Wszystko, co musisz wiedzieć o opiece zdrowotnej w Monako

Monako ma wzorcowy system opieki zdrowotnej, który jest zapewniany przez państwowy system publicznej opieki zdrowotnej Posiada także szeroki wachlarz usług prywatnej opieki zdrowotnej. Oficjalna agencja „Caisses Sociales de Monaco” nadzoruje publiczną służbę zdrowia, która automatycznie obejmuje wszystkich obywateli Monako, a także tych, którzy się do niego przeprowadzają. Wszyscy, którzy pracują w Monako i ich pracodawcy płacą składki na finansowanie systemu. Każdy rejestruje się u lekarza i ma równy dostęp do tego systemu opieki zdrowotnej.

Ranking w statystykach zdrowia

Statystyki zdrowotne stawiają Księstwo w czołówce krajów OECD. Monako ma trzeci najwyższy odsetek lekarzy w swojej populacji w Europie – 581 na 100 000 w 2015 r. Według WHO osoba urodzona w Monako w 2003 r. może spodziewać się średnio najdłuższego życia w Europie.

Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia dla

całkowitej populacji  wynosi +/- 90 lat,

mężczyźni : +/- 86 lat,

kobiety : +/- 94 lat.

Szpitale w Monako

W Monako znajdują się 4 szpitale:

Princess Grace Hospital (Szpital im. Księżnej Grace), który ma oddział ratunkowy, który działa 24 godziny i wykorzystuje zaawansowany sprzęt oraz zaawansowane specjalizacje, w tym onkologię, kardiologię i geriatrię. Obecnie Realizowany jest duży projekt budowy nowego szpitala Księznej Grace z kolejnymi zaawansowanymi obiektami, które mają być gotowe w 2026 r. Szpital ten jest również w sieci partnerskiej z innymi szpitalami pierwszej klasy w na całym świecie. Monako jest na równi z zaawansowanymi krajami zachodnimi pod względem szybkiej pracy nad digitalizacją dokumentacji pacjentów. Jego lekarze mają dostęp do najnowszych technologii mobilnych i komunikacji za pośrednictwem urządzeń elektronicznych, takich jak iPady.

Monaco Private Dialysis Centre (Prywatne Centrum Dializ Monako), to Centrum Hemodializy, które leczy choroby związane z niewydolnością nerek).

The Cardio-Thoracic Centre (Centrum Leczenia Kardiologicznego i klatki piersiowej) słynne na całym świecie zajmujące się leczeniem chorób serca i klatki piersiowej).

The Monegasque Institute of Sports Medicine and Surgery (Instytut Medycyny Sportowej i Chirurgii) o specjalizacji ortopedycznej.

Personel w szpitalach jest dobrze wyszkolony, a Rząd przywiązuje wagę do jakości usług w odniesieniu do placówek opieki zdrowotnej. 

Specjalizacje

W Księstwie działa kilka specjalistycznych dziedzin medycyny, w tym dermatologia, ginekologia, pediatria, kardiologia, onkologia i geriatria. Aby uzyskać pełną listę zajrzyj na stronę CHPG.mc.

Ubezpieczenie prywatne w Monako 

Większość obywateli oraz rezydentów wykupuje dodatkowe prywatne ubezpieczenie, aby móc korzystać z szeregu usług pomocniczych i dowolnej części składek nieopłacanych przez system państwowy.

W szczególności cudzoziemcy przenoszący się do Monako bez pracy muszą posiadać pełne prywatne ubezpieczenie zdrowotne, aby zapewnić sobie pełną ochronę zdrowia.

Koszty leczenia w Monako mogą być wysokie. Zaleca się objęcie ubezpieczeniem zwrotnym na wypadek, gdyby w skrajnych okolicznościach medycznych konieczny był do kraju ojczystego w celu dalszego leczenia. Obywatele europejscy muszą pamiętać, że Monako nie jest członkiem Unii Europejskiej, a zatem wzajemne porozumienia medyczne UE z krajami sąsiednimi nie mają zastosowania w wielu krajach europejskich (chociaż istnieją specjalne ustalenia dla wielu Francuzów i Włochów, którzy wnieśli wkład do systemów opieki zdrowotnej w Monako). Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia ochrony zdrowia w Monako.

