Ogród Egzotyczny w Monako – największy na świecie ogród skalny z sukulentami

Zbudowany na zboczu klifu Ogród Egzotyczny oferuje zapierający dech w piersiach widok na Księstwo Monako. Jest domem dla tysiąca kaktusów i innych sukulentów o ekstrawaganckich kształtach.

Historia Ogrodu Egzotycznego w Monako sięga początków XIX wieku: ogrodnik z Monako Augustin Gastaud sadzi sukulenty w ogrodach Saint-Martin, położonych na Skale, niedaleko Muzeum Oceanograficznego. Wtedy właśnie książę Albert I postanowił stworzyć ogród poświęcony mało znanym wówczas sukulentom.

Znany z tego, że jest „największym ogrodem skalnym dla sukulentów na świecie”, Jardin Exotique de Monaco został otwarty w 1933 roku i od tego czasu oferuje zwiedzanie pełne wrażeń.

Zajmując powierzchnię około 15 000 m 2, daje możliwość odkrycia tysiąca gatunków kaktusów oraz agawy pochodzących z kilku odległych stref suchych (egzotycznych): południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej; oraz innych sukulentów z Afryka Południowa, Wschodnia i Półwysep Arabski.

Od XX wieku w Ogrodzie Egzotycznym powstało centrum botaniczne, w którego szklarniach znajdują się największe na świecie kolekcje kaktusów i sukulentów. Centrum to przeniosło się w październiku 2017 roku do budynku ze szkła i żelaza, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Rudy’ego Ricciottiego, znajdującego się naprzeciwko Ogrodu.

zdjęcie ze strony: www.jardin-exotique.mc

Zbudowany na trzech poziomach budynek obejmuje ponad 900 m² szklarni i 1000 m² schronień, około 10500 roślin. Ma on podwójny cel: zachować referencyjną kolekcję kaktusów i innych rzadkich i zagrożonych wyginięciem sukulentów ( 85% roślin hodowanych przez centrum botaniczne jest objętych ochroną), a także uprawiać rośliny przeznaczone do ponownego wszczepienia w Ogrodzie.

zdjęcie ze strony: www.jardin-exotique.mc

Ogrodzie Egzotycznym zwiedzający mogą również odkryć jaskinię obserwacyjną (nazwaną tak ze względu na starożytną obecność małego obserwatorium astronomicznego). Ta podziemna wnęka, położona 100 m nad poziomem morza, usiana jest jaskiniami ozdobionymi stalaktytami, stalagmitami, draperiami, kolumnami.

zdjęcie ze strony: www.jardin-exotique.mc

O obecności prehistorycznych ludzi w pobliżu tej jaskini świadczą szczątki kości zwierząt, które stanowiły ich pożywienie. Te pozostałości są również świadectwem zmian klimatycznych, które miały miejsce przez 250 000 lat.

Jedna uwaga do wpisu “Ogród Egzotyczny w Monako – największy na świecie ogród skalny z sukulentami

Leave a Reply