Wehikuł czasu, czyli podróż do Monako miliony lat temu

Chcesz na chwilę stać się praczłowiekiem? Albo odwiedzić jaskinię pełną stalaktytów i stalagmitów, zobaczyć mamuta i uciec przed dinozaurem? Dowiedz się, czy to prawda, że ​​neandertalczyk mieszkał na drzewie? Czy to wszystko było prawdziwe, czy tylko wytworem wyobraźni archeologów?

Jaskinia Grimaldi: ukryty klejnot Monako

Nie potrzebujesz wehikułu czasu, aby poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Podróż w czasie jest możliwa. Wystarczy, że zejdziesz do jaskini Grimaldi, która znajduje się 100 metrów nad poziomem morza. Oferuje ona niepowtarzalną okazję do poznania podziemnej geologii i prehistorycznych pozostałości pierwszych mieszkańców Monako. Są tu stalaktyty i stalagmity, naturalne kurtyny i kolumny, heliktyty i inne wapienne formacje o najdziwniejszych formach. Jednak ta jaskinia to tylko niewielka część Muzeum Antropologii Prehistorycznej, które znajduje się w Jardin Exotique.

Podróż przez jaskinię zajmuje około 40 minut i będziesz musiał przejść łącznie 300 stopni w górę lub w dół. Jednak latem zejście do jaskini, gdzie przyjemny chłód i cisza natury kontrastuje z głośnym hałasem miasta, przyniesie Ci poczucie prawdziwego szczęścia. Bajeczne wnętrza jaskiń przypominają niejako zamek Królowej Śniegu i jednocześnie mieszkanie krasnoludów; pobudzają wyobraźnię i stanowią temat do długich dyskusji w rodzinnym gronie.

Historia Muzeum Antropologii Prehistorycznej w Monako

W 1902 r. wybitny badacz książę Albert I założył Muzeum Antropologii Prehistorycznej. Po długich wykopaliskach w jaskiniach Grimaldiego (1895-1902), które zorganizował i sfinansował Albert I, zaistniała potrzeba stworzenia miejsca, w którym cały zebrany materiał (w tym szczątki praczłowieka znalezione na terenie księstwa i sąsiednich ziem) mogą być przechowywane w celu przekazania lokalnego dziedzictwa jego potomkom. Znaleziono szczątki zwierząt, które zniknęły z tych obszarów, takich jak nosorożce, słonie, jelenie i niedźwiedzie jaskiniowe, a także dwa rodzaje skamieniałych szczątków ludzkich.

Eksponaty muzeum opowiadają historię ludzkości od Australopithecus do Homo erectus i Homo sapiens. Znajdują się tam repliki i prawdziwe szczątki prehistorycznych zwierząt wymarłych podczas epoki lodowcowej.

Oryginalna kolekcja składała się z przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk w jaskini Grimaldi oraz grobów w tzw. Grotte des Enfants. Później hrabia Seneschal de Lagrange przedstawił muzeum serię zaczerpniętą z etnologicznej nekropolii z okresu przed hiszpańskim podbojem w Ameryce.

Szczodrość księcia Rainiera III

W latach 50-tych książę Rainier III zrobił niesamowity prezent dla muzeum. Pozwolił mu przenieść się do jednego z najważniejszych miejsc w Księstwie, tuż obok Jaskini Obserwatorium. Od tego czasu grota jest dostępna w ramach zwiedzania muzeum dzięki projektowi kustosza Louisa Barale. Wymyślił wygodny układ, w którym zwiedzający muzeum mogą przeżyć swoją podróż w głąb prehistorii, gdzie przez 300 000 lat żyli myśliwi, zbieracze, koczownicy i inni prymitywni ludzie. (Homo erectus, Homo Neandertalensis, Homo sapiens)

W 2010 roku, kiedy muzeum obchodziło 50-lecie istnienia, wymyślono nową koncepcję wystaw pod nazwą „Les Preuves du Temps” lub „Dowody czasu”. Wystawa stawia pytania dotyczące człowieczeństwa, zmian klimatycznych i miejsca człowieka w środowisku, co jest głównym tematem muzeum. Zwiedzający mogą podróżować w czasie i przestrzeni podążając za przewodnikiem, profesorem Yvesem Coppensem. Tutaj możesz dowiedzieć się o prymitywnym życiu w Afryce i Monako, zobaczyć stanowiska archeologiczne, które mówią więcej o działaniach starożytnych ludzi, scenerii, którą widzieli i jak produkowali własną żywność.

W muzeum antropologicznym historii prymitywnej znajdują się przedmioty z okresu prehistorycznego i protohistorycznego, przedmioty starożytności i średniowiecza. Istnieje wiele oryginalnych elementów odzieży i biżuterii męskiej i damskiej (bransoletki, pierścionki i nakrycia głowy). Nowe wykopaliska trwają do dziś, więc kolekcja wciąż rośnie.

Funkcjonujące Laboratorium

Muzeum Antropologii Prehistorycznej w Monako to również funkcjonujące laboratorium, zamknięte dla zwiedzających. Pozostałości archeologiczne znalezione na terytorium Monako są klasyfikowane, porównywane, analizowane, a następnie wystawiane.
Dodatkowo, jeśli kupisz bilet do Ogrodu Egzotycznego, możesz odwiedzić Muzeum Antropologii, Obserwatorium i Jaskinię w tym samym czasie i wszystko w jednym miejscu!

Przed wizytą prosimy o sprawdzenie cen i godzin otwarcia na stronie muzeum .

Leave a Reply