Promenada futbolowych mistrzów w Monako

W Monako znajduje się specjalne miejsce poświęcone graczom piłki nożnej. To miejsce znane jest jako Promenada Mistrzów.

Spacerując po Forum Grimaldi w Monako nie da się nie zauważyć długiej alei odcisków bosych stóp. To zaskakujący widok dla turysty, ale miejscowi znają to miejsce jako Promenadę Mistrzów piłki nożnej. Podobnie jak w Hollywood, w tym miejscu gwiazdy zostawiają odciski stóp. Jednak nie każda gwiazda może pojawić się na monagaskiej Walk of Fame. Promenada została stworzona wyłącznie dla wybitnych piłkarzy – zdobywców nagrody specjalnej.

Międzynarodowa Nagroda Golden Foot

Coroczna Międzynarodowa Nagroda Golden Foot została ustanowiona w 2003 roku. Jest ona przyznawana graczom powyżej 28 lat, którzy wnieśli znaczący wkład w historię futbolu i zrobili niezwykłą karierę w tym sporcie. Gracze, którzy są uważani za przykład na boisku piłkarskim, mogą być nominowani do nagrody. Pomysł wyszedł od firmy Tourism Development Company, wspieranej przez zapalonego kibica piłkarskiego księcia Alberta II.

Zwycięzca jest wybierany głosami kibiców. Proces wyboru dostępny na  stronie internetowej Golden Foot. Kibice mogą wybrać swojego ulubionego piłkarza z 10 graczy wybranych przez jury składające się z dziennikarzy i Golden Foot Commission. Każdy gracz ma prawo otrzymać nagrodę tylko raz w ciągu swojego życia.

Oprócz nagrody gracze mogą otrzymać tytuł „Legendy futbolu”. Ci gracze mogą również zostawić swój ślad na Promenadzie Mistrzów. Tylko najbardziej uhonorowani gracze, którzy zdobyli wiele nagród, mogą zostać „Legendami futbolu”. Niesprawiedliwe byłoby przyznanie tylko jednej nagrody: różne kluby w każdym kraju mają wielu dobrych zawodników. Z reguły specjalna komisja wybiera weteranów piłkarskich, którzy już dawno zakończyli karierę piłkarską.

Zdjęcie ze strony www.charitystars.com

Uhonorowani mistrzowie piłki nożnej

Roberto Baggio, włoski piłkarz, który grał w klubie Brescia, był pierwszym odbiorcą nagrody w 2003 roku. Głosowanie online przeprowadzone przez FIFA w 2000 roku umieściło Baggio na czwartym miejscu na liście najlepszych graczy XX wieku (po Maradonie, Pelé i Eusébio). Jednak jest on uznawany nie tylko za zasługi futbolowe. Po odejściu z piłki nożnej bardzo zaangażował się w projekty charytatywne. Od 2002 roku Roberto jest Ambasadorem Dobrej Woli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, którego głównym celem jest walka z głodem na świecie.

Pavel Nedvěd, zawodnik Juventusu, jako następny zostawił swój ślad na Walk of Fame. Nedvěd zdobył tytuł najlepszego gracza w historii Czech. Jego fani nazywali go „Czech Fury” ze względu na jego niezwykłą wytrzymałość.

W 2005 roku Andrij Szewczenko został pierwszym i jedynym ukraińskim piłkarzem, który otrzymał nagrodę Golden Foot. Jednak na Promenadzie Mistrzów znajdują się też nazwiska innych jego rodaków, Igora Belanovy i Olega Blokhina, którzy zdobyli tytuł „Football Legend”, a także tak wielkie nazwiska, jak Ronaldo, Francesco Totti, Roberto Carlos, Ronaldinho, Zlatan Ibrahimovic.

Inne „Football Legends”, które odcisnęły swoje stopy na Promenadzie Mistrzów w Monako, to Diego Maradona, Pelé, Gianni Rivera, Luigi Riva, Raymond Kopa, Zinedine Zidane, Hugo Sanchez, Rinat Dasaev, który był sowieckim piłkarzem i jednym z najlepszych bramkarzy na świecie w latach 80.

W ubiegłym roku zawodowy piłkarz z Chorwacji, który na pozycji środkowego pomocnika w hiszpańskim klubie Real Madryt oraz w reprezentacji Chorwacji, której jest kapitanem, Luka Modrić zdobył prestiżową nagrodę Golden Foot. Paulo Roberto Falcão (Brazylia), Patrick Vieira (Senegal), Carolina Morace (Włochy) oraz José Altafini (Brazylia) zostali „Legendami piłkarskimi” w 2019 roku.

Na Promenadzie Mistrzów znajduje się też odcisk polskiej stopy. W 2009 r. Zbigniew Boniek otrzymał nagrodę Golden Foot „All-Time” za całokształt kariery.

Tajemnica do ostatniej chwili

Organizatorzy gali Golden Foot trzymają nazwisko zwycięzcy w tajemnicy do ostatniej chwili. Nawet dziennikarze akredytowani na ceremonię Golden Foot uczą się imienia szczęśliwego laureata nagrody w momencie ogłoszenia na scenie. Wyniki głosowania mogą czasem ulec drastycznej zmianie w ciągu jednego dnia.

Tak stało się z Ronaldinho, który odebrał zwycięstwo swoim rywalom w ostatnim dniu głosowania. Chodzi o to, że wynik głosowania w Internecie zależy od liczby fanów, którzy zaparcie spędzają dodatkowe 5-7 minut na stronie Golden Foot i głosują na swoich ulubionych piłkarzy do ostatniej chwili. Według organizatorów, w 2011 roku fani Manchester United stali się bardzo aktywni w ostatnich dniach przed końcowym głosowaniem i zapewnili zwycięstwo Ryanowi Giggsowi.

Zwycięzcy nie tylko zostawiają swój ślad na Promenadzie Mistrzów w Monako, ale także otrzymują nagrodę wykonaną z czystego złota. 

Niektórzy z Was mogą zapytać: jak zwycięzcy mogą odcisnąć stopy, jeśli nazwisko zwycięzcy nie jest znane do ostatniej chwili? Wszystko jest bardzo proste: zwycięzca zostaje wrzucony boso w glinę właśnie podczas ceremonii. Później odciski stóp zostają odlane w brązie i zamontowane na Promenadzie Mistrzów, a zwycięzca wraca do domu ze złotym śladem jego stopy.

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się zawsze w najpiękniejszych miejscach Monako. Książę Monako Albert II zwykle ogłasza zwycięzcę i sam wręcza nagrodę. Każdego roku impreza jest zaplanowana na początek października, więc nadal masz czas głosować na swojego ulubionego gracza na stronie internetowej nagrody Golden Foot.

Leave a Reply