Mając na uwadze wzrost liczby odmów otwarcia rachunków przez monegaskie instytucje kredytowe, zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym, ustawa nr 1.492 z dnia 8 lipca 2020 r. wprowadziła prawo do posiadania rachunku bankowego w Księstwie Monako.
Kto ma prawo do rachunku bankowego w Monako?
W istocie prawo to, które można określić jako podstawowe usługi bankowe na rzecz osób nieposiadających rachunku depozytowego, jest prawem podstawowym. Od tej chwili każda osoba fizyczna lub prawna mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę działalności gospodarczej w Monako ma prawo do posiadania rachunku otwartego przez instytucję finansową w Księstwie. Jednocześnie instytucje finansowe zachowują niezbędną elastyczność, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań w zakresie zwalczania prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i korupcji, zgodnie ze środkami wymaganymi i nadzorowanymi przez Service d’Information et de Contrôle sur les Circuits Financiers (SICCFIN). Prawo przewiduje również obowiązek posiadania rachunku w instytucji finansowej Monako dla osób prawnych niezależnie od ich formy prawnej (SAM, SNC, SCS, SCA, czy SARL) prowadzących działalność gospodarczą na terenie Księstwa.
Ustawa przewiduje dwa wyjątki dotyczące korzystania z tego prawa do otwarcia rachunku bankowego. Pierwszy dotyczy osób fizycznych działających w ramach swojej działalności zawodowej lub jako pośrednik finansowy na potrzeby tej działalności zawodowej, nawet jeśli osoba ta skorzystałaby już z konta bankowego na swoje osobiste potrzeby. Drugi wyjątek dotyczy osób prawnych posiadających zezwolenie administracyjne do wydawania tokenów na mocy ustawy nr 1,491 z 23 czerwca 2020 r.
Procedura otwierania konta bankowego
W przypadku akceptacji wybranej instytucji finansowej, konto otwierane jest nie później niż 15 dni roboczych od otrzymania wszystkich potrzebnych dokumentów, których wykaz określa Rozporządzenie Ministra. Należy zauważyć, że instytucja finansowa może wymagać dodatkowych dokumentów w ramach obowiązków dochowania należytej staranności zgodnie z ustawą nr 1.362 z dnia 3 sierpnia 2009 r. z późniejszymi zmianami, o zwalczaniu prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i korupcji, a także tekstów przyjętych do jego stosowania.
Jednak prawo do rachunku bankowego nie jest absolutne, ponieważ instytucje finansowe mogą odmówić otwarcia rachunku, pod warunkiem, że nie jest to dyskryminujące, w okolicznościach ściśle określonych przez prawo (np. jeżeli wnioskodawca został skazany).
W przypadku odmowy otworzenia konta bankowego, można skontaktować się z Departamentem Budżetu i Skarbu („Direction du Budget et du Trésor”) w celu wyznaczenia instytucji finansowej świadczącej usługi depozytowe i płatnicze, w ciągu 15 dni roboczych od otrzymania wymaganych dokumentów, przy czym wykaz tych dokumentów określa również zarządzenie ministerialne.
W przypadku akceptacji przez wybraną przez wnioskodawcę instytucję kredytową, rachunek bankowy zostanie otwarty nie później niż 15 dni roboczych od otrzymania wszystkich wymaganych dokumentów, określonych w Rozporządzeniu Ministra nr 2020-664 z dnia 5 października 2020 r.