Nieznane fakty o rodzinie książęcej z Monako

Możesz nie wiedzieć o rodzinie książęcej Monako, biorąc pod uwagę, że brytyjska rodzina królewska dominuje na pierwszych stronach gazet, jeśli chodzi o królewskie wiadomości. Jednak rodzina Monako ma swoje własne historie, które są równie intrygujące. Ta rodzina książęca istnieje od XV wieku, ale jedyne, co o niej wiadomo, to fakt, że Grace Kelly poślubiła księcia Monako w latach pięćdziesiątych i zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w 1982 roku.

Chociaż wpływ Grace Kelly na rodzinę królewską Monako nie może być zignorowany, w historii rodziny książęcej jest o wiele więcej, o czym wiele osób nie wie. Monako jest jednym z najbogatszych krajów świata. Zgodnie z tym trendem głowa rodziny jest także jednym  z najbogatszych członków rodziny książęcej na świecie, a cała rodzina książęca Monako należy do najbogatszych rodzin królewskich na  całym świecie.

Z osobistego punktu widzenia rodzina została rzekomo „ przeklęta ” w XIII wieku i chociaż należy to traktować z wielkim przymrużeniem oka, nie można zaprzeczyć, że osobiste sprawy rodziny królewskiej są fascynujące same w sobie. Chcesz wiedzieć więcej?

Grimaldi to rodzina książęca Monako od XV wieku

Rodzina Grimaldi jest rodziną książęcą Monako od 1419 roku, kiedy to po setkach lat walk między wybitnymi włoskimi rodzinami przejęli kontrolę nad państwem.

W przeciwieństwie do swoich brytyjskich odpowiedników, rodzina książęca Monako nie jest po prostu symboliczną pozycją. Głowa rodziny (znany jako książę od 1659 roku ) jest głową państwa, zarówno pod względem tytułu, jak i praktyki, odkąd Monako przeszło pod panowanie Grimaldiego.

Jak wyszczególniono w  Encyklopedia Britannica,  Grimaldi obchodzili 700 lat rządów w 1997 roku i przez pół wieku utrzymywali tego samego monarchę, księcia Rainiera III. Śmierć Rainiera w 2005 roku nie odebrała oczywiście Grimaldi prawa do rządzenia. Zamiast tego tron ​​objął jego syn, książę Albert II.

Oficjalną rezydencją rodziny książęcej jest Pałac Książęcy w Monako

Główną rezydencją rodziny książęcej Monako jest Pałac Książęcy w Monako. Nieco zdumiewające, według strony internetowej Pałacu, fundament Pałacu, w którym rezyduje współczesna rodzina książęca, został zbudowany w 1191 roku. Jednak wtedy masywna konstrukcja miała ufortyfikować miasto przed piratami. Na przestrzeni wieków do konstrukcji dodawano różne skrzydła i wieże, a pokoje przebudowywano i przebudowywano, aby pasowały do ​​potrzeb rodziny książęcej Monako.

W 1793 roku pałac stał się ofiarą rewolucji francuskiej. Monako zostało odebrane rodzinie Grimaldi i zaanektowane przez Francję. Według strony internetowej Pałacu, część domu rodziny książęcej została zamieniona w prowizoryczny szpital i przytułek. Zanim rodzina Grimaldi odzyskała władzę w Monako i wróciła do swojej rodzinnej siedziby, pałac był w stanie prawie nie do zamieszkania.

Zgodnie z historią pałacu, został on odbudowany w dużej mierze dzięki księciu Rainierowi III. Przypisuje mu się przywrócenie majątku do dawnej świetności i przekształcenie go w kwitnącą atrakcję turystyczną, jaką jest dzisiaj.

