich przyszłość?

Ta legenda ma tendencję do powracania za każdym razem, gdy w domu Grimaldi dochodzi do konfliktów. Tak było w przypadku, gdy krążyły pogłoski o kłopotach między obecnie panującym księciem Albertem II, który objął władzę w kwietniu 2005 roku, a jego żoną, księżniczką Charlene. Po tym, jak Charlene ogłosiła, że ​​przegapi swoją dziesiątą rocznicę z Albertem z powodu zabiegu medycznego, który musiała wykonać podczas wizyty w RPA, zaczęły krążyć plotki o separacji. Księżniczka Charlene jest w Południowej Afryce od połowy maja i teraz mówi, że wróci pod koniec października.

Czy Pałac Grimaldi zobaczy kolejne rozstanie i złamane serce? A może klątwa jest tylko mitem, który przetrwa?

Leave a Reply