Klub golfowy Monte-Carlo u stóp góry Agel

Nie każdy wie, a już na pewno nie wiedzą tego osoby niegrające w golfa, że Monako ma swój klub golfowy. W sumie, gdzie miałby być on położony w tak małym państwie? A jednak 🙂 Monte Carlo Golf Club jest położony na wysokości 900 metrów nad poziomem morza u podnóża góry Agel, zaledwie 11 kilometrów od centrum Monako. Należy on do państwowej spółki z Monako o nazwie Société des Bains de Mer (SBM) i pozostaje dobrze strzeżoną tajemnicą Księstwa.

Zdjęcie ze strony www.golfdemontecarlo.com

Aby dostać się do tego małego kawałka nieba, należy pojechać krętą drogą, z której jeden z zakrętów jest miejscem wypadku samochodowego, w którym zginęła księżna Grace we wrześniu 1982 roku.

Nie mogąc znaleźć wystarczającej ilości ziemi w Monako, aby stworzyć 18-dołkowe pole, SBM zrealizował swoje plany po drugiej stronie granicy, u podnóża Mont-Agel. Rzeczywiście, niewiele z tych pól golfowych w Prowansji oferuje tak spektakularny widok zarówno na góry, jaki na Morze Śródziemne. Monte Carlo Golf Club ma bowiem do swojej dyspozycji 9 dołków z widokiem na Morze Śródziemne i 9 dołków skierowanych w stronę alpejskich szczytów, ośnieżonych przez sześć miesięcy w roku. W pogodny dzień można nawet zobaczyć na zachodzie włoskie miasto San Remo, a na południu Cap Corse.

Monte Carlo Golf Club powstał w 1911 roku, korzystając z usług szkockiego zawodowego golfisty Bena Sayersa, który był instruktorem gry w golfa rodziny królewskiej i szlachty brytyjskiej. Pofalowany tor, który przez długi czas liczył 4206 metrów, dziś rozciąga się na 5923 metry. W ostatnich latach wprowadzono szereg ulepszeń (stworzenie stawu o powierzchni 6000 metrów kwadratowych, automatyczne nawadnianie itp.), w szczególności dzięki staraniom Henry’ego Reya, prezesa Związku Sportowego i jego komitetu.

Monte Carlo Golf Club ma dom klubowy w stylu domków letniskowych i restaurację dla 500 członków. Od 1984 do 1992 roku był gospodarzem Monte-Carlo Open, turnieju w ramach European Tour, którego zwycięzcami byli główni mistrzowie, tacy jak Seve Ballesteros (Hiszpania) i Ian Woosnam (Walia).

Leave a Reply