Monako? Zapomnij o nim, jeśli jesteś przestępcą

Nastawione na bogatych, Monako zaprasza tych, którzy kochają luksus i pieniądze.  Można zatem pomyśleć, że to malutkie Księstwo będzie jaskinią złodziei, którzy tropią bogatych. Jednak to nie do końca jest prawdą. Księstwo w rzeczywistości jest uważane za jedno z najbezpieczniejszych miejsc w całej Europie, ponieważ ma największe siły policyjne w przeliczeniu na obszar i największe w przeliczeniu na mieszkańca.

Księstwo jest całkiem bezpieczne, a jego ulice to w większości miejsca wolne od przestępstw. Duża obecność policji w większości części Księstwa utrudnia działanie przestępcom. Spacer po ulicach Monako przypomina sztuczny raj. Cała przestrzeń publiczna wypełniona kamerami, a wszelkiego rodzaju niepokoje mogą doprowadzić do natychmiastowej reakcji i obecności funkcjonariuszy policji.

Transport

Monako to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. Zatem, jeśli chodzi o ryzyko związane z transportem, prawdopodobieństwo porwania lub napadu w transporcie publicznym lub prywatnym praktycznie nie istnieje. Największym zagrożeniem transportowym jest… brak wolnych miejsc parkingowych. Przyjemnie jest jeździć po mieście wynajętym superautem, ale znalezienie miejsca parkingowego już nie jest takie fajne. Uwierzcie mi – znam to z własnego doświadczenia. Dlatego najlepiej jest wziąć taksówkę, nawet jeśli opłaty będą wysokie. Poziom ryzyka transportowego jest niski.

Kieszonkowcy

Pomimo tego, że Księstwo jest uważane za bezpieczne ze względu na dużą liczbę policji i szaloną liczbę zamożnych osób, często istnieje szansa na kłopoty, jeśli masz przy sobie zbyt dużo kosztowności, szczególnie w tygodniu Grand Prix. Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach i trzymaj swoje rzeczy blisko siebie. Upewnij się, że nie trzymasz portfela w tylnej kieszeni spodni. Poziom ryzyka jest umiarkowany dla kieszonkowców w Monako.

Zagrożenia naturalne

Sucha i gorąca pogoda panująca w Monako to chyba jedyna rzecz, z którą turyści będą się zmagać, jeśli chodzi o zagrożenia naturalne. Ale nie wszyscy uznają to za ryzyko. Kiedy odwiedzasz Lazurowe Wybrzeże latem, uważaj na pożary i upewnij się, że pozostajesz w kontakcie ze swoim biurem turystycznym. Biuro poinformuje Cię o wszystkim, o czym powinieneś wiedzieć.

Napady

Pomimo niskiego poziomu przestępczości w Monako, odwiedzającym zaleca się unikanie miejsc bez ludzi lub bez dobrego oświetlenia w nocy. Jednak poziom ryzyka jest niski.

Bezpieczeństwo podróżujących samotnie kobiet

Kobiety, solo lub w grupie, mogą podróżować do Monako i odkrywać je bez obawy o jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Poziom ryzyka jest niski.

Jak zachować bezpieczeństwo w Monako?

Mimo że wskaźnik przestępczości w Monako jest znacznie niższy niż w niektórych krajach europejskich, turyści powinni zachować ostrożność podczas całego pobytu. Monako należy do krajów o najwyższej liczbie funkcjonariuszy policji na mieszkańca, a także na obszar, który może chronić życie i mienie.

Na stu mieszkańców przypada jeden policjant. W konsekwencji średni wskaźnik morderstw wynosi mniej więcej jeden raz na dziesięć lat. Napadów jest tak mało, że nie ma miarodajnych statystyk. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że jeśli zwłoki zostaną znalezione w Monako, policja przetransportuje je przez granicę do Francji, aby francuska policja mogła zająć się problemem.

Interesującą może wydawać się plotka, że jeśli poszukiwany międzynarodowo przestępca zostanie zauważony w Monako, nie zostanie aresztowany, dopóki nie opuści Księstwa. Istnieje bowiem szansa, że przegra wszystkie pieniądze w słynnym kasynie Monte Carlo, zanim zostanie aresztowany.

Mieszkańcy Monako nie mają zastrzeżeń do bezpieczeństwa w Monako. Nie popełniają przestępstw, więc nie mają nic do ukrycia. Drzwi do mieszkania mogą pozostać otwarte oraz nigdy nie musisz się martwić, że Twój samochód zostanie skradziony. 

Brzmi to jak koszmar dla elementu przestępczego, ale czy nie o to chodzi?

Leave a Reply