Ogród japoński – oaza harmonii i spokoju w sercu Monte Carlo

Jest takie miejsce w sercu Monako, w którym można wdychać słodki zapach drzew bonsai, słuchać szumu wodospadów i pomedytować w ciszy i spokoju. To Ogród Japoński. Ogród Japoński znajduje się przy Grimaldi Center i wije się, ukryty, aż do zachodniego krańca Larvotto.

Ogród Japoński – zdjęcie prywatne

Pomysłodawczynią założenia Ogrodu Japońskiego była księżniczka Grace. Książę Rainier III chcąc stworzyć autentyczny i czysty raj zen dla żony przeszukał cały świat w poszukiwaniu architektów krajobrazu. Wybór padł na mistrza Yasubo Beppu – zwycięzcę wystawy kwiatów w Osace 1990.

Mistrz Yasubo Beppu postanowił zaprojektować Ogród Japoński jako miniaturowe przedstawienie filozofii shinto. Stworzenie Ogrodu zajęło mu siedemnaście miesięcy. Efekt jest oszołamiający!

Ogród Japoński – zdjęcie prywatne

W Ogrodzie Japońskim można zobaczyć czerwony orientalny most, spokojne stawy z kolorowymi karpiami koi. Japońscy goście z przyjemnością znajdują tam dom z dala od Japonii. Miniaturowe strumienie sprytnie łączą się ze sobą, tworząc harmonijną aranżację kojących dźwięków. Jest też sprytna konstrukcja krętych ścieżek z kamyczków. Ma to na celu ograniczenie tempa podróży przez Ogród, aby zwiększyć poczucie relaksu. 

Ogród Japoński – zdjęcie prywatne

Ogród japoński to coś więcej niż ogród botaniczny. To połączenie sztuki i orientalnego ogrodu. Znajdują się tam symboliczne latarnie, żywopłoty z bambusa oraz mała herbaciarnia z zadaszonym tarasem. Autentyczność zapewnia pozyskiwanie prawie wszystkich materiałów, płytek i drewna z Japonii. Architektura krajobrazu wymagała przeszukania kontynentu europejskiego w poszukiwaniu drzew i roślin, które dobrze dostosowują się do śródziemnomorskiego klimatu Monako.

Ogród Japoński – zdjęcie prywatne

Każdej jesieni Yasubo Beppu organizuje tradycyjne spotkanie ogrodników w Monte Carlo. Ma to na celu doskonalenie ich zrozumienia utrzymywania Ogrodu Japońskiego zgodnie z najwyższymi standardami orientu – i zgodnie z duchem zen.

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego jest uroczym przerywnikiem i spokojnym kontrastem do ekscytującego pobytu w mieście blichtru. Dla niektórych może to być przełomowe doświadczenie. 

Karpie koi – zdjęcie prywatne

Wstęp wolny.
Godziny: 9 -17:45 lub 18:45 (w zależności od sezonu)

Leave a Reply