Od samochodów słonecznych po zapylające muchy: 5 start-upów z branży czystej technologii do śledzenia w 2021 roku

Prawdopodobnie nigdy o nich nie słyszałeś, ale mogą wkrótce zmienić wygląd Twojej przyszłości. 

W 2007 roku książę Albert II z Monako i bankier inwestycyjny Mungo Park zorganizowali pierwszą prywatną konferencję CleanEquity w Monako, której celem było zapewnienie firmom zajmującym się zrównoważonymi technologiami trampoliny do samowystarczalności. CleanEquity® jest obsługiwany przez Innovator Capital, londyński specjalistyczny bank inwestycyjny, założony w 2003 r., koncentrujący się na innowacjach w zakresie zdrowia i zrównoważonych technologii.

Każdego roku do Monako przyjeżdża do 30 firm z krótkiej listy, aby zaprezentować inwestorom swoje prace w nadziei na uzyskanie finansowania. W ciągu 12 lat trwania konferencji CleanEquity ponad 300 firmom udało się zebrać łącznie dwa miliardy dolarów.  

Prezentowane firmy są starannie pozyskiwane i wybierane z myślą o zaprezentowaniu możliwości inwestorskich z szerokiego przekroju globalnego sektora zrównoważonego rozwoju.

Ostatecznej selekcji prezentujących się firm dokonuje Innovator Capital we współpracy z Komisją CleanEquity, aby zapewnić spełnienie najwyższych standardów.

W 2020 r. spośród 22 kandydatów CleanEquity 2020 wybrano pięć firm, które warto śledzić w 2021 r. Od zdobywców nagrody CleanEquity po coups de cœur – odkryj pięć start-upów, które torują drogę do gospodarki przyjaznej dla środowiska w 2021 r..

Olombria: czy możemy zastąpić pszczoły muchami?

Problem:  dobre zapylanie ma zasadnicze znaczenie dla upraw, ale liczba dzikich zapylaczy, zwłaszcza pszczół, stale spada na całym świecie z powodu wielu czynników, w tym zmiany klimatu, stosowania pestycydów i rolnictwa przemysłowego. Spadek ten zagraża produkcji wielu upraw i zagraża bezpieczeństwu żywności.

Rozwiązanie  Olombrii: Olombria trenuje muchy, aby być bardziej wydajnymi zapylaczami w sytuacjach, w których pszczoły nie są już tak żywotne. Muchy są już głównymi zapylaczami w środowiskach miejskich i stanowią ponad 30% wszystkich zapylaczy. Olombria dostarcza rolnikom informacji na temat zapylaczy i wykorzystuje chemiczne substancje lotne do zarządzania zapylającymi gatunkami much, zwiększając w ten sposób produktywność upraw i zapewniając zrównoważone zbiory żywności na przyszłość. 

Olombria jest zwycięzcą doskonałości w dziedzinie badań środowiskowych i technologicznych w CleanEquity 2020.  

OrganoClick: materiały przyjazne dla środowiska

Problem: co roku do oceanów wyrzuca się ponad osiem milionów ton plastiku. Ponieważ plastik nie ulega biodegradacji, odpady gromadzą się. W rzeczywistości oszacowano, że dno oceanu jest „domem” dla 14 milionów ton mikroplastików, czyli zanieczyszczeń, które mają nieodwracalne skutki dla organizmów morskich, ale także dla ludzkiego łańcucha pokarmowego. Szczególnie niepokojący jest wpływ plastiku jednorazowego użytku na środowisko.

Rozwiązanie  OrganoClick Organoclick opracowuje ekologiczne materiały zastępujące toksyczne chemikalia i kopalne tworzywa sztuczne. Ich materiały mogą na przykład pozbyć się plastikowych spoiw w tekstyliach jednorazowego użytku, takich jak te używane w chusteczkach i produktach higienicznych, drastycznie zmniejszając wytwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych.

OrganoClick jest zwycięzcą w doskonałości w komercjalizacji na CleanEquity 2020.  

C · Power: czysta energia odnawialna z fal oceanicznych

Problem: ocean jest największym nietkniętym źródłem energii. W rzeczywistości Światowa Rada ds. Energii szacuje, że około 10% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną można by zaspokoić dzięki pozyskiwaniu energii z oceanów. Tymczasem amerykański Departament Energii donosi, że zbierając dostępną energię fal w Stanach Zjednoczonych, kraj ten mógłby zasilać ponad 100 milionów domów rocznie.

Rozwiązanie C Power: C · Power przekształca energię fal w użyteczną energię elektryczną dzięki pływającym farmom energii, które są aktywne 24/7 przez cały rok. 

Whim od Maas Global

Problem: emisja dwutlenku węgla. Branża transportowa jest jednym z największych producentów dwutlenku węgla. Weźmy na przykład Stany Zjednoczone: samochody i ciężarówki odpowiadają za  jedną piątą wszystkich emisji dwutlenku węgla w kraju . 

Rozwiązanie  WhimaWhim to aplikacja mobilna, która chce zaoferować prawdziwą alternatywę dla posiadania samochodu. Aplikacja oferuje kompleksową usługę subskrypcji dla transportu publicznego, wspólnego korzystania z samochodów, wypożyczalni rowerów, wypożyczalni skuterów, taksówek i samochodów. Takie podejście pozwala pozbyć się samochodu bez utraty poczucia wolności, które towarzyszy jego posiadaniu.

Usługa subskrypcji obejmuje dowolne miejsca, od planów przyjaznych studentom po nieograniczone korzystanie ze wszystkich środków transportu. Whim jest obecnie dostępny w Helsinkach, Wiedniu, Tokio, Birmingham, Singapurze, Antwerpii i Turku.

Lightyear: pierwszy na świecie samochód solarny dalekiego zasięgu

Problem: znowu emisja dwutlenku węgla. Jednak w przeciwieństwie do Whim, Lightyear nie chce, abyś pozbył się samochodu. Startup chce tylko, żebyś go zmienił. Chociaż samochody elektryczne oferują rozwiązanie zmniejszające emisję dwutlenku węgla w ruchu drogowym, mogą być również bardzo ograniczające. Ich wydajność baterii nie jest świetna i polegają na stacjach ładowania, które mogą być trudno dostępne.

Rozwiązanie Lightyear:  firma opracowuje pierwszy na świecie samochód solarny dalekiego zasięgu o nazwie Lightyear One. Dzięki pięciu metrom kwadratowym paneli słonecznych, po pełnym naładowaniu, samochód może przejechać do 725 km, co czyni go znacznie bardziej wydajnym niż samochód elektryczny.

Lightyear One powinien zostać skomercjalizowany do końca 2021 roku i będzie to pierwszy samochód zasilany energią słoneczną, jaki będzie można kupić.

Udział w CleanEquity ® możliwy jest wyłącznie za zaproszeniem.

CleanEquity koncentruje się na pomocy firmom na wczesnym etapie w osiągnięciu ich celów, jeśli jesteś inwestorem finansowym lub strategicznym, decydentem, użytkownikiem końcowym lub mediami i jesteś w stanie zaoferować wartość dodaną podczas wydarzenia, zgłoś zainteresowanie udziałem w 2021 r.

© Lightyear

Leave a Reply