Stalca i Deo Juvante II – dwa jachty Grace Kelly księżnej Monako

Książęta, jak każdy inny człowiek, również czasami chcą uciec przed dziennikarzami, protokołami i innym zamieszaniem związanym z ich osobami. Każdy potrzebuje spokojnego miejsca, aby zrelaksować się w gronie najbliższych. 25-metrowy jacht Stalca był jednym właśnie z takich prywatnych miejsc dla księżnej Grace i jej rodziny.

Stalca – Stephanie, Albert i Caroline

We wczesnych latach 70-tych książęca para Monako zamówiła jacht w holenderskiej stoczni Visch w Holandii. Według ówczesnych standardów był uważany za dość duży. Było na nim wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić ośmiu gości i małą załogę. Układ jachtu obejmował apartament główny, pokój VIP oraz dwie dwuosobowe kabiny.

Stalca www.charterworld.com

Budowa Stalcy była utrzymywana w tajemnicy. Nic więc dziwnego, że jej zdjęcia są rzadkością. Rodzina książęca chciała zachować tę część swojej historii tylko dla siebie.

Nazwa statku składała się z inicjałów imion księcia Rainiera III i dzieci księżnej Grace: Stephanie, Albert i Caroline. Tradycja nazywania jachtów mieszaniem imion książęcych dzieci sięga w Monako 1963 roku.

Stalca osiąga prędkość maksymalną 12 węzłów i miała 
imponującą prędkość przelotową 10 węzłów www.boatinternational.com

Po śmierci księżnej Grace, Stalca kilkakrotnie zmieniała właścicieli i port macierzysty , ale w końcu znalazła nową rodzinę. W 2015 roku podczas wystawy jachtów w Palmie Stalca znalazła nowych właścicieli. Aby zachować zgodność z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa, należało wprowadzić pewne poprawki w układzie i wyposażeniu Stalcy. Głównym zamysłem było jednak jak najbardziej odzwierciedlenie oryginału.Tak więc nadal na pokładzie jest na przykład wygrawerowany dzwon z napisem „Stalca Monaco”.

Deo Juvante II – prezent ślubny od Arystotelesa Onassisa

Innym jachtem książęcym, o którym warto wspomnieć, jest Deo Juvante II. W 1956 roku księżniczka Grace i książę Rainier III wybrali się na swój miesiąc miodowy żeglując wzdłuż francuskiego wybrzeża, Walencji i Majorki. Jacht był prezentem ślubnym od greckiego potentata Arystotelesa Onassisa, który wykazał się dużym przedsiębiorczym zainteresowaniem Księstwem i długo utrzymywał dobre stosunki z władcą Monako.

Historia jachtu sięga 1928 roku. Został on zbudowany przez firmę Camper & Nicholsons i zwodowany pod nazwą Monica dla francusko-argentyńskiego przedsiębiorcy Jacquesa «Santiago» Soulasa. W późnych latach dwudziestych rodzina Soulasów sprzedała jacht, który do 1939 r. zmieniał właścicieli. Podczas II wojny światowej był używany przeciwko niemieckim okrętom podwodnym do działań wojennych w pobliżu Wysp Brytyjskich. W 1947 roku 44-metrowy jacht został zakupiony przez Onassisa.

Po ślubie Rainiera i Grace, Deo Juvante II (przetłumaczone z łaciny „Z Bożą pomocą”) pozostawał jachtem księcia przez kilka lat. W 1958 r. został sprzedany, a następnie kilkakrotnie zmieniał właścicieli.

Wiadomo, że jacht zwrócił na siebie uwagę Paula Allena, współzałożyciela firmy Microsoft. Chciał użyć go jako „łodzi cienia” dla swojego megajachtu Octopus. Jednak do tego czasu statek był już kupiony przez Quasar Expeditions.

Jacht przeszedł renowację na początku 2000 roku i pływa po wyspach Galapagos pod nazwą Grace. To wskazówka dla gości o jej historycznym pochodzeniu.

M/Y Grace (zdjęcie: Quasar Expeditions)

Leave a Reply