Prywatne leczenie VIP

Dla tych, którzy doświadczają Monako po raz pierwszy lub są zainteresowani kompleksowym prywatnym badaniem zdrowia, szpital Księżnej Grace prowadzi rozwijającą się usługę kontroli stanu zdrowia VIP – z możliwością konsultacji u wyspecjalizowanych lekarzy. Dla pacjentów prywatnych i VIP-ów jest to dobra opcja jako wstęp do opieki zdrowotnej Księstwa.

W kraju, który kocha sport oraz, w którym mieszka sporo sportowców, a także dla entuzjastów sportu, istnieje możliwość skorzystania z Instytutu Medycyny Sportowej i Chirurgii. Podobnie dla osób z problemami kardiologicznymi Centrum Leczenia Kardiologicznego i klatki piersiowej cieszy się międzynarodową renomą.

Nacisk na profilaktykę i badania przesiewowe

Profilaktyka i badania przesiewowe są kluczowymi elementami polityki zdrowia publicznego rozwijanej od kilku lat przez Rząd Księcia. Badania przesiewowe prowadzone są w kierunku tematu cholesterolu, cukrzycy, raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita grubego, HIV, zapalenia wątroby i osteoporozy, a także czynników ryzyka (leczenie uzależnień) i sytuacji ryzyka (osoby zagrożone emocjonalnie lub społecznie).

Edukacja zdrowotna dla młodych ludzi ma na celu promowanie wysokiej jakości środowiska, poprawę stylu życia i zapobieganie wczesnym ryzykownym zachowaniom (w tym paleniu tytoniu, nałogom i chorobom przenoszonym drogą płciową). Monitorowanie jest ciągłe. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

Szczepienia w Monako

W  Monako trzy szczepionki są obecnie obowiązkowe, czyli przeciwko błonicy, tężcowi, poliomyelitis.

Polecane są również szczepionki przeciwko:

 • Krztusiec
 • Odra
 • Świnka
 • Różyczka
 • Zapalenie wątroby typu B
 • Haemophilus influenzae
 • Pneumokok
 • Meningokok C

Gdzie zaszczepić dziecko?

 • u pediatra lub lekarza rodzinnego
 • na oddziale pediatrycznym w Szpitalu Księżnej Grace (+377 97 98 95 47)
 • na oddziale Służby Higieny i Szczepień w Szpitalu Księżnej Grace (+33 4 92 41 67 95).

Apteki i lekarz na telefon

Istnieje wiele aptek z personelem przeszkolonym do obsługi różnych drobnych potrzeb medycznych. Jeśli apteka jest zamknięta, często na drzwiach można znaleźć listę sąsiednich otwartych aptek. Zawsze będzie oddział dyżurny na wakacje itp. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie internetowej .

Przydatne numery telefonów w Monako

W Monako ogólnokrajowy numer telefonu dla pogotowia ratunkowego i pogotowia ratunkowego to 9375-2525.

Kontakt ze szpitalami w Monako

 • Szpital im. Księżnej Grace (szpital publiczny)

1 Avenue Pasteur, 98012 Monako
https://www.chpg.mc/portfolio/accident-emergency/?lang=en
Tel: +377 97 98 99 00

 • Centrum Leczenia Kardiologicznego i klatki piersiowej

11 bis Avenue d’Ostende, 98000 Monako
http://www.ccm.mc/
Tel: +377 92 16 80 00

 • Prywatne Centrum Dializ Monako

32-34 Quai Charles Rey BP707 – 98014 Monako
https://www.elsan.care/fr/chp-monaco
Tel: +377 92 05 68 00

 • Instytut Medycyny Sportowej i Chirurgii

11 Avenue d’Ostende, 98000 Monako
https://www.im2s.mc/
Tel: +377 99 99 11 66

Przydatne numery poza Monako we Francji (+33)

W nagłych wypadkach możesz zadzwonić pod numer Europejskiego Pogotowia Ratunkowego 112.

Usługi medyczne Riviera: 04 93 26 12 70

Specyficzne numery SOS Medecins na południu Francji –

 • Nicea: 08 10 85 01 01
 • Cannes: 08 25 00 50 04
 • Antyby: 04 97 21 70 70
 • Mentona: 04 93 41 41 41

Leave a Reply