Charles Leclerc – kierowca F1 z Monako wygrał GP Bahrain F1

Obrona tytułu mistrza Formuły 1, Maxa Verstappena, zamieniła się w koszmar, gdy gwiazda Red Bulla wycofała się pod koniec wyścigu Grand Prix Bahrajnu, pozwalając Ferrari na zdobycie 1 miejsca przez Monegaska Charlesa Leclerca.

Kilka słów o naszym bohaterze z Monako

Charles Leclers w barwach Scuderia Ferrari
Zdjęcie ze strony: https://onestopracing.com/

Charles Leclerc jest kierowcą wyścigowym z Monako, obecnie ścigającym się dla zespołu Formuły 1 Scuderia Ferrari. Charles urodzony i wychowany w Monte Carlo w Monako, jest synem Herve Leclerc – popularnego kierowcy wyścigowego w latach 80. i 90. XX wieku. Herve zabierał ze sobą Charlesa na wyścigi samochodowe, kiedy był mały, i to sprawiło, że Charles bardzo zainteresował się tym sportem. 

Charles zaczął jeździć na gokartach w wieku 8 lat, a jako nastolatek wygrał wiele wyścigów. W 2016 roku dołączył do Akademii Kierowców Ferrari. Po zdobyciu reputacji w Formule 2 zadebiutował w wyścigach Formuły 1 dla Sauber Ferrari. Sauber radził sobie fatalnie w Grand Prix przez kilka poprzednich sezonów, a Charles to zmienił i po przybyciu do zespołu, zespół do końca sezonu znalazł się w pierwszej dziesiątce. W 2019 roku kariera Charlesa rozkwitła, ponieważ znalazł się w pierwszej dziesiątce w prawie wszystkich Grand Prix, zdobywając również pierwsze miejsca w Grand Prix Włoch i Belgii. Podpisał kontrakt z Ferrari i będzie ścigał się z ich zespołem do 2024 roku.

Dzieciństwo Charlesa

Charles Leclerc urodził się 16 października 1997 roku w Monte Carlo w Monako jako syn Herve i Pascale Leclerc. Charles urodził się jako średnie dziecko w rodzinie. Ma młodszego brata Artura i starszego brata Lorenzo.

Charles odziedziczył miłość do wyścigów po swoim ojcu, Herve Leclerc, który był wpływowym kierowcą wyścigowym w latach 80. i 90. XX wieku. Herve przyjaźnił się z Julesem Bianchi, innym popularnym francuskim kierowcą wyścigowym, który również został ojcem chrzestnym Charlesa.

Ojciec Charlesa był jednym z kluczowych bohaterów dla Charlesa, odkąd był dzieckiem. Odwiedził z ojcem wiele torów wyścigowych. Ojciec Julesa był właścicielem toru wyścigowego i stał się on najwcześniejszym placem zabaw Charlesa, gdzie od najmłodszych lat zaczął jeździć na gokartach.

Uczestniczył w swoim pierwszym GP Monako w wieku czterech lat, a w roku 2005, w wieku ośmiu lat, wziął udział w swoich pierwszych wyścigach. W kolejnych pięciu sezonach zdobył sześć tytułów mistrzowskich juniorów w zawodach rozgrywanych we Francji i Monako w gokartach. Wygrał 3 Mistrzostwa PACA we Francji, a w 2009 roku został mistrzem Francji kadetów. W 2011 roku dołączył do All Road Management Company, prowadzonej przez Nicolasa Todta.

W 2013 roku wystartował w Mistrzostwach Świata KZ i zakończył jako pierwszy wicemistrz. Okazało się, że był to jego ostatni rok w gokartach, ponieważ od następnego roku wszedł do świata samochodów wyścigowych w 2014 roku.

Kariera Charlesa

W 2014 roku Charles Leclerc wszedł do Formuły Renault 2.0 Alps po raz pierwszy jako zawodowy kierowca wyścigowy. Został mistrzem juniorów i wicemistrzem w klasyfikacji generalnej.

Zaczął całkiem nieźle, co doprowadziło go do zostania silnym konkurentem w 2015 r. FIA Formula 3 Racing Championship. Wygrał trzy wyścigi w klasyfikacji generalnej i do końca roku zajął czwarte miejsce w zawodach. To był świetny występ, biorąc pod uwagę, że był debiutantem.

