Krojona cebula, świeże soki, czyli jak i czym podbić Monako i zarobić pieniądze?

Obecnie obserwuję nowy rodzaj przedsiębiorców, którzy chcą podbić Monako. Są to ludzie młodzi, którzy chcieliby tam zamieszkać, ale nie jako rentierzy, ale jako osoby prowadzące aktywną działalność gospodarczą. Zastanawiają się, czym mogą zawojować to luksusowe Księstwo i, czy w ogóle jest jeszcze coś, czego tam nie ma i na czym można zarobić. A jest 🙂 Monako lubi młodych i pomysłowych przedsiębiorców, którzy potrafią stworzyć biznes z najbardziej banalnych pomysłów. Może Was zaskoczę, ale od jakiegoś czasu furorę robi w Monako siekana cebula w ładnym opakowaniu 🙂 Innym pomysłem, który świetnie przyjął się w Monako, to sprzedaż świeżo wyciskanych soków. Powiecie – niemożliwe, banalne! Tak, rzeczywiście, ale Monako jest miejscem, w którym banalne „pomysły” świetnie się sprzedają – i to w dogodnych warunkach podatkowych. Dlaczego tak jest i dlaczego akurat te pomysły? Bo w Monako ludzie nie gotują. Kuchnie są małe w mieszkaniach. Bo nawet najprostsze czynności kuchenne powinny być ułatwione. Od jakiegoś czasu Monako otwiera się na zdrową żywność i na weganizm, ale niestety produkty wegańskie w sklepach są niepopularne. Zdziwi Was to na pewno 🙂 w Monako nie dostaniecie np. w sklepie wegańskiego sera, kotletów z buraków, nie mówiąc o wegańskich kaszankach i boczkach (moje odkrycie ostatnio). Ten biznes tam się pojawia dopiero i czeka na chętnych przedsiębiorców, którzy będą chcieli wejść na ten rynek. Inny pomysł na biznes w Monako? Może dieta pudełkowa? Albo? Tutaj bardziej skomplikowany – energetyka odnawialna dedykowana Księstwu. Dokładniej – energetyka słoneczna np. Dlaczego Monako jest takie otwarte na nowe pomysły i biznes? Bo to małe Księstwo, które wiele produktów musi importować lub też, zapraszać chętnych, którzy podzielą się swoimi pomysłami z mieszkańcami. A co w zamian Monako może zaoferować?

1. Umowy dwustronne i wzajemne między Francją a Monako

Chociaż Monako nie jest oficjalnym członkiem UE, między Francją a Monako obowiązują umowy dwustronne i wzajemne – w zamian za zobowiązanie Francji do obrony niepodległości i suwerenności Księstwa Monako będzie korzystać ze swoich praw zgodnie z francuskimi interesami. Innymi słowy, większość dyrektyw europejskich, które obowiązują we Francji, stosuje się pośrednio w Księstwie.

2. Raj podatkowy – zerowy podatek dochodowy i niskie podatki korporacyjne

Monako stworzyło solidne środowisko biznesowe dla inwestorów zagranicznych, o czym świadczą uproszczone procedury zakładania spółek i wyjątkowo niskie stawki podatkowe. Monako nakłada zerowy podatek dochodowy i niskie podatki korporacyjne zarówno dla osób fizycznych (które tam mieszkają), jak i dla firm zagranicznych (które założyły spółki i biura). Zarówno mieszkańcy, jak i obcokrajowcy przebywający i pracujący w Monako nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (z wyjątkiem obywateli francuskich).

Jednak Monako nie jest miejscem całkowicie wolnym od podatków. Nie można zapomnieć o 20% podatku VAT i opłatach skarbowych. Firmy w Monako będą musiały liczyć się z 26,5 % podatkiem od przychodów, chyba że udowodnią, że trzy czwarte zysków jest generowane w Monako. Nowe spółki mogą korzystać z pełnego zwolnienia z ISB przez pierwsze 23 miesiące ich istnienia. Zwolnienie jest dalej obniżane do 75%, 50% i 25% na każdy kolejny 12-miesięczny okres. Te pełne i częściowe zwolnienia są uzależnione od warunku, że (1) kapitał zakładowy nowej spółki nie jest w więcej niż 25% w posiadaniu innych spółek oraz (2) spółka nie została utworzona w ramach przegrupowania, restrukturyzacji lub rozszerzenie wcześniejszych działań.

3. Solidne sektory eksportu/importu

W Monako turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Inne ważne branże, na których opiera się wzrost gospodarczy, to transport, tworzywa sztuczne, inżynieria precyzyjna, przetwórstwo papieru, guma, tekstylia, ceramika, budownictwo elektryczne i elektroniczne oraz odzież. Obecnie głównym towarem eksportowym Monako są produkty farmaceutyczne, perfumy i odzież. Jeśli chodzi o import, żywność i zasoby naturalne stanowią dużą część importu.

Krótko mówiąc, Monako ma zróżnicowaną gospodarkę i szybko się rozwija. Kraj korzysta z jednego z najlepszych systemów bankowych na świecie, oferującego szereg zaawansowanych usług finansowych dla biznesu. Monako szczyci się doskonałą infrastrukturą i stabilnością polityczną. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce do inwestowania dla przedsiębiorców z całego świata 🙂 

Jeśli masz pomysł na biznes w Monako i zastanawiasz się od czego zacząć i czy ma on rację bytu na miejscu, napisz do mnie.

Leave a Reply