Jakiej jakości opieki zdrowotnej możesz się spodziewać w Monako?

Księstwo Monako jest małym, ale bardzo zamożnym krajem, a jego poziom opieki zdrowotnej odzwierciedla zamożność tego małego śródziemnomorskiego narodu. Uważa się, że zarówno sektor publiczny, jak i prywatna opieka zdrowotna w Monako jest na bardzo wysokim poziomie, zajmując dobre miejsce na światowych listach opieki zdrowotnej. Jeśli jesteś zarejestrowany w krajowym systemie (Caisses Sociales de Monaco lub CSM), możesz oczekiwać wysokiej jakości opieki zdrowotnej z głównego szpitala w kraju o nazwie Princess Grace, który oferuje również prywatne leczenie, ale wielu nowych rezydentów Monako decyduje się również na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Publiczna służba zdrowia w Monako

Monaco zajmuje wysokie miejsce w rankingu OECD, który plasuje go wśród najlepszych światowych programów opieki zdrowotnej. Liczba lekarzy w stosunku do obywateli jest wysoka: 581 na 100 000 w 2015 r. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 86 lat, a średnia długość życia kobiet 94.

Zapobieganie i badania przesiewowe to kluczowe aspekty polityki zdrowotnej Monako. Rząd stara się również zapewnić lepsze udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, takie jak przystosowane pomieszczenia mieszkalne, ogólna dostępność i bardziej zaawansowany system wsparcia opieki.

Personel medyczny jest dobrze wyszkolony, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Monako ma wiele czołowych placówek opieki zdrowotnej, zarówno publicznych, jak i prywatnych:

• Szpital Princess Grace (główny szpital publiczny)
• Prywatne centrum dializ w Monako

• Centrum kardio-klatki piersiowej
• Monégasque Institute of Sports Medicine and Surgery
• Elsan CHP Monaco

Centrum kardio-klatki piersiowej jest znane na całym świecie. Szpital Princess Grace przechodzi restrukturyzację, częściowo w celu poprawy połączeń ze szpitalami w sąsiedniej Nicei i Marsylii. Prowadzi również dwa luksusowe domy spokojnej starości.

Kraj słynie na całym świecie z wielu specjalizacji medycznych, w tym:

• dermatologia
• ginekologia
• pediatria
• kardiologia
• onkologia
• geriatria

Wszyscy obywatele Monako podlegają ustawowemu systemowi ubezpieczeń państwowych. Każdy, kto jest zarejestrowany i wnosi składki, będzie uprawniony do państwowej opieki zdrowotnej, w tym rezydenci Monako. Jeśli jednak jesteś bezrobotny i mieszkasz w Monaco, nie będziesz uprawniony do publicznej opieki zdrowotnej i będziesz musiał wykupić ubezpieczenie prywatne.

System publiczny obejmuje:

• wizyty lekarskie

• procedury medyczne
• recepty
• niektóre zabiegi stomatologiczne
• rehabilitacja
• ciąża / poród
• niektóre hospitalizacje

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne w Monako działa na zasadzie zwrotu kosztów, więc jeśli jesteś objęty ubezpieczeniem CSM, będziesz musiał dokonać pewnych płatności z góry, a następnie zażądać zwrotu kosztów z krajowego systemu ubezpieczeń. Możesz wybrać własnego lekarza rodzinnego ( medecin traitant ), ale upewnij się, że Twój lekarz jest powiązany z CSM, jeśli korzystasz z systemu publicznego, w przeciwnym razie nie będziesz kwalifikować się do państwowej opieki zdrowotnej.

Szpital Princess Grace oferuje całodobową opiekę w nagłych wypadkach, a lekarze pierwszego kontaktu oferują również opiekę nocną i po godzinach. Apteki oferują również rotacyjne godziny otwarcia w krajowym systemie, co wymaga, aby jedna apteka była otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Prywatna opieka zdrowotna w Monako

Monako staje się celem turystyki medycznej, a około 20% pacjentów poszukujących leczenia w Monako to turyści medyczni. Sektor prywatny w Księstwie jest rozległy i stale się rozwija. 

Bieżące wydatki na opiekę zdrowotną w Monako są wysokie: ponad 2 000 euro za noc w szpitalu. Rezydenci Monako mogą zdecydować się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia, aby uzyskać szybki dostęp do diagnozy i leczenia lub wygodniejszych udogodnień, a także pokryć dodatkowe zabiegi, które mogą nie być dostępne w ramach programu krajowego.

Zakres sektora prywatnego obejmuje:

• wizyty lekarskie
• leczenie szpitalne, takie jak protezy stawu biodrowego lub kolanowego
• bardziej zaawansowana opieka stomatologiczna, np. Implanty dentystyczne
• planowa operacja plastyczna

Szpital Princess Grace prowadzi prywatny system kontroli VIP, którego koszt waha się w granicach 2 000 – 4 K €. Obiekty są zgłaszane przez rezydentów, którzy korzystali z usługi jako „pięciogwiazdkowe hotele”. Istnieją również wysokiej klasy kliniki specjalizujące się w medycynie i leczeniu sportowym. Monako oferuje również usługi w zakresie „biohackingu”: spersonalizowaną opiekę zdrowotną opartą na badaniach przesiewowych biomarkerów, testach genetycznych, analizie mikrobioty i suplementach diety.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany w CSM lub potrzebujesz bardziej zaawansowanego leczenia stomatologicznego, takiego jak korony, możesz zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z prywatnego ubezpieczenia dentystycznego. Monako ma wielu prywatnych dentystów i nie powinieneś mieć trudności ze znalezieniem lekarza.

Księstwo posiada dużą liczbę prywatnych klinik zajmujących się chirurgią plastyczną. Jakość jest bardzo wysoka, a koszt zabiegów na Lazurowym Wybrzeżu jest współmierny do kosztów prywatnych gabinetów kosmetycznych. Monako ma wysoki odsetek bardzo zamożnych mieszkańców, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach, jak również w jakości procedur opieki zdrowotnej.

Koszt prywatnego ubezpieczenia będzie się różnić w zależności od rodzaju polisy i dostawcy, ale rezydenci mieszkający w Księstwie powinni wykupić prywatne ubezpieczenie, aby uniknąć wysokich kosztów z własnej kieszeni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s