Rodzina książęca Monako jest chroniona przez zespół 124 strażników

Wiele osób prawdopodobnie zna angielską ceremonię „Zmiana warty”, która odbywa się codziennie poza Pałacem Buckingham. Ta ceremonia nie jest jednak wyjątkowa dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Według strony internetowej Prince’s Palace of Monaco, rodzina książęca Monako ma własną 124-żołnierską straż , znaną jako „Compagnie Des Carabiniers Du Prince”. Każdego ranka strażnicy pałacowi mają własną ceremonię „Zmiana warty”, ale jest to po prostu jeden z ich wielu obowiązków.

Według rządu Monako, straże zostały powołane przez księcia Honoré IV w 1817 roku. Od tego czasu ich rolą jest ochrona rodziny książęcej i pałacu, wykonywanie obowiązków cywilnych i utrzymanie porządku publicznego. Każdy żołnierz jest również przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy i zapewnia bezpieczeństwo podczas wydarzeń publicznych. Jako jednostka, każdy strażnik pełni określoną rolę, od wsparcia IT po mechanikę i wiele więcej, co oznacza, że ​​według Pałacu Księcia Monako strażnik jest całkowicie samowystarczalny.

Rodzina książęca Monako jest rzekomo przeklęta

Przekleństwo książęcej rodziny Monako wygląda tak:  XIII-wieczny książę Rainier I porwał i wykorzystał młodą kobietę. W akcie zemsty kobieta ogłosiła, że ​​żaden członek rodziny Grimaldi nigdy nie będzie miał szczęśliwego małżeństwa. Choć nie należy dawać wiary wielowiekowym legendom, to fakt, że historia w ogóle istnieje, wystarczy, aby każdy mógł uważnie obserwować małżeństwa rodziny Grimaldi.

Chociaż nie ma konkretnych dowodów na to, że rodzina książęca Monako jest przeklęta, ich małżeństwa nie były szczęśliwe. Według książki „Ród Grimaldich z Monako”, rodzina książęca Monako była przez lata pełna romansów, zaciekłych rywalizacji i rozwodów.

W stosunkowo ostatnich latach dzieci księcia Rainiera III i Grace Kelly wywołały kolejny skandal w rodzinie Grimaldi. Według książki, księżniczka Caroline była dwukrotnie zamężna, podczas gdy księżniczka Stephanie uciekła do cyrku i również miała pecha w miłości.

Książę Rainier z rodziny książęcej Monako szukał amerykańskiej żony, kiedy poznał Grace Kelly

W całej historii jednym z najważniejszych zadań władcy było wyhodowanie spadkobiercy, który będzie kontynuował linię rodzinną. W latach pięćdziesiątych w Monako było to prawdą w przypadku księcia Rainiera III. Według książki „Ród Grimaldich z Monako”, szukanie żony było jednym z najważniejszych obowiązków księcia Rainiera III. Na liście perspektyw księcia znalazły się aktorki Gisele Pascal (która według tej samej książki zostawiła go dla Gary’ego Coopera), Eva Marie Saint, Natalie Wood, a nawet siostra królowej Elżbiety II, księżniczka Małgorzata . 

Książę Rainier III szukał amerykańskiej żony, kiedy zdecydował się na zdobycie Grace Kelly. Czemu? Cóż, zgodnie z książką książki „Ród Grimaldich z Monako”, Arystoteles Onassis żartobliwie powiedział księciu, że poślubienie amerykańskiej aktorki pomogłoby umieścić Monako na mapie. Po trwającym rok, burzliwym romansie, który rozpoczął się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1955 roku, oboje pobrali się.

Grace Kelly była zmuszona zrezygnować z kariery aktorskiej, aby dołączyć do rodziny królewskiej Monako

Podczas gdy Grace Kelly miała zaledwie 26 lat, kiedy poślubiła księcia Rainiera III, była już prawdziwą gwiazdą Hollywood. W 1954 roku Kelly zdobyła Oscara za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji i była top star w 1955 roku w The Swan, ale kiedy poślubiła księcia Rainiera III w następnym roku, musiała zostawić karierę.