W 2016 roku wszedł do serii GP3, odniósł trzy duże zwycięstwa na koniec turnieju i zdobył swój pierwszy poważny tytuł w wyścigach samochodowych. 

W 2016 roku zbliżył się do realizacji swojego marzenia o rywalizacji w Formule 1, kiedy został wprowadzony do prestiżowej Akademii Kierowców Ferrari. Zadebiutował w testach w F1, biorąc udział w Grand Prix Wielkiej Brytanii 2016.

Krążyły pogłoski, że podpisze kontrakt z amerykańskim zespołem „Haas”. Ale „Haas” potwierdził, że zanim oficjalnie dołączył do zespołu, Charles musiał rywalizować w F2, aby udowodnić swoją siłę.

Dołączył do Antonio Fuoco w mistrzostwach FIA Formuły 2 w 2017 roku i zaprezentował urzekający występ, zdominował rundę kwalifikacyjną i odniósł pięć zwycięstw jeszcze przed przerwą letnią. W ten sposób przed przerwą wygrał większość wyścigów, aby utorować sobie drogę do Formuły 1, swojego ostatecznego celu.

Pod koniec roku zapewnił sobie jeszcze dwa zwycięstwa i został mistrzem w swoim debiutanckim sezonie w zawodach.

Po tym występie było prawie pewne, że wejdzie do Formuły 1. Występ został również uznany za wyjątkowy, ponieważ 2017 był rokiem, w którym stracił ojca, który kierował Charlesem przez jego wczesne lata w wyścigach samochodowych.

W 2018 roku na Mistrzostwach Świata Formuły 1 podpisał kontrakt z zespołem Sauber jako kierowca wyścigowy. Był to pierwszy przypadek, w którym kierowca z Monako oficjalnie wszedł do zawodów Formuły 1 od 1994 roku.

Podczas Grand Prix Azerbejdżanu stał się dopiero drugim kierowcą z Monako, który zdobył punkt w mistrzostwach Formuły 1, co było kolejnym powodem do świętowania w jego ojczyźnie.

Następnie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce podczas Grand Prix Singapuru i Rosji. Jednak w Grand Prix Belgii, Węgier, Japonii i USA nie mógł ukończyć wyścigu z powodu wypadków lub kolizji. Do końca sezonu zdobył łącznie 39 punktów i wylądował na 13. pozycji, co bynajmniej nie było złym występem.

W 2019 Scuderia Ferrari ogłosiło Charlesa jako swojego kierowcę tylko przez jeden sezon. Jednak później wyjaśniono, że będzie z zespołem przez co najmniej 4 sezony.

Zaczął od Grand Prix Australii, gdzie zajął piąte miejsce. Jednak w 2 z 3 sesji treningowych zdobył najszybsze okrążenia. Później, podczas Grand Prix Bahrajnu, drobny wypadek sprawił mu przeszkodę, ale mimo to wylądował na trzecim miejscu.

W Grand Prix Kanady i Francji zajął trzecie miejsce. W Grand Prix Włoch i Belgii finiszował na pierwszych miejscach. W pozostałych rozgrywkach tego roku niezmiennie utrzymywał się w pierwszej dziesiątce.

Rok 2020 rozpoczął od Grand Prix Austrii, gdzie zajął siódme miejsce. W rundzie kwalifikacyjnej do Grand Prix Styrii zajął dopiero 14. miejsce. W trakcie wyścigu zderzył się również z jednym ze swoich kolegów z drużyny. On jednak wziął na siebie pełną odpowiedzialność za błąd.

Ponadto otrzymał czerwoną flagę podczas Grand Prix Włoch 2020, po tym, jak rozbił swój samochód.

Pomimo błędów popełnionych w 2020 roku, będzie jeździł dla Ferrari do 2024 roku.

Zdjęcie Paul Cuad z Unsplash

Życie osobiste Charlesa

Charles Leclerc spotyka się z Charlotte Sine, córką znanego biznesmena z Monako. Para jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych i regularnie zamieszcza tam swoje zdjęcia.

Charles jest wielojęzyczny i mówi po włosku i angielsku, z wyjątkiem jego ojczystego języka francuskiego.

TRZYMAMY KCIUKI ZA KOLEJNE WYŚCIGI F1 MŁODEGO MONEGASKA

Leave a Reply