Dlaczego tenisiści mieszkają w Monako?

Jako była tenisistka amatorka bardzo kibicowałam Idze Świątek w sobotę. Byłam za nią całym sercem, bo zdaję sobie sprawę, ile pracy musiała poświęcić na to, żeby w tak młodym wieku stać się jedną z czołowych tenisistek świata. Iga, gratuluję z całego serca! Dając się ponieść fali emocji tenisowych, postanowiłam przed Wami odkryć dzisiaj pewną tajemnicę. Czy wiecie jakiego kraju rezydentami jest spory odsetek sportowców, w tym tenisistów? Gdzie mieszka Novak Djokovic, Petra Kvitova, Caroline Wozniacki, Alexander Zverev, Grigor Dimitrov, Bernard Tomic, Miloš Raonic, Tomáš Berdych oraz Lucie Šafářová? W Monako 🙂 a wiecie dlaczego akurat tam? Nie? To zaraz się dowiecie 🙂

Tenisiści decydują się mieszkać w Monte Carlo, ponieważ Monako nie pobiera podatku dochodowego. Dlatego tak wielu zamożnych sportowców wybiera mieszkanie w Monte Carlo. Jednak większość tenisistów jest zarejestrowana tylko w Monte Carlo, ponieważ większość graczy jest w trasie przez cały rok. Poza sezonem też nie ma ich w Monte Carlo. Zamiast tego wracają z rodzinami do swojego prawdziwego domu. Można więc śmiało powiedzieć, że większość graczy mieszka tylko w Monte Carlo ze względu na korzyści ekonomiczne.

Monako = raj podatkowy dla tenisistów

Od 1869 roku Monte Carlo jest uważane za raj podatkowy, w którym nie ma żadnych podatków od dochodów osobistych dla mieszkańców. Aby zostać mieszkańcem Monako, należy mieszkać w Księstwie przez co najmniej 6 miesięcy i jeden dzień w roku. Jednak większość tenisistów, którzy są w trasie przez cały rok, spędza w Monte Carlo znacznie mniej czasu niż 6 miesięcy.

Choć podatki dochodowe należą do najniższych na świecie, życie tutaj jest niewiarygodnie drogie. Właściwie od kilku lat Monako posiada najdroższy rynek nieruchomości na świecie. Jednak gracze, którzy tu mieszkają, najprawdopodobniej uznają, że lepiej zainwestować mnóstwo pieniędzy i zaoszczędzić podatki. Ale jeśli wziąć pod uwagę zarobki profesjonalnych tenisistów, inwestycja w apartament o wartości 5 milionów dolarów to niewiele.

Życie w Monako

Monte Carlo jako cel podróży zapiera dech w piersiach. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, pomiędzy riwierą francuską i włoską. Wraz z lazurowymi wodami kontrastującymi z lądem i pięknymi górami w tle, jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

Monako jest również obdarzone niewiarygodnie dobrym klimatem, oferującym ponad 300 słonecznych dni w roku. Zima jest bardzo krótka i łagodna, a lato bardzo długie i słoneczne.

Latem może być bardzo gorąco, jednak w Monako rzadko jest to problemem, ponieważ większość luksusowych apartamentów znajduje się bardzo blisko morza lub ma własny basen, w którym można się ochłodzić.

Monako to jedne z najdroższych i najbardziej luksusowych nieruchomości. Nieruchomości są absolutnie oszałamiające, oferują niesamowite widoki i ogólnie przyczyniają się do tego, że Monako jest jednym z najlepszych miejsc do życia na całym świecie dla tych, których na to stać.

Ile pieniędzy tenisiści oszczędzają żyjąc w Monako?

Jednym z graczy mieszkających w Monte Carlo jest Novak Djokovic. Powiedzmy, że Djokovic jedzie na ATP do USA i wygrywa turniej, a następnie wygrywa około 2 milionów euro. Djokovic pochodzi z Serbii i jeśli jest tam rezydentem, będzie musiał zapłacić 20% podatku z tych 2 milionów euro. Co oznacza, że ​​za nagrodę pieniężną, którą wygrał, zapłaci 400 000 euro podatku.

Zamiast stracić te 400 000 euro, przeniósł się do Monte Carlo i tam został rezydentem. W ten sposób nie musi płacić żadnych podatków z powodu polityki podatkowej Monako. Djokovic może teraz zachować dla siebie nagrodę pieniężną. Więc przenosząc się do Monako, zaoszczędził 400 000 € tylko w jednym turnieju.

Przyjrzyjmy się całkowitym zarobkom w karierze Novak Djokovic. Zdobył w swojej karierze nagrodę pieniężną w wysokości 120 milionów euro. Gdyby płacił podatki w swojej rodzinnej Serbii, zapłaciłby 30 milionów euro podatków. Gdyby był rezydentem Monako podczas wszystkich tych turniejów, zaoszczędziłby te 30 milionów euro. Czy warto? Na pewno.

Raj tenisowy – Monte Carlo Masters

Monako to nie tylko raj bez podatku, to z pewnością także raj tenisowy. Ze wszystkimi tenisistami mieszkającymi tutaj, a zwłaszcza z jednym z największych i najbardziej cenionych turniejów ATP na świecie. Monte Carlo-Masters, sponsorowane przez firmę Rolex. Centralny kort tenisowy w Monte Carlo, to bez wątpienia najlepiej położony kort tenisowy na świecie.

Monte Carlo-Masters jest turniejem ATP 1000 Tour Masters i jest to jedyny turniej w całej trasie ATP, w którym gracze nie mają obowiązkowego zobowiązania do gry. Jednak większość tenisistów i tak decyduje się grać tutaj. Turniej jest rozgrywany na glinie i wielu graczy gra w Monte Carlo, aby przygotować się do French Open, który zwykle ma miejsce miesiąc później. Niestety w tym roku ze względu na Covid-19, turniej się nie odbył.

Jest jednak jedno, ale…..

Niedawno hiszpański urząd skarbowy nakazał Sanchez-Vicario, jednej z najlepszych hiszpańskich tenisistek w historii, zapłacić około 3,5 miliona euro, ponieważ w trakcie kariery nie spędziła w Monte Carlo wystarczającej liczby dni, żeby mogła się rozliczać według tamtejszych przepisów. Teraz będzie musiała spłacić zaległości w swoim kraju, wraz z karnymi odsetkami. Oznacza to, że aby korzystać z zalet podatkowych, które daje Monako, należy trzymać się zasad rezydencji podatkowej Monako.

Końcowe przemyślenia

Większość ludzi dochodzi do wniosku, że gracze mieszkają tutaj tylko po to, aby zarobić jak najwięcej pieniędzy. Nie ma bowiem prostszego ani lepszego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy niż posiadanie 0% podatku dochodowego. Ale kiedy widzisz Monako i gdzie się znajduje, nie mogę wymyślić lepszego miejsca do życia.

Leave a Reply