Prawda i mity o założeniu spółki w Monako

Pół miliona euro na koncie bankowym, rezydentura w Monako lub obowiązkowy obywatel Monako jako partner biznesowy… Jak w przypadku większości rzeczy w Monako, założenie firmy w Księstwie wiąże się z wieloma mitami. Chociaż proces ten jest ściśle regulowany przez rząd, to w żadnym wypadku nie jest on tak tajemniczy jak się wydaje. Oto, co musisz wiedzieć o zakładaniu spółki w Monako.

Podstawy założenia spółki w Monako

Aby prowadzić działalność gospodarczą w Monako, zarówno w handlu, przemyśle, rzemiośle, jak i jako wolny strzelec, jako jednoosobowa firma lub jako spółka, osoby nieposiadające rezydencji Monako muszą uzyskać pozwolenie na prowadzenie działalności wydane przez Ministra Stanu. Kolejną rzeczą, którą należny zrobić po zaakceptowaniu wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności, jest zarejestrowanie nowo utworzonej spółki w rejestrze handlu i przemysłu. Rejestracja zostanie zakończona w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Nie wszystkie sektory są równe 

Jednak nie wszystkie sektory są równe, jeśli chodzi o ubieganie się o pozwolenie na prowadzenie działalności. Na przykład niektóre sektory są regulowane przez prawo. Bardzo prostym przykładem tutaj są nieruchomości. Istnieją pewne wymogi prawne, które ograniczają, kto może otworzyć agencję nieruchomości w Monako. Inne sektory regulowane przez prawo Monako  to usługi budowlane oraz bankowość. 

Istnieje również druga zasada, która wpływa na zatwierdzenie projektu biznesowego: Monako ogranicza licencje dla każdego sektora, który jest silnie obecny w Księstwie. Sektory uznane za wystarczająco reprezentowane są [ograniczone] w celu zachowania równowagi gospodarczej w Księstwie. Tutaj przykładem również może być obrót nieruchomościami, ponieważ Monako nie potrzebuje więcej agencji nieruchomości, rząd nie chce już wydawać zezwoleń dla tego konkretnego sektora. 

Obalanie niektórych mitów 

Na temat otwierania firmy w Monako krążą różne mity. Jednym z nich jest to, że wszystkie firmy muszą zatrudniać obywatela Monako. Często mam klientów, którzy mówią mi: „Chciałbym założyć firmę w Monako, ale do tego potrzebuję partnera biznesowego z Monako” – to po prostu nieprawda

Kolejnym mitem jest to, że aby otworzyć firmę w Monako, potrzebujesz 500 000 euro na swoim koncie bankowym. To też plotka. Utworzenie firmy w Monako niekoniecznie jest bardzo kosztowne. 

Biorąc to pod uwagę, nie musisz też mieć statusu rezydenta Monako, aby rozpocząć działalność gospodarczą w Księstwie. To niepisana zasada. Rząd mówi, że możesz prowadzić firmę w Monako, jeśli mieszkasz w Monako lub okolicy. Oczywiście lepiej byłoby mieć rezydenturę w Monako, ale nie jest to konieczne. Równie dobrze można mieszkać w Nicei, Warszawie i prowadzić biznes w Monako. 

W przypadku spółek kapitałowych trzeba pamiętać tylko o jednym – osoba, która będzie dyrektorem zarządzającym taką spółką – musi być rezydentem Monako. Ten wymóg związany jest z utrzymaniem statusu spółki jako rezydenta Monako.

Ostatnia rada?

Państwo preferuje działania o wysokiej wartości dodanej, które wymagają bardzo mało miejsca, ponieważ Monako ma mało miejsca. Pamiętaj więc, że niezależnie od tego, jaki biznes chcesz rozpocząć, musi on również mieć wartość dodaną dla Monako. Spółki z sektora cleantech, adtech&digital, APPS, greentech, fintech, medtech, smart city, jachtingu i przemysłu kosmicznego spokojnie znajdą swoje miejsce w Księstwie.

Zatem, jeśli szukasz miejsca, gdzie mógłbyś/mogłabyś spokojnie prowadzić działalność i ją rozwijać, miejsca, które jest stabilnie ekonomicznie i politycznie, gdzie znajdziesz również inwestorów – to Monako jest na to idealnym miejscem.

Jeśli chcesz porozmawiać o tym, czy Twój biznes będzie miał rację bytu w Monako lub też chciałbyś się dowiedzieć, czy są obecnie ciekawe biznesy na sprzedaż w Monako, napisz do mnie.

Zdjęcie autorstwa Castorly Stock z Pexels

Leave a Reply