Dlaczego święto narodowe Monako przypada na 19 listopada?

Gdy Monako przygotowuje się do obchodów swojego święta narodowego w dniu dzisiejszym, czyli 19 listopada, przyjrzyjmy się, dlaczego święto narodowe przypada w tym dniu.

Święto Narodowe Monako to przede wszystkim okazja dla mieszkańców Monako do złożenia hołdu swoim książętom, stąd też dzień ten nazywany jest również Dniem Suwerennego Księcia. Dlatego właśnie Święto Narodowe zwykle zmienia się dla każdego Suwerennego Księcia, ponieważ zazwyczaj to oni wybierają dzień jego obchodów w dniu swoich imienin.

Pomimo dynastii Grimaldi rządzącej Księstwem Monako od 1297 roku, to dopiero książę Karol III postanowił ustanowić Dzień Suwerennego Księcia. Miało to miejsce 4 listopada od 1857 do 1890 roku, w dzień świętego Karola. Kiedy jego następcą został książę Albert I, dzień przesunął się na 15 listopada, ponieważ wówczas świętuje św. Albert. Problemy pojawiły się, gdy książę Ludwik II wstąpił na tron, ponieważ jego imieniny przypadały na 25 sierpnia, co nie było idealne, ponieważ sierpień był miesiącem wakacji dla ludu Monako.

Za panowania księcia Rainiera data zmieniała się kilkakrotnie. Oficjalna koronacja księcia Rainiera III miała miejsce 19 listopada 1949 r., ale Dzień Suwerennego Księcia zaplanowano na 11 kwietnia 1950 r. Jednakże, ponieważ 11 kwietnia 1952 r. był Wielki Piątek, Dzień Suwerennego Księcia został przesunięty na 19 listopada na resztę okresu panowania księcia Rainiera.  Kiedy jego następcą został jego syn, książę Albert II, obecny suwerenny książę, spodziewano się, że Święto Narodowe powróci na 15 listopada. Jednak książę Albert II postanowił zakończyć tradycję i nadal obchodzić Święto Narodowe 19 listopada, aby zapewnić stabilność i złożyć hołd ukochanemu ojcu. Data ma również inne znaczenie, ponieważ oficjalne wstąpienie księcia Alberta II na tron ​​w Monako miało miejsce 19 listopada 2005 r.

Podczas Święta Narodowego w katedrze w Monako odbywa się Te Deum przed oficjalną ceremonią z udziałem rodziny książęcej w Cour d’Honneur Pałacu, gdzie przyznawane są odznaczenia. Książę Albert następnie dokonuje przeglądu żołnierzy.

Jednakże podobnie jak w przypadku wielu innych obchodów na całym świecie, Święto Narodowe w Monako w tym roku będzie wyglądać znacznie inaczej niż zwykle. W miniony weekend Prince Albert II ogłosił zmienioną wersję Święta na 2020 rok w świetle pandemii koronawirusa.

Biorąc pod uwagę gromadzące się duże tłumy, parada z okazji Święta Narodowego nie odbędzie się, a wszystkie przyjęcia dyplomatyczne zostaną odwołane. Oznacza to, że coroczne fajerwerki zostaną odwołane.

Dostęp do mszy Te Deum w katedrze będzie ograniczony, wszyscy uczestnicy będą musieli zakrywać twarz, a lista gości zostanie zmniejszona o połowę. Podczas gdy Książę Albert nadal będzie rozdawać nagrody na dziedzińcu pałacu, wielu z nich otrzyma je w domu.

Jednak nową tradycją na rok 2020 jest przyznawanie medali osobom pracującym na frontach pandemii. Odbyło się to podczas specjalnej ceremonii w poniedziałek 16 listopada w Pałacu Książęcym.

Tradycyjnie Monegaskowie po sześćdziesiątce otrzymują prezent w Foyer Rainier III na Święto Narodowe, ale w tym roku paczki zostaną dostarczone do ich domów.

Tradycją, która pozostała nienaruszona, jest koncert z okazji Dnia Narodowego na Grimaldi Forum. Podczas tegorocznego koncertu, na którym wystąpi śpiewaczka operowa Cécilia Bartoli i inni muzycy, lista gości będzie znacznie mniejsza i ograniczona do 500 osób.

Podczas swojego przemówienia 30 października Prince Albert powiedział, że chociaż podejmowane są nowe środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19, szkoły i większość sklepów, restauracji i firm pozostanie otwarta 19 listopada.

Leave a Reply