The Twin Bottles: Message in a Bottle – rzeźby butelek zakotwiczonych w porcie w Monaco

Na wodach portowych przy Monaco Yacht Club w marcu zaprezentowano nową rzeźbę The Twin Bottles: Message in a Bottle („Bliźniacze butelki: wiadomość w butelce”) jako symbol dzisiejszej walki z zanieczyszczeniem mórz i oceanów przez tworzywa sztuczne.

„The Twin Bottles: Message in a Bottle”, sponsorowany przez Fondazione Gabriele i Annę Braglia, jest wynikiem współpracy międzynarodowej sławy rzeźbiarza Helidon Xhixha i młodego szwajcarskiego fotografa Giacomo „Jacka” Braglii. Sama instalacja imituje dwie zgniecione butelki unoszące się na powierzchni wody jak wyrzucone odpady.

Instalacja jest wynikiem spotkania międzynarodowego rzeźbiarza Helidona Xhixha z młodym szwajcarskim fotografem Giacomo „Jackiem” Braglia , połączonym pragnieniem wysłania silnego przesłania potępiającego zanieczyszczenie mórz z powodu wyrzuconych plastikowych butelek. Obaj artyści połączyli swoje techniki artystyczne – kształtując stal i fotografię 3D – projektując dwie gigantyczne zgniecione butelki, które unoszą się na powierzchni wody i wydają się być odrzuconymi odpadami. Jedna z butelek jest zrobiona ze stali nierdzewnej przez rzeźbiarza Helidona Xhixha, a następnie wypolerowana na kształt lustro. Druga z butelek jet obłożona fotograficznymi zdjęciami plastikowych odpadów wykonanymi przez fotografa Giacomo „Jacka” Braglię.

Instalacja po raz pierwszy została zaprezentowana w Wenecji w okresie od lipca do września 2019 r. Wówczas zainstalowana była na Canal Grande w obszarze wodnym przed Ca 'Vendramin Calergi.

Następnie instalacja została zaprezentowana podczas Tygodnia Oceanu w Monako między 22–27 marca 2020 r. Sponsorowany przez Księstwo Tydzień Oceanu poświęcony jest ochronie ekosystemu morskiego i zrównoważonemu rozwojowi „niebieskiej” gospodarki.

@Haute Today Monaco

Leave a Reply