Praca w Monako i mieszkanie we Francji: czy to naprawdę właściwy plan na lepsze życie?

We Francji mieszka 42 000 pracowników Księstwa Monako. Zatem, czy można powiedzieć, że Księstwo, uznawane za kraj milionerów, to eldorado dla pracowników zagranicznych? Sprawdźmy.

Według Monegasque Institute for Statistics and Economic Studies (Imsee) spośród 53 000 pracowników sektora prywatnego pracujących w Monako w grudniu 2021 r. 88,6% nie mieszka w Księstwie. Większość (prawie 42 000) mieszka we Francji. 

Warto zauważyć, że rynek pracy w Monako jest bardzo dynamiczny. Szczególnie w ostatnich latach wzrosło w zapotrzebowanie na pracowników z branży budownictwa, hotelarstwa, gastronomii, księgowości, IT oraz finansów. Zatem, czy naprawdę opłaca się mieszkać we Francji i robić karierę w Monako?

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w Monako?

Zatrudnienie w Monako jest dla niektórych szansą zdobycia pracy w bankowości prywatnej lub w sektorze luksusowym na porównywalnym poziomie jak w Genewie, Paryżu czy Londynie.

Ciekawostką jest również to, że w sektorze luksusowych hoteli i restauracji niektórzy pracownicy otrzymują wynagrodzenie „dodatkowe” (premia), co oznacza, że ​​oprócz stałego wynagrodzenia otrzymują część dodatkową, która zależy w szczególności od obrotów pracodawcy. Oznacza to, że w szczycie sezonu dzięki tym premiom można prawie podwoić pensje.

Inną ciekawostką jest to, że w Monako pracodawca może zwolnić pracownika bez podania przyczyny. Jednak pracodawcy bardzo rzadko wykorzystują tą możliwość. Dobrą informacją jest to, że jeżeli pracownik mieszkający we Francji znajdzie się na bezrobociu po zakończeniu pracy w Monako, otrzymuje on świadczenia z Pôle emploi we Francji.

Świadczenia rodzinne

Rodzice dojeżdżający do pracy w Monako z Francji mogą ubiegać się o zasiłki rodzinne w Monako, na każde dziecko i bez sprawdzania wysokości dochodu gospodarstwa domowego! Przypominamy, że we Francji zasiłki rodzinne są modulowane w zależności od dochodu gospodarstwa domowego i liczby dzieci.

Wysokość zasiłków rodzinnych Monako na dzień 1 października 2022 r. przedstawiała się następująco:

– od urodzenia do 3 lat: 158 euro na gospodarstwo domowe;

– od 3 lat do mniej niż 6 lat: 238 euro;

– od 6 lat do mniej niż 10 lat: 285 euro;

– od 10 lat: 333 euro.

Nieoceniona pomoc, zwłaszcza gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci. Ale uwaga, to świadczenie jest wypłacane tylko wtedy, gdy „głowa rodziny” – ojciec – pracuje w Monako. Jeśli matka pracuje w Księstwie, a ojciec we Francji, to rodzina nie otrzymuje świadczeń rodzinnych w Monako. Jedyny wyjątek: kiedy para jest w separacji, matka pracuje w Monako i sprawuje opiekę nad dziećmi, wtedy może otrzymać zasiłek.

Jak dojechać do Monako?

Pracownicy korzystają ze specjalnych stawek na transport z Francji do Monako, między którymi połączenia są częste. Księstwo sfinansowało nowe pociągi, aby w godzinach szczytu było wystarczająco dużo miejsc, a sam dworzec centralny zapewniał dostęp do różnych dzielnic Monako. Tylko 23 minuty zajmuje dotarcie do Monako ze stacji Nice-Ville.

Inni pracownicy wybierają podróż autem, ale w tym przypadku lepiej uzbroić się w cierpliwość. Ruch w księstwie i jego okolicach jest zatłoczony w godzinach szczytu, nie mówiąc już o parkowaniu…. W Księstwie na własne miejsce parkingowe pracownicy czekają ponad dwa lata, bowiem niewielu pracodawców oferuje je swoim pracownikom. 

Nieruchomości w Monako

Zakwaterowanie pracownika w Monako jest prawie niemożliwe, bowiem ceny są kosmiczne. Średnia cena za metr kwadratowy to prawie 52 000 euro, w porównaniu do około 10 300 euro w Paryżu.

Spośród 41 803 pracowników dojeżdżających do pracy mieszkających we Francji nieco ponad jedna czwarta (12 200) mieszka w sąsiednich gminach, a mianowicie w Beausoleil, Cap d’Ail, La Turbie i Roquebrune-Cap-Martin. Według danych MeilleursAgents z 1 listopada 2022 r. cena za metr kwadratowy waha się średnio od 7 200 euro do 10 500 euro w zależności od gminy. Jednakże większość pracowników transgranicznych mieszka poza tymi gminami, w regionie Alpes Maritimes. W tym regionie metr kwadratowy mieszkania to około 5000 euro. W Nicei, mieście, w którym mieszka największy kontyngent pracowników transgranicznych, metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 4 978 euro. 

Zdjęcie Hans z Pixabay

Leave a Reply