Team Monako na Olimpiadzie w Tokio 2020

Monako po raz pierwszy wzięło udział w igrzyskach olimpijskich w 1920 r. i od tego czasu wysłało sportowców, aby brali udział w większości letnich igrzysk olimpijskich, z wyjątkiem trzech igrzysk. Monako nie uczestniczyło w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1932 w Los Angeles w okresie światowego Wielkiego Kryzysu, nie zarejestrowało żadnych sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1956 w Melbourne, a także dołączyło do prowadzony przez Stany Zjednoczone bojkot, kiedy Moskwa była gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku.

Monako jest jednym z niewielu państw bez medali na igrzyskach

Cóż, technicznie Monako ma jeden brązowy medal, który zdobył Julien Médécin. Julien Médécin był architektem z Monako. Zdobył on brązowy medal w kategorii Projekty urbanistyczne na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. (w tym roku nie przyznano złotego medalu). Medal otrzymał za projekt Stadionu dla Monte Carlo w Monako. Niestety medale z tej dyscypliny nie są uwzględniane w oficjalnych zestawieniach olimpijskich, co nie zmienia faktu, że Julien pozostaje jedynym zawodnikiem Monako, który zdobył medal olimpijski w dowolnej dyscyplinie.

Warto jednak podkreślić, że brak medali nie wynika z braku wspaniałych sportowców. Dotąd Monako wysłało na igrzyska wielu wspaniałych sportowców, w tym strzelca Fabienne Pasetti, która pojawiła się na sześciu igrzyskach olimpijskich w latach 1988-2008. Była także pierwszą kobietą, która reprezentowała Monako na igrzyskach. Drugą olimpijką z Monako była pływaczka Angelique Trinquier, która startowała na 100 m stylem grzbietowym w Londynie.

Team Monako w Tokio

Monako będzie starało się o medal – jakikolwiek medal – ponownie w Tokio. Narodowy Komitet Olimpijski wysłał sześciu sportowców (3 mężczyzn i 3 kobiety), którzy wystartują w pięciu konkurencjach (lekkoatletyka, judo, wioślarstwo, pływanie, tenis stołowy). Wśród nich jest Charlotte Afriat (lekkoatletyka, 100m), Cédric Bessi (judo, -73 kg), Xiaoxin Yang (tenis stołowy), Quentin Antognelli (wioślarstwo), Claudia Verdino (pływanie, 100 m stylem klasycznym) i Théo Druenne (pływanie, 1500 m stylem dowolnym). Wszyscy sportowcy zostali zaprezentowani publicznie 6 lipca 2021 r. w Yacht Club of Monaco przez księcia Alberta II.

Zdjęcie od lewej: Charlotte Afriat (lekkoatletyka, 100 m), Cédric Bessi (judo, -73 kg), Xiaoxin Yang (tenis stołowy), Quentin Antognelli (wioślarstwo), Claudia Verdino (pływanie, 100 m stylem klasycznym) i Théo Druenne ( pływanie, 1500m stylem dowolnym). 
Zdjęcia: Eric Mathon / Pałac Książęcy
ze strony https://monacolife.net/this-is-monacos-team-heading-to-the-olympics/

TRZYMAJMY KCIUKI ZA PIERWSZY MEDAL DLA MONAKO!!

Leave a Reply