Pierwszy nanosatelita z Monako w kosmosie

Bardzo wcześnie rano 2 września nanosatelita wykonany w Monako OSM-1 CICERO opuścił stację kosmiczną w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Pierwszy nanosatelita wykonany w Księstwie Monako, OSM-1 CICERO, został pomyślnie umieszczony na orbicie polarnej na wysokości 530 km przez wyrzutnię Vega Arianespace (VV16) z centrum kosmicznego w Kourou (Gujana Francuska) 2 września o 22:51 UTC. -3 czasu lokalnego, tj. 03:51 CET we wrześniu 3d. 

Wystrzelenie rakiety Vega, która przenosi różne małe satelity, zostało opóźnione o pewien czas po zamknięciu centrum kosmicznego z powodu Covid-19, a następnie z powodu utrzymujących się niekorzystnych wiatrów w okresie letnim.  

OSM1 CICERO jest pierwszym satelitą z Monako oficjalnie zarejestrowanym przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA). 

Zdjęcie: @Orbital Solutions

OSM1 CICERO został wyprodukowany w laboratorium start-upu Monaco Orbital Solutions i jest to satelita, który jest tylko trochę większy od pudełka na buty. Waży około dziesięciu kilogramów i ma wymiary 20x10x30 cm. 

Akumulator OSM1 CICERO zasilany jest przez kolektory słoneczne. To super-zaawansowany technologicznie satelita, który w leksykonie przemysłu kosmicznego został ochrzczony jako „nanosatelita”.

OSM1 CICERO będzie okrążał Ziemię co 90 minut. Wyposażony w miniaturowy, wysoce wyrafinowany instrument, pierwotnie opracowany przez JPL / NASA, satelita będzie zbierał ważne dane pogodowe / klimatyczne za pomocą techniki okultacji radiowej. Celem jest udoskonalenie modeli prognozowania pogody. 

Ta historyczna premiera oznacza początek zaangażowania Księstwa w nowy, obiecujący sektor zaawansowanych technologii „New Space”. Jest to idealny biznes do dywersyfikacji w Monako. Nanosatelity i ich komponenty mogą być projektowane przez małe zespoły młodych genialnych ludzi na małej przestrzeni. Monako błyskawicznie i zwinnie pozyskuje kapitał, gdy pojawia się właściwy pomysł na biznes. I właśnie tak się stało. 

Zdjęcie: @Orbital Solutions

Ścieżkę satelity i czas jego przelotu nad Monako można śledzić na stronie internetowej: https://www.orbitalsolutions.mc/track-our-satellites

Leave a Reply