Poruszanie się po Monako

Monako może być najbardziej znane ze swoich fantazyjnych samochodów i światowej sławy toru wyścigowego Grand Prix, ale istnieje wiele sposobów na poruszanie się po tym małym pagórkowatym kraju. Niezależnie od tego, czy podróżujesz autobusem, statkiem czy helikopterem, poniżej zamieszczam potrzebne informacje.

Autobus

Serwis autobusowy Monako oferuje doskonałą obsługę nowoczesnych, czystych autobusów, które jeżdżą po Księstwie. Bilety można kupić na pokładzie u kierowcy lub w biurze CAM. Bilety autobusowe można również wygodnie kupić w specjalnych automatach, które znajdują się przy wielu przystankach autobusowych. Możesz tam zapłacić gotówką i kartą.

Biuro CAM Adres:
22/24 rue du Gabian
Monaco
Tél.: +377 97 70 22 22
Faks.: +377 97 70 22 23

Godziny otwarcia:
8h30-16h30 od poniedziałku do piątku

Istnieje sześć linii autobusowych, które przemierzają Monako i kursują od około 7:00 do 21:00, co dziesięć minut w godzinach szczytu.

Linia 1: Monaco Ville, Monte-Carlo, Saint Roman
Linia 2: Monaco Ville, Monte-Carlo, ogród egzotyczny
Linia 3: Fontvieille do Hector Otto
Linia 4: Saint Roman, dworzec kolejowy, Place d’Armes, Fontvieille
Linia 5: Larvotto do linii szpitalnej
6: plaże Larvotto, Sporting, Fontvieille

Autobusy nocne w Monako

W nocy po Księstwie jeżdżą dwie odrębne linie autobusów nocnych kursujące od 21:30:

Linia N1 – Albert II Fontvieille w kierunku Larvotto Beach w kierunku Saint-Roman w kierunku Casino w kierunku Albert II. Ta linia jest połączeniem autobusów dziennych nr 6 i linii nr 1

Linia N2 – Monaco-Ville do ogrodu egzotycznego i z powrotem Linia ta kursuje dokładnie na trasie autobusu dziennego nr 2.

Autobusy nocne kursują co 30 minut i zatrzymują się na wszystkich głównych przystankach. Autobusy nocne kursują od poniedziałku do piątku oraz do godziny 4:00 w sobotę i niedzielę.

Informacje i mapę linii autobusowych (oraz publicznych wind/schodów ruchomych) można znaleźć tutaj.

Autobus Bateau

Bateau Bus to autobus wodny, zasilany energią słoneczną. Wspaniały i piękny Port Herkules jest właśnie taki – wspaniały, że spacer po porcie może zająć dużo czasu i wysiłku. Ale mały „autobus wodny” zawiezie Cię prosto z Quai des Etas Unis do terminalu statków wycieczkowych. Autobus kursuje co dziesięć minut od 8:00 do 20:00 i kosztuje tyle samo, co normalna opłata za przejazd autobusem.

Monabike – Rowery Elektryczne

Firma Monaco Bus Company (CAM) zainstalowała serię stacji rowerów elektrycznych, które cieszą się dużą popularnością. Tak popularna, że ​​w lipcu tego roku cała sieć została znacznie rozszerzona w Monako.

Rowery są wspomagane silnikiem elektrycznym, aby pomóc Ci wspinać się po stromych wzniesieniach i wyglądać świeżo. Dzięki ekranom, które pokazują prędkość, przebieg i poziom naładowania baterii, zawsze będziesz mieć kontrolę. Bateria wystarcza na 20-25 km na jednym ładowaniu, a stacje można znaleźć w całym Monako, w pobliżu głównych przystanków autobusowych.

Rowery można łatwo wypożyczyć, nawet za 1 euro za przejazd z jednej stacji do drugiej. Jeszcze lepiej jest miesięczny abonament na nieograniczone korzystanie za 18 euro miesięcznie. Sprawdź aktualne taryfy i wszystkie szczegóły tutaj .

Windy publiczne i schody ruchome

Księstwo to wyjątkowy pagórkowaty kraj na zboczu. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak łatwo jest się po nim poruszać? Sekret tkwi w jednej z najbardziej rozbudowanych sieci schodów ruchomych i wind w Europie, jeśli nie na świecie.