Ponadto, zgodnie z książką „Ród Grimaldich z Monako”, Grace Kelly została później zmuszona do odrzucenia głównych ról w późniejszej karierze, ponieważ aktorstwo zostało uznane za nieodpowiednią karierę dla księżnej Monako.

Nie było wątpliwości, że Kelly nigdy nie będzie mogła kontynuować swojej kariery, jeśli zaakceptuje propozycję Rainiera. W rzeczywistości ostatni film Kelly, ironicznie zatytułowany  High Society, ukazał się w roku, w którym poślubiła księcia Rainiera.

Książę Albert II z rodziny książęcej Monako jest wart szacunkowo 1 miliard dolarów

Według Business Insider Monako jest nie tylko jednym z najbogatszych krajów świata, ale często jest reklamowane jako „plac zabaw miliarderów”. Nie jest więc całkowicie zaskakujące, że  Forbes wycenił wartość netto księcia Alberta II na oszałamiający 1 miliard dolarów. Według Forbesa dochody te pochodzą z własności ziemi, pałaców, dzieł sztuki, kolekcji zabytkowych samochodów i znaczków oraz udziałów w kurorcie Monte Carlo. Porównaj to z majątkiem królowej Elżbiety II, który Forbes szacuje na 500 milionów dolarów. 

Oprócz tego 1 miliarda dolarów podatnicy Monako wydają co roku miliony na rodzinę królewską. Rodzina książęca Monako kosztowała obywateli 54,4 miliona dolarów w 2020 roku, co ze względu na niewielki rozmiar i populację kraju osiąga około 1386 dolarów na osobę rocznie. Dla porównania, każdy podatnik w Wielkiej Brytanii płaci tylko 1,60 dolara podatku na rzecz rodziny królewskiej rocznie.

Księżniczka Charlene spotkała księcia Alberta II z rodziny książęcej Monako na zawodach pływackich

Zanim obecna księżniczka Monako Charlene spotkała księcia Alberta II, była znakomitą pływaczką mieszkającą w RPA. Charlene Wittstock wygrała mistrzostwa Republiki Południowej Afryki w 1996 roku, a następnie wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Później tego samego roku, poznała księcia Alberta II w Monte Carlo na zawodach pływackich.

Dopiero sześć lat później, Charlene i Albert zostali publicznie zauważeni razem. Jednak wkrótce potem po cichu wycofała się z pływania (mimo że nadal była wystarczająco dobrą pływaczką, aby wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w 2008 roku), przeniosła się do Monako i zaczęła wspierać organizacje charytatywne.

Książę Albert był znanym kawalerem przed ślubem, co skłoniło rząd Monako do zmiany prawa w przypadku, gdy nigdy się nie ożenił. Jednak dziesięć lat po ich pierwszym spotkaniu książę Albert i Charlene ogłosili swoje zaręczyny i pobrali się w 2011 roku.

Książęcy ślub księcia Alberta II i księżniczki Charlene z Monako był kosztowną i gwiazdorską sprawą

Książę Albert II i Charlene Wittstock pobrali się wkrótce po tym, jak książę William i Kate Middleton związali się węzłem małżeńskim w 2011 roku. Chociaż oba wesela były piękne, ceremonia księcia Monako jest jednym z najdroższych królewskich ślubów w historii.

Wydarzenie kosztowało 70 milionów dolarów. Wykonanie sukni księżniczki Charlene zajęło 2500 godzin i została wyhaftowana 20 000 masy perłowej, 30 000 kamieni szlachetnych i 40 000 kryształów Swarovskiego. Gwiazdy takie jak Karl Lagerfeld, Naomi Campbell i Giorgio Armani uczestniczyły w tym wydarzeniu wraz z brytyjskimi członkami rodziny królewskiej, księciem Edwardem i jego żoną Sophie.

Chociaż ślub księcia Alberta i księżniczki Charlene prawdopodobnie nie cieszył się taką samą uwagą jak ślub Williama i Kate Middleton , jasne jest, że był równie piękny – i jeszcze bardziej wystawny.

Leave a Reply