Podatki w Monako: unikalny i skuteczny system podatkowy

Monako jest jednym z niewielu krajów na świecie, który nie pobiera podatku dochodowego. Ten unikalny system sprawdza się od 1869 roku.

Historycznie rzecz biorąc, brak podatku dochodowego od osób fizycznych w Księstwie sięga XIX wieku.

W 1848 r., w czasie rewolucji w Europie, rozdzielono gminy Roquebrune-Cap-Martin i Menton, które do tej pory były częścią Księstwa Monako. Oba regiony, mając dość obciążeń podatkowych w Księstwie, stały się częścią Francji. Monako odzyskało niepodległość, ale straciło 80% terytorium i zostało zmuszone do opracowania nowego modelu ekonomicznego.

W obliczu tej znacznej straty, która pozbawiła Księstwo ziemi rolnej i głównych źródeł dochodów, książę Karol III wynalazł koncepcję turystyki arystokratycznej i zlecił budowę Kasyna, Opery, luksusowych hoteli i nie tylko.

Dzięki tym nowym źródłom dochodów oraz w celu uniknięcia powtórki kryzysu z 1848 r. książę zlikwidował podatek dochodowy od osób fizycznych w 1869 r. Jedyny wyjątek, który nastąpił później, dotyczy obywateli francuskich, którzy podlegają francuskim podatkom na terytorium Monako na podstawie dwustronnej konwencji francusko-monegaskiej z 18 maja 1963 r.

Od dziewiętnastego wieku Monako finansowało się głównie z dochodów z monopoli, podatku od wartości dodanej ustalonego na konsumpcję w wysokości 20%, podatku od zysków niektórych przedsiębiorstw oraz podatków od spadków i darowizn. W Księstwie Monako nie ma podatków od majątku, podatków od nieruchomości ani podatków mieszkaniowych.

Jedynym podatkiem bezpośrednim pobieranym w Księstwie jest podatek od zysków osiąganych poprzez działalność przemysłową i handlową prowadzoną na terytorium Księstwa. Dotyczy to przedsiębiorstw prowadzących działalność przemysłową lub handlową, które generują ponad 25% obrotu poza Monako.

W 2019 r. budżet Monako pozostawał w nadmiarze, zasilając fundusz rezerwowy o łącznej wartości 5,2 mld EUR. Księstwo jest jednym z niewielu krajów, które nie mają długu publicznego.

Monako jest również częścią unii celnej z Francją, utworzonej na mocy francusko-monegaskiego traktatu celnego z dnia 18 maja 1963 r., a wewnątrzwspólnotowy system VAT jest stosowany w Monako od 1 stycznia 1993 r. Chociaż nie jest to państwo członkowskie UE , Księstwo jest w rzeczywistości objęte europejskim obszarem celnym .

Jedna uwaga do wpisu “Podatki w Monako: unikalny i skuteczny system podatkowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s