Monako gospodarką cyfrową pragnie przyciągnąć inwestorów z całego świata

We wrześniu 2020 r. książę Albert przedstawił mapę drogową wyjścia Monako z kryzysu – obejmującą skupienie się na wspieraniu przedsiębiorstw i przyciąganiu nowych inwestorów z Europy i nie tylko.

Jednym z głównych celów jest umieszczenie cyfryzacji w centrum nowych inicjatyw w Księstwie, które mają na celu unowocześnienie i wprowadzenie najnowszych technologii, co jest obecnie strategicznym tematem dla wielu krajów. 

Monako już przejęło inicjatywę, będąc pierwszym krajem europejskim, który wyposażył się we własną suwerenną chmurę „Monaco Cloud”. Oznacza to, że od 2021 roku Monako mieć własną bezpieczną i suwerenną infrastrukturę.

Plan ten zostanie wdrożony przez Extended Monaco, program czyniący technologię cyfrową podstawą wszystkich polityk publicznych w Monako i zaaranżowany przez Frédérica Gentę i jego 200 pracowników. Budżet cyfrowy jest proporcjonalnie jednym z najwyższych w Europie: prawie 400 euro na mieszkańca.

Cyfrowa część planu naprawy Monako obraca się wokół trzech obiecujących osi.

Uruchomienie chmury Monaco

W 2021 roku Monaco Cloud stanie się istotną częścią cyfrowego ekosystemu Monako. Oparta na wiodącej w branży technologii Amazon Web Services (AWS) Monaco Cloud posłuży jako podstawa do rozwoju i tworzenia nowych usług cyfrowych w Księstwie, w tym związanych z inteligentnym miastem, e-zdrowiem, e-edukacją i e-administracją. 

Udziałowcami Monaco Cloud jest w 100% Monako – państwo posiada większościowy pakiet udziałów w Monaco Digital jako partner przemysłowy i udziałowiec – i w ten sposób umożliwi przechowywanie danych rządowych obok danych prywatnych przedsiębiorstw w Księstwie.

Posiadanie chmury pomoże usprawnić usługi dla rządu, a ostatecznie dla obywateli, przyspieszając wprowadzenie tożsamości cyfrowej i cyfrowego pojedynczego punktu kontaktowego. Od lata 2021 r. każdy obywatel i rezydent Monako będzie miał tożsamość cyfrową połączoną z nowym dowodem osobistym lub pozwoleniem na pobyt. Umożliwi to wysoce bezpieczne, proste uwierzytelnianie bez konieczności posiadania dodatkowej dokumentacji, zapewniając usprawniony dostęp do różnych procedur, w które mogą wchodzić lub chciałyby wprowadzić w ministerstwach.

Wszystkie procedury administracyjne, które można wykonać online, będą dostępne przez jedno cyfrowe okno w 2021 r. Każdy użytkownik będzie zatem miał dostęp do wszystkich usług cyfrowych rządu za pośrednictwem jednej strony internetowej i, co najważniejsze, nie będzie już musiał ponownie wprowadzać informacji.

Blue Fund dla szkolenie i wspieranie firm w Monako i ich pracowników w ich cyfrowej transformacji 

Blue Fund, dysponujący początkową kwotą 20 mln euro, zajmie się finansowaniem: szkoleń, wyposażenia i wsparcia dla firm z Monako: rozwój platform lokalnych: e-commerce, systemy płatności oraz tworzenie usług w ramach Monaco Cloud takich jak wydajne i bezpieczne wideokonferencje.

Stworzenie gospodarki cyfrowej w Księstwie, aby nawiązać nowe relacje z europejskimi i światowymi inwestorami

Platforma Security Token Offering (STO), system pozyskiwania funduszy typu blockchain, jest podstawą współpracy z Euronext, główną giełdą w strefie euro. Platforma ta ma na celu przyciągnięcie do Monako nowych firm, zwłaszcza cyfrowych, w celu stworzenia około stu miejsc pracy każdego roku i wniesienia 150 mln euro do gospodarki Monako.

Ponadto w 2017 roku powstał MonacoTech – akcelerator i inkubator dla start-upów w Monako stan Monako. Dzięki MonacoTech, Monako chce przyciągnąć i wspierać innowacyjne start-upy z całego świata z sektora zdrowia, finansów, środowiska i nowych technologii.

Cel jest prosty: MonacoTech pomaga innowacyjnym firmom lub projektom biznesowym o dużym potencjale wzrostu zaistnieć w Księstwie, umożliwiając im pełne wykorzystanie ekosystemu Monako, w harmonii z wizją i strategią Monako.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości inwestycyjnych w Monako, napisz do mnie.

Jedna uwaga do wpisu “Monako gospodarką cyfrową pragnie przyciągnąć inwestorów z całego świata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s