Monako – kraj, który kocha malarzy i rzeźbiarzy

Księstwo od wielu dziesięcioleci przyciąga artystów z całego świata pomimo, że głównie kojarzy się ono z „placem zabaw” dla bogatych i sławnych. Warto jednak również pomyśleć o Monako jako miejscu pełnym wysokiej jakości dzieł sztuki. Sztuka odgrywa ważną rolę w kulturze i społeczeństwie Monako. W całym Księstwie istnieją dowody oddania sztuce, w tym wspaniały wybór galerii i szeroki wybór dzieł swobodnie dostępnych w wielu parkach i ogrodach Monako.

Rzeźba zajmuje uprzywilejowaną pozycję w Monako i jest umieszczana w całym Księstwie, aby publiczność mogła ją podziwiać. W dzielnicy Fontveille utworzono spacer dla pieszych wokół dużej grupy dzieł, które można łatwo odkryć pieszo. Należą do nich „Le Poing” Césara, ogromna zaciśnięta pięść z inspirującymi detalami. 

Le-Poing, César (www.provence7.com)

Innym charakterystycznym dziełem jest Adam i Ewa, znajdujący się w ogrodach poniżej kasyna. To wyrzeźbione dzieło w 1981 roku przez Fernando Botero, jest szczególnie popularne wśród publiczności.

Adam et Eve, Fernando Botero (www.montecarlodailyphoto.com)

Monako szczyci się wieloma galeriami sztuki współczesnej, z których wiele jest poświęconych wspieraniu i rozwojowi młodych artystów. Galerie du Forum Kamil jest prawdopodobnie najbardziej znaną z nich, oferując odwiedzającym różnorodne prace artystów, takich jak Sabala, Damien Hirst, Lorenzo Quinn i fotograf Luz.

Inne godne uwagi galerie w Monako to Art & Rapy i la gallerie entrepôt, które promują nie tylko sztuki wizualne, ale także inne dyscypliny artystyczne, w tym literaturę i recitale.

Monako oferuje jednak nie tylko sztukę współczesną, ale także tradycyjną. Maison d’Art Monaco, położone przy Avenue de la Costa, to prawdopodobnie jedno z najbardziej prestiżowych nazwisk w świecie sztuki. W galerii znajduje się duża kolekcja obrazów starych mistrzów z XIII do XVIII wieku, z udziałem artystów takich jak Friesz, Kisling, Boldini i Greuze. Ponadto galeria prezentuje wspaniałe tradycyjne rzeźby, sztućce i ceramikę.

Niezliczeni malarze  XX wieku zatrzymywali się na Riwierze Francuskiej, zwabieni światłem i paletą kolorów, jakie oferuje ten region. Jednym z nich był Francis Bacon, który mieszkał w Monako od 1946 do 1950 roku. Potem regularnie wracał do końca swojego życia. To właśnie w Księstwie namalował swojego pierwszego „Papieża”, inspirowanego głównie „Portretem papieża Innocentego X” Velasqueza, i rozpoczął pracę nad ludzką formą. Od 2014 roku Księstwo jest siedzibą Francis Bacon MB Art Foundation, jedynej fundacji poświęconej brytyjskiemu malarzowi. Fundację założył Majid Boustany.

Papież, Francis Bacon (www.mulierreligiosa.wordpress.com)

Innym malarzem mieszkającym w Monako był Jean-Michel Folon. Folon był artystą o wielu obliczach, pracującym w wielu różnych mediach, od akwareli po grawerowanie, malarstwo i rzeźbę. Księstwo było ostatnim domem Jeana-Michela Folona; jego studio znajdowało się na Quai Antoine-1er w Port Hercule . Został przekształcony w muzeum i warsztat i jest teraz otwarty dla publiczności.

Niektórzy z najbardziej znanych współczesnych artystów w Monako

Do słynnych artystów w Monako należy Francesco Rogerro, znany z eksperymentów z kolorem i wzorami w celu stworzenia pięknych dzieł sztuki. Sasha Torriso, to artysta, który opracowuje oryginalne obrazy inspirowane pop-artem. Inni artyści to między innymi słynny fotograf Douglas Kirkland, odważni artyści Marcelline Lapouffe, Laure Fissore oraz Valery Koshlyakov.

Jednym z najwybitniejszych artystów Monako jest Philippe Pastor. Phillipe Pastor jest malarzem i rzeźbiarzem, który konsekwentnie wykonuje imponujące prace w stylu współczesnym. Większość jego prac jest inspirowana naturą, ponieważ spędza większość czasu w starej stodole w górach w pogoni za weną twórczą. Brał udział w 52. Biennale w Wenecji i różnych wystawach na całym świecie.

Polscy artyści w Monako

Jeśli chodzi polskich artystów w Monako, to w galeriach Monako lub Monte Carlo były wystawiane prace takich współczesnych malarzy, jak np.: Marii Anto (1964), Krystyny Brzechwy (1962), Tadeusza Ciesiulewicza (1977), Tadeusza Dominika (1964), Ryszarda Kiełtyka (1979), Jerzego Lengiewicza (1966, dyplom uznania), Jerzego Mazusia (1977), Andrzeja Możejko (1969), Bolesława Polnara (XII Prix International D`art. Contemporain De Monte Carlo), Erny Rosenstein (1963. 1964), Jerzego Tchórzewskiego (1964). Na wystawie sztuki polskiej w Monte Carlo w 1964 roku została przyznana nagroda zespołowa I stopnia (Grand Prix) dla artystów polskich. Polski malarz Stanisław Żółtowski został w 1968 roku członkiem Conseiller Cult. Int. Art Guild w Monte Carlo.
Swoje obrazy wystawiała w Galerie Pierre Nouvion Monako w 1994 roku, mieszkająca tam na stałe artystka malarka, Małgorzata Paszko-Limmeroth.
Nie wiem ilu malarzy polskich podczas pobytu w Monako malowało sceny związane tematem z księstwem. Malował je m.in. dobry malarz polski związany ze Lwowem Tadeusz Rybkowski (1848-1926); namalował m.in. obrazy: „Rybak z Monte Carlo” i „Rybaczka z Monte Carlo”.
Z grona znanych powojennych i współczesnych rzeźbiarzy polskich w Monako lub Monte Carlo wystawiali swe prace m.in.: Teresa Brzóskiewicz, Jerzy Chojnacki (1957), Jerzy Jarnuszkiewicz (1964), Anna Kamieńska-Łapińska (