Port Hercule w Monako: bijące serce księstwa, Grand Prix, Yacht Show i codziennego życia

Na długo przed tym, jak katedra ozdobiła skałę, która wychodzi na port w Monako, miejscowi Liguryjczycy, żeglarze Fokaeanie i Grecy czcili tam swoich bogów. Ogrom błogosławieństwa portu pod skałą oznaczał, że wzniesiono na jego cześć wyjątkową Świątynię na cześć bohaterskiej postaci, samego półboga, który mitycznie obdarzył Monako tym błogosławieństwem. Świątynia była dla Herkulesa, któremu „Port Hercule” zawdzięcza swoją nazwę.  

Może być trochę oszałamiające, kiedy po raz pierwszy przybywa się do portu i patrzy się w wody oszałamiającego malowniczego portu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Port „Herkulesa”

Pozwól mi opowiedzieć o nabrzeżach portu, ponieważ każdy z nich ma historię i prawie na pewno fascynującą przeszłość.

Weźmy na przykład nadbrzeże „Quai l’Hirondelle”, nazwane na cześć oceanograficznego statku badawczego księcia Alberta I. Albert I żeglując po Morzu Śródziemnym, na Azory i podczas arktycznej przygody na Svalbard, podkreślił rolę Monako w żeglarstwie i tradycji oceanograficznej. 

Inne nabrzeża mają nazwy takie jak „Quai Antoine Ier”, odzwierciedlające czasy panowania Antoine I, księcia Monako od 1701 do 1731 r., który złożył przysięgę francuskiemu królowi Ludwikowi XIV, jednocześnie ściśle strzegąc niepodległości Księstwa.

Wybrzeże „Quai des États-Unis”, słynie z długiego, prostego zakrętu i jest jednym ze znaków rozpoznawczych wyścigów Formuły 1 w Monako. Jedną z głównych funkcji portu jest organizowanie imprez o światowej renomie, takich jak Grand Prix i Monaco Yacht Show

Nazwę wybrzeża „Quai Rainier III” nadano na cześć księcia Rainiera, który poślubił hollywoodzką aktorkę Grace Kelly. Tysiące ludzi świętowało na nabrzeżach portu, obserwując Grace Kelly podczas ślubu z księciem w 1956 roku – i ponownie, gdy nowożeńcy rozpoczęli miesiąc miodowy na pokładzie królewskiego jachtu, Deo Juvante II. 

W 2011 roku 85 000 widzów przybyło na nabrzeże na koncert na żywo Jeana-Michela Jarre z okazji ślubu Charlene Wittstock i księcia Alberta II.

Jeśli uzna się, że port jest zarezerwowany głównie na królewskie wesela i Grand Prix, to można to wybaczyć temu miejscu, ponieważ są to ogromne wydarzenia w życiu Księstwa. Jednak port codziennie przypomina sobie swoją pierwotną morską „raison d’être”. 

Ze względu na swoje znaczenie na Morzu Śródziemnym i bogatą kulturę żeglarską, Port Hercule jest siedzibą Yacht Club de Monaco, duchowo związanym z kultowym teraz Monaco Yacht Show. 

Monako to z pewnością globalny magnes przywołujący luksus, bogactwo i pełnomorskie tradycje – trzy cechy doskonale odzwierciedlone przez Yacht Show. Kiedy wydarzenie przyciąga globalny przemysł superjachtów, wielbicieli superjachtów i Monagasków na swoje wybrzeże, za każdym razem, gdy przychodzi jesień, staje się jasne, że Port Hercule jest czymś więcej niż tylko portem.  

Lokalna kultura i życie 

Monako związane jest z celebrytami, blichtrem, glamour i najlepszymi rzeczach w życiu. Sam Port Hercule jest kameleonem i zmienia kolory w zależności od wydarzeń. Lokalne rodziny i ich dzieci spacerują, pływają, spędzają wolny czas, robią zakupy i prowadzą normalne i szczęśliwe  życie.

