Jakiej jakości opieki zdrowotnej możesz się spodziewać w Monako?

Księstwo Monako jest małym, ale bardzo zamożnym krajem, a jego poziom opieki zdrowotnej odzwierciedla zamożność tego małego śródziemnomorskiego narodu. Uważa się, że zarówno sektor publiczny, jak i prywatna opieka zdrowotna w Monako jest na bardzo wysokim poziomie, zajmując dobre miejsce na światowych listach opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś zarejestrowany w krajowym systemie (Caisses Sociales de Monaco lub CSM), możesz oczekiwać wysokiej jakości opieki zdrowotnej z głównego szpitala w kraju o nazwie Princess Grace, który oferuje również prywatne leczenie, ale wielu nowych rezydentów Monako decyduje się również na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Publiczna służba zdrowia w Monako

Monaco zajmuje wysokie miejsce w rankingu OECD, który plasuje go wśród najlepszych światowych programów opieki zdrowotnej. Liczba lekarzy w stosunku do obywateli jest wysoka: 581 na 100 000 w 2015 r. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 86 lat, a średnia długość życia kobiet 94.

Zapobieganie i badania przesiewowe to kluczowe aspekty polityki zdrowotnej Monako. Rząd stara się również zapewnić lepsze udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, takie jak przystosowane pomieszczenia mieszkalne, ogólna dostępność i bardziej zaawansowany system wsparcia opieki.

Personel medyczny jest dobrze wyszkolony, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Monako ma wiele czołowych placówek opieki zdrowotnej, zarówno publicznych, jak i prywatnych:

• Szpital Princess Grace (główny szpital publiczny)
• Prywatne centrum dializ w Monako

• Centrum kardio-klatki piersiowej
• Monégasque Institute of Sports Medicine and Surgery
• Elsan CHP Monaco

Centrum kardio-klatki piersiowej jest znane na całym świecie. Szpital Princess Grace przechodzi restrukturyzację, częściowo w celu poprawy połączeń ze szpitalami w sąsiedniej Nicei i Marsylii. Prowadzi również dwa luksusowe domy spokojnej starości.

Kraj słynie na całym świecie z wielu specjalizacji medycznych, w tym:

• dermatologia
• ginekologia
• pediatria
• kardiologia
• onkologia
• geriatria

Wszyscy obywatele Monako podlegają ustawowemu systemowi ubezpieczeń państwowych. Każdy, kto jest zarejestrowany i wnosi składki, będzie uprawniony do państwowej opieki zdrowotnej, w tym rezydenci Monako. Jeśli jednak jesteś bezrobotny i mieszkasz w Monaco, nie będziesz uprawniony do publicznej opieki zdrowotnej i będziesz musiał wykupić ubezpieczenie prywatne.

System publiczny obejmuje:

• wizyty lekarskie

• procedury medyczne
• recepty
• niektóre zabiegi stomatologiczne
• rehabilitacja
• ciąża / poród
• niektóre hospitalizacje

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne w Monako działa na zasadzie zwrotu kosztów, więc jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem CSM, będziesz musiał dokonać pewnych płatności z góry, a następnie zażądać zwrotu kosztów z krajowego systemu ubezpieczeń. Możesz wybrać własnego lekarza rodzinnego ( medecin traitant ), ale upewnij się, że Twój lekarz jest powiązany z CSM, jeśli korzystasz z systemu publicznego, w przeciwnym razie nie będziesz kwalifikować się do państwowej opieki zdrowotnej.

Szpital Princess Grace oferuje całodobową opiekę w nagłych wypadkach, a lekarze pierwszego kontaktu oferują również opiekę nocną i po godzinach. Apteki oferują również rotacyjne godziny otwarcia w krajowym systemie, co wymaga, aby jedna apteka była otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Prywatna opieka zdrowotna w Monako

Monako staje się celem turystyki medycznej, a około 20% pacjentów poszukujących leczenia w Monako to turyści medyczni. Sektor prywatny w Księstwie jest rozległy i stale się rozwija. 

Bieżące wydatki na opiekę zdrowotną w Monako są wysokie: ponad 2 000 euro za noc w szpitalu. Rezydenci Monako mogą zdecydować się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia, aby uzyskać szybki dostęp do diagnozy i leczenia lub wygodniejszych udogodnień, a także pokryć dodatkowe zabiegi, które mogą nie być dostępne w ramach programu krajowego.

Zakres sektora prywatnego obejmuje:

• wizyty lekarskie
• leczenie szpitalne, takie jak protezy stawu biodrowego lub kolanowego
• bardziej zaawansowana opieka stomatologiczna, np. Implanty dentystyczne
• planowa operacja plastyczna

Szpital Princess Grace prowadzi prywatny system kontroli VIP, którego koszt waha się w granicach 2 000 – 4 K €. Obiekty są zgłaszane przez rezydentów, którzy korzystali z usługi jako „pięciogwiazdkowe hotele”. Istnieją również wysokiej klasy kliniki specjalizujące się w medycynie i leczeniu sportowym. Monako oferuje również usługi w zakresie „biohackingu”: spersonalizowaną opiekę zdrowotną opartą na badaniach przesiewowych biomarkerów, testach genetycznych, analizie mikrobioty i suplementach diety.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany w CSM lub potrzebujesz bardziej zaawansowanego leczenia stomatologicznego, takiego jak korony, możesz zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z prywatnego ubezpieczenia dentystycznego. Monako ma wielu prywatnych dentystów i nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem lekarza.

Księstwo posiada dużą liczbę prywatnych klinik zajmujących się chirurgią plastyczną. Jakość jest bardzo wysoka, a koszt zabiegów na Lazurowym Wybrzeżu jest współmierny do kosztów prywatnych gabinetów kosmetycznych. Monako ma wysoki odsetek bardzo zamożnych mieszkańców, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach, jak również w jakości procedur opieki zdrowotnej.

Koszt prywatnego ubezpieczenia będzie się różnić w zależności od rodzaju polisy i dostawcy, ale rezydenci mieszkający w Księstwie powinni wykupić prywatne ubezpieczenie, aby uniknąć wysokich kosztów z własnej kieszeni.

Jedna uwaga do wpisu “Jakiej jakości opieki zdrowotnej możesz się spodziewać w Monako?

 1. May I simplʏ say ԝhat a ϲomfort to find an individual
  who reallү understands what they are talking about on the
  web. You definitely know how to brіng an issue to light and make it important.
  More and more peoplе really need to look at this
  and understɑnd this side of your storу. It’s surprising you’re
  not more рopular gіven that you definitely have the gift.

Leave a Reply