Ordery i medale przyznawane w Księstwie Monako

Order Świętego Karola (Ordre de Saint Charles)

Najwyższym odznaczeniem w Monako nadanym przez księcia poddanym jest Order Świętego Karola. Order Świętego Karola został ustanowiony 15 marca 1858 r. przez księcia Monako Karola III jako order dynastyczny. Order dzieli się na pięć klas:

 • I klasa – Krzyż Wielki
 • II klasa – Wielki Oficer
 • III klasa – Dowódca
 • IV klasa – Oficer
 • V klasa – Kawaler

Można by pomyśleć, że Order św. Karola nosi imię księcia Karola III, podobnie jak dzielnica Monte-Carlo ze słynnym kasynem. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę nosi imię innego Karola: św. Karola Boromeusza (wł. Carlo Borromeo). Carlo Borromeo był szesnastowiecznym arcybiskupem Mediolanu, członkiem rodziny Boromeuszów i Medyceuszy, a także bratankiem papieża Piusa IV. Karol III wybrał Carlo Borromeo na swojego osobistego patrona, tworząc w ten sposób kościół św. Karola i najwyższy zakon rycerski w Księstwie.

Warto wiedzieć, że siostrzeniec panującego księcia, Pierre Casiraghi, poślubił Beatrice Borromeo, która jest bezpośrednią potomkinią Św. Karola ze strony ojca. Para ma dwóch synów noszących imię ich słynnego przodka – Stefano Ercole Carlo i Francesco Carlo Albert.

Odznaką orderu jest emaliowany na biało złoty krzyż maltański z czerwonym obramowaniem, zakończony złotymi kulkami. Krzyż wieńczy złota korona. Pomiędzy ramionami krzyża znajduje się wieniec laurowy z zielonej emalii. Pośrodku krzyża widnieje okrągły czerwony medalion z podwójnymi zwróconymi ku sobie literami C, stanowiącymi inicjał księcia Karola III w języku łacińskim (Carolus). Dookoła medalionu rama z białej emalii z łacińską dewizą orderu: Princeps et Patria (Książę i Ojczyzna) i trzema gwiazdkami. Na rewersie odznaki znajduje się herb Monako i łaciński napis Deo Juvante (Z Bożą Pomocą), będący dewizą dynastii Grimaldich. Kawalerom orderu I i II klasy przysługuje również gwiazda orderowa. Jest nią ośmiokątna srebrna gwiazda wysadzana brylantami. Pośrodku gwiazdy znajduje się odznaka orderu, bez korony.

Wstążka orderu jest czerwona z szerokim białym pasem pośrodku i wąskimi białymi paskami po obu brzegach wstążki. Order I klasy nosi się na wstędze orderowej, order II klasy na wstążce na piersi, order III klasy na wstążce na szyi, a order IV i V klasy na wstążce na piersi.

Order Świętego Karola jest przyznawany obywatelom Monako i cudzoziemcom za zasługi oddane panującemu księciu i Księstwu Monako. Wielkim mistrzem orderu jest panujący książę Monako. Jego starsza siostra Caroline i jego żona Charlene otrzymały tytuł Dames Grand Cross of the Order w 1981 i 2012 roku.  

Ciekawostką jest to, że wśród wyróżnionych Orderem Świętego Karola II klasy jest były Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną, którzy otrzymali Order w 2012 r. oraz prof. dr. hab. med. Wojciech Nowak – Orderem Świętego Karola IV klasy w 2012 r.

Order Świętego Karola. Zdjęcie ze strony https://en.wikipedia.org/

Order Korony (Ordre de la Couronne)

Order Korony został ustanowiony dekretem z 20 lipca 1960 r. i jest przyznawany osobom, które dokonały czegoś wyjątkowego lub swoim wyjątkowym zachowaniem. Jest pięć takich samych kategorii zasług, jakie posiada Order św. Karola.

Zgodnie z dekretem, z wyjątkiem Członków Rodziny Książęcej i cudzoziemców, Order można otrzymać tylko w randze Kawalera. Aby otrzymać kolejne wyższe stopnie, należy zajmować niższy stopień przez określoną liczbę lat. Aby awansować na oficera, trzeba służyć cztery lata jako rycerz, awans z oficera na dowódcę to trzy lata, dowódca na wielkiego oficera to cztery lata, a wreszcie awans z wielkiego oficera do wielkiego krzyża wymaga okresu pięciu lat.

Wielkim mistrzem orderu jest panujący książę. Odznaczonym przysługują honory wojskowe.

Odznaką orderu jest srebrny krzyż, tzw. łopatkowy, ze złotymi wyłogami i monogramem Rainiera III między ramionami krzyża. Pośrodku krzyża widnieje okrągły medalion z białej emalii w srebrnej obwódce i ze złotą koroną pośrodku. Na rewersie odznaki znajduje się herb Monako. Odznaka zwieńczona jest złotym wieńcem dębowo-laurowym. Kawalerom orderu I i II klasy przysługuje również gwiazda orderowa, która ma niemal identyczny wygląd z odznaką orderu, ale bez wieńca, lecz z otoczką z rombów dookoła medalionu na środku.