Dobrze jest wybrać się na spacer najpiękniejszym deptakiem Condamine, ulicą Princess Caroline. Jest tam wiele restauracji, sklepów i jedna niesamowita piekarnia (na rogu obok Place d’Armes Square). Rano trzeba zobaczyć lokalny rynek na Place d’Armes Square. Rzędy owoców i warzyw zachwycają, a pyszne śniadanie można zjeść w jednej z kawiarni na rynku. Zawsze można tu wrócić na lunch, na najsmaczniejszą pizzę z Le Comptoir, świeże wegetariańskie sałatki Eat Juice i nieporównywalną włoską kawę. 

W samym porcie zawsze coś się dzieje. Latem powstaje tutaj park rozrywki dla dzieci, a Wioska Bożonarodzeniowa jest budowana na Nowy Rok. W ciepłych porach roku można odwiedźić miejski basen na świeżym powietrzu z oczyszczoną i podgrzewaną wodą morską, a zimą pojeździć na łyżwach po lodowisku pod gołym niebem.

Urok Monako polega na tym, że posiada ono pewną tajemnicę, które pozwala normalne życie lokalnym milionerom. To niesamowite miejsce dla dzieci – i nie tylko dla tych na wakacjach. Wychowanie dziecka w Monako oznacza spełnienie życzenia księżniczki Grace – aby Monako było dziecięcym rajem. Port Hercule jest częścią tego sekretu. Służy jako plac zabaw i teren sportowy oraz nadmorski obóz dla dzieci – wszystko w jednym. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochę historii XX wieku

Nowoczesny port nabrał kształtu w 1901 roku. Książę Albert I zaznaczył już swoje panowanie utworzeniem Muzeum Oceanograficznego, kiedy priorytetem stało się, aby Księstwo miało dobry port. Nowoczesny kształt portu został ukończony w 1926 r., znacznie przebudowany w latach 70. W 2010 r. fiński producent Marinetek został zatrudniony do dostarczenia trzech nowych pływających betonowych pontonów, które zastąpiły stare stałe mola Monako.  

Historia starożytna

Port był tak ważny, że na długo przed narodzinami światowych marek Monaco i Monte Carlo, skałę i jej port nazywano „Mono-ikos ”. To fascynujący historyczny zbieg okoliczności, biorąc pod uwagę, że nazwy Monako i Monte Carlo wywodzą się z zupełnie innych korzeni. Dlaczego Monoikos? Historycy są podzieleni co do tego, czy „mono” (co oznacza „jeden”) było dlatego, że Świątynia była poświęcona tylko jednemu bogu, czy też dlatego, że Herkules nalegał, by tam mieszkać sam ze swoimi akolitami.  

W rzeczywistości grecki półbóg Hercules jest przypisywany rzymskiemu cesarzowi Julianowi, który stworzył drogę przybrzeżną, przechodzącą przez Monako i Port Hercule z Hiszpanii i Francji i ostatecznie docierającą do Rzymu. Rzymski poeta Wergiliusz nazwał go „tym zamkowym klifem, Monoecus nad morzem”. Port był zatłoczonym centrum w 300 r. pne – i wiemy, że Juliusz Cezar go odwiedził w 50 r. pne.   

W XX wieku inny potężny bóg „James Bond” próbował zastąpić Herkulesa i powiązać swoje nazwisko z Monako i portem w filmie GoldenEye. Ale kiedy Bond próbuje powstrzymać kobietę-złoczyńcę przed kradzieżą helikoptera, ona ucieka, gdy Bond zostaje przypadkowo powstrzymany przez lokalną policję portową.  

Możemy więc żartobliwie powiedzieć, że ponieważ policja portowa w Monako udaremniła jego wyczyny, James Bond musiał być zadowolony, że na zawsze zostanie połączony z kasynem za pośrednictwem filmu Casino Royale. 

3 uwagi do wpisu “Port Hercule w Monako: bijące serce księstwa, Grand Prix, Yacht Show i codziennego życia

Leave a Reply