Podatki w Monako: unikalny i skuteczny system podatkowy

Monako jest jednym z niewielu krajów na świecie, który nie pobiera podatku dochodowego. Ten unikalny system sprawdza się od 1869 roku.

Historycznie rzecz biorąc, brak podatku dochodowego od osób fizycznych w Księstwie sięga XIX wieku.

W 1848 r., w czasie rewolucji w Europie, rozdzielono gminy Roquebrune-Cap-Martin i Menton, które do tej pory były częścią Księstwa Monako. Oba regiony, mając dość obciążeń podatkowych w Księstwie, stały się częścią Francji. Monako odzyskało niepodległość, ale straciło 80% terytorium i zostało zmuszone do opracowania nowego modelu ekonomicznego.

W obliczu tej znacznej straty, która pozbawiła Księstwo ziemi rolnej i głównych źródeł dochodów, książę Karol III wynalazł koncepcję turystyki arystokratycznej i zlecił budowę Kasyna, Opery, luksusowych hoteli i nie tylko.

Dzięki tym nowym źródłom dochodów oraz w celu uniknięcia powtórki kryzysu z 1848 r. książę zlikwidował podatek dochodowy od osób fizycznych w 1869 r. Jedyny wyjątek, który nastąpił później, dotyczy obywateli francuskich, którzy podlegają francuskim podatkom na terytorium Monako na podstawie dwustronnej konwencji francusko-monegaskiej z 18 maja 1963 r.

Od dziewiętnastego wieku Monako finansowało się głównie z dochodów z monopoli, podatku od wartości dodanej ustalonego na konsumpcję w wysokości 20%, podatku od zysków niektórych przedsiębiorstw oraz podatków od spadków i darowizn. W Księstwie Monako nie ma podatków od majątku, podatków od nieruchomości ani podatków mieszkaniowych.

Jedynym podatkiem bezpośrednim pobieranym w Księstwie jest podatek od zysków osiąganych poprzez działalność przemysłową i handlową prowadzoną na terytorium Księstwa. Dotyczy to przedsiębiorstw prowadzących działalność przemysłową lub handlową, które generują ponad 25% obrotu poza Monako.

W 2019 r. budżet Monako pozostawał w nadmiarze, zasilając fundusz rezerwowy o łącznej wartości 5,2 mld EUR. Księstwo jest jednym z niewielu krajów, które nie mają długu publicznego.

Monako jest również częścią unii celnej z Francją, utworzonej na mocy francusko-monegaskiego traktatu celnego z dnia 18 maja 1963 r., a wewnątrzwspólnotowy system VAT jest stosowany w Monako od 1 stycznia 1993 r. Chociaż nie jest to państwo członkowskie UE , Księstwo jest w rzeczywistości objęte europejskim obszarem celnym .

6 uwag do wpisu “Podatki w Monako: unikalny i skuteczny system podatkowy

 1. I do trust aⅼl the iⅾeas you hаve introduced on youг post.
  They are very convincing and ԝill certаinly ᴡork.

  Still, the poѕts are very short fоr newbies.
  May you please prⲟlong them a bit from subseԛuеnt time?
  Thank you for the post.

 2. Hі there, just became aware of your blog through Google, and found that it іs trᥙly informative.
  І’m gonna wɑtch օut fоr brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 3. I blog frequently and Ι truly thank you for your information. Your article һas truⅼy peaked my interest.
  I’m going tо bookmark your website and keep checkіng for new details about once a week.
  I subѕcribed tⲟ yoᥙr Feed too.

Leave a Reply