Monaco Cloud: pierwsza państwowa chmura w Europie

Księstwo staje się pierwszym krajem europejskim, który stworzył własną państwową chmurę. Monaco Cloud działa od początku 2021 roku.

W 2021 roku Księstwo uruchomiło kolejny planowany element do programu Extended Monaco – cyfrowej transformacji. „Monako będzie pierwszym krajem w Europie, który uruchomi własną państwową chmurę” – ogłosił we wrześniu 2020 roku książę Albert II z Monako. Akcjonariuszem Monaco Cloud jest w 100% Monako, dzięki temu w Monaco Cloud zostaną udostępnione informacje rządowe, dane prywatnych firm, zgodnie z prawem Monako.

Oprócz korzyści dla lokalnych interesariuszy, to innowacyjne posunięcie ma również na celu przyciągnięcie inwestorów. Zalety własnej chmury są dobrze znane: szybsza dostawa, zwiększona stabilność, bezpieczeństwo i przejrzystość danych, z gwarancjami udzielonymi przez Monaco Cyber ​​Security Agency.

Według Frédéric Genta, Country Chief Digital Officer, Monaco Cloud ma „posłuży jako podstawa do rozwoju i tworzenia nowych usług cyfrowych w Księstwie, w tym związanych z inteligentnym miastem, e-zdrowiem, e-edukacją i e-administracją. Moc obliczeniowa Monaco Cloud i jej pojemność pamięci mają ułatwić wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Ponadto Monaco Cloud ma przyspieszyć wprowadzenie tożsamości cyfrowej od lata 2021 r., w wyniku której każdy obywatel i rezydent Monako będzie miał tożsamość cyfrową powiązaną z nowym dowodem osobistym lub zezwoleniem na pobyt. Każdy użytkownik będzie miał dostęp do wszystkich usług cyfrowych rządu za pośrednictwem jednej strony internetowej i nie będzie już musiał ponownie wprowadzać informacji, które są już znane rządowi.

Leave a Reply