Wstążka orderu jest oliwkowa z wąskim czerwonym paskiem pośrodku wstążki. Order I klasy nosi się na wstędze orderowej, order II i III klasy na wstążce na szyi, a order IV i V klasy na wstążce na piersi.

Order Korony. Zdjęcie ze strony https://en.wikipedia.org/

Order Grimaldich (Ordre des Grimaldi)

Order Grimaldich został ustanowiony dekretem z 18 listopada 1954 r. przez księcia Rainiera III i nazwany imieniem dynastii panującej w Monako. Order dzieli się na pięć klas:

 • I klasa – Krzyż Wielki
 • II klasa – Wielki Oficer
 • III klasa – Dowódca
 • IV klasa – Oficer
 • V klasa – Kawaler.

Order Grimaldich jest przyznawany obywatelom Monako i cudzoziemcom za zasługi oddane panującemu i Księstwu Monako. Wielkim mistrzem orderu jest panujący książę. Odznaczonym przysługują honory wojskowe.

Odznaką orderu jest emaliowany na biało złoty krzyż mantuański pod koroną (srebrny dla V klasy). Pośrodku krzyża widnieje okrągły złoty medalion z wizerunkiem galopującego na koniu rycerza z tarczą z herbem Grimaldich. Dookoła napis w języku francuskim: Rainier Grimaldi, Prince de Monaco (Rainier Grimaldi, Książę Monako). Rewers odznaki przedstawia francuski napis: Prinicipauté de Monaco (Księstwo Monako) i rok 1950. Kawalerom orderu I i II klasy przysługuje również gwiazda orderowa. Jest nią szesnastokątna srebrna gwiazda ze złotym medalionem z orderu pośrodku.

Wstążka orderu jest biała z wąskim czerwonym paskiem po obu brzegach wstążki). Order I klasy nosi się na wstędze orderowej, order II i III klasy na wstążce na szyi, a order IV i V klasy na wstążce na piersi.

Order Grimaldich. Zdjęcie ze strony https://en.wikipedia.org/

Order za Zasługi dla Kultury (Ordre du Mérite culturel)

Order za Zasługi dla Kultury został ustanowiony przez Rainiera III, księcia Monako w dniu 31 grudnia 1952 r. jest przyznawany tym, którzy wnieśli szczególny wkład w sztukę, literaturę lub naukę poprzez swoją pracę lub nauczanie. w Monako. Może być również przyznany w celu uznania osób z tych obszarów, które rozszerzyły intelektualny wpływ na Księstwo, nawet spoza Monako.

Order dzieli się na trzy klasy:

 • I klasa – Dowódca
 • II klasa – Oficer
 • III klasa – Kawaler.

Odznaka Orderu składa się z okrągłego medalionu, otoczonego wieńcem laurowym i zawieszonego na Heraldycznej Koronie Monako. Awers Orderu zawiera monogram księcia Rainiera III, złożony z dwóch lustrzanych liter „R”, otoczonych napisem „Principauté de Monaco 1952”. Rewers przedstawia układ przedmiotów symbolizujących sztukę i naukę, lirę, książki, kompas itp. W prawym górnym rogu znajduje się napis „Arts Lettres Sciences”. Ordery zawieszone są na czerwonej wstążce z linią białych rombów pośrodku.

Order za Zasługi dla Kultury. Zdjęcie ze strony https://en.wikipedia.org/

Medal Honoru

Medal Honoru został ustanowiony dekretem z 5 lutego 1894 r. i przyznawany jest za wyjątkowe oddanie służbie cywilnej i wojskowej. Istnieją trzy kategorie medali w postaci złota, srebra i brązu. W styczniu 2020 roku, gwiazda wyścigów Formuły 1 Monaco, Charles Leclerc, otrzymał złoty Medal Honoru.

Medal Czerwonego Krzyża w Monako 

Medal Czerwonego Krzyża został ustanowiony dekretem z 16 października 1950 r. i jest przyznawany osobom za ich oddanie i wyjątkową służbę Czerwonemu Krzyżowi na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Istnieją trzy kategorie zasługi srebra pozłacanego, srebra i brązu. Księżniczka Grace dumnie nosiła swój honorowy medal Czerwonego Krzyża w 1959 roku. Przez wiele lat kierowała Czerwonym Krzyżem w Monako

Medal za wyjątkową służbę

Medal za wyjątkową służbę został ustanowiony 7 kwietnia 1951 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane za wyjątkową służbę, akty odwagi lub za oddanie obowiązkowi i wyjątkową służbę wojskową w służbie księcia. Ten medal jest noszony na wstążce w pierwszej kategorii „medalu honoru”. Istnieją cztery różne kategorie medali złote, srebrne pozłacane, srebrne i brązowe.

Medal Dawcy Krwi z Monako 

Medal Dawcy Krwi został ustanowiony dekretem z 30 lipca 1993 r. i przyznawany jest dawcom krwi za ich oddanie i zasługi. Istnieją trzy kategorie medali: srebro pozłacane (za 100 oddań krwi), srebro (za 60 oddań krwi) i brąz (za 30 oddań krwi). Zazwyczaj przyznawany podczas Fête Nationale, na przykład z okazji święta narodowego Monako.

Medal Dawcy Krwi. Zdjęcie ze strony: http://www.medal-medaille.com

Leave a Reply