Te ruchome schody zabiorą Cię:

  • Od Tarasów Kasyna po Audytorium Centrum Kongresowego i Bulwar Ludwika II
  • Od Place St. Dévote do Monéghetti
  • Z Place des Moulins na plażę
  • Od Centrum Szpitalnego Księżniczki Grace do Egzotycznego Ogrodu
  • Od Avenue de la Costa do portu
  • Od Avenue des Citronniers do Avenue Grande-Bretagne
  • Od bulwaru Larvotto do Saint Romain

Stacja kolejowa Monaco Ville to także świetny sposób na poruszanie się o kilka poziomów w górę miasta.

Taksówki w Monako

Czasami najwygodniejszym sposobem poruszania się jest prywatny kierowca, który zabierze Cię od drzwi do drzwi. W Monako znajduje się wiele postojów taksówek, w tym stacja kolejowa, Avenue Princesse Grace (obok Hôtel Beach Plaza), obok hotelu Monte Carlo Fairmont, Avenue des Spélugues, The Métropole, Avenue de la Madone i Avenue de Monte-Carlo (w pobliżu kasyna) i Saint Roman w pobliżu wschodniej granicy Monako. Główną firmą świadczącą usługi taksówkarskie jest Monaco Prestige. Oferują serwis 24/7 i dysponują flotą pojazdów. Ich numer to: +377 93.15.01.01

Należy pamiętać, że w godzinach szczytu zapotrzebowanie na taksówki może przekroczyć dostępną liczbę – a zatem w godzinach szczytu okresy oczekiwania mogą być dość długie.

Nowe taksówki elektryczne 

Z inicjatywy Rządu Księcia wprowadzono flotę 20 taksówek elektrycznych. Te w 100% elektryczne pojazdy jeżdżą głównie po Monako, choć będą również obsługiwać plażę Monte-Carlo, klub Monte-Carlo Country Club i hotel Marriott. Taryfa podstawowa, nie wliczając czasu oczekiwania, wynosi 15 euro. Taksówki można zatrzymać na ulicy.

Istnieje możliwość połączenia z Cap d’Ail, Beausoleil i Cap Martin ze zwiększonym dodatkiem do taryfy wynoszącym około 10 euro. Zapytaj kierowcę. Siedem pojazdów będzie dostępnych przez cały czas: 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Białe eko-taksówki mają wyjątkową identyfikację wizualną. Dostępna jest specjalna aplikacja użytkownika  Taxis Monaco, którą można w kilka sekund zamówić lub zarezerwować taksówkę ze smartfona, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Udostępnianie samochodów Mobee 

Mobee to usługa carsharingu Księstwa Monako. 25 pojazdów jest dostępnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na całym terytorium Monako.

Opierając się na zasadzie samoobsługi, umożliwia odbiór i zwrot pojazdów w dowolnym miejscu w Monako. Skorzystaj z bezpłatnego parkingu na ulicy i na 14 partnerskich parkingach! Łatwa rezerwacja z 15-minutowym wyprzedzeniem. Płacisz tylko za czas jazdy. Sprawdź ceny i zarezerwuj on-line.

Helikopter w Monako

Ale po co w ogóle pozostawać na ziemi, skoro możesz latać? Monacair oferuje 6 – 7-minutowe loty na lotnisko w Nicei!

Partnerstwo Monacair z liniami lotniczymi jest kluczem do sukcesu firmy śmigłowcowej na tej trasie. Współpraca z liniami lotniczymi pozwala klientom opuścić Monako tylko na godzinę przed odlotem na lotnisku. Pasażerowie mogą otrzymać kartę pokładową do miejsca docelowego w Monako, oddać bagaż do miejsca docelowego i skorzystać z bezpośredniego transferu do bramki wejściowej.

Pasażerowie przybywający na lądowisko dla helikopterów w Monako są kierowani do miejsca docelowego z szoferem i korzystają z tych samych usług po wyjeździe.

Monacair ma regularne połączenia, które odjeżdżają z lotniska w Nicei lub Monako co 15 minut i kosztują 250 euro. Znajdują się one przy każdym terminalu i oferują stawki abonamentowe. Oferują również prywatne usługi czarterowe.

Heli Securite oferuje loty w jedną stronę i w obie strony na lotnisko w Nicei, a także prywatne czartery, loty panoramiczne i nie tylko.

Przyszłośćlatające gondole

I są plany na bardziej futurystyczne sposoby poruszanie się po Monako – prawie latanie. Co powiesz na sieć gondoli lub „Tele-Kabin” poruszającą się nad naszymi głowami w Fontvielle. To jeszcze bardziej zintegrowałoby Fontvielle z resztą Księstwa.

Zdjęcie Vedant Shah z Pixabay

Leave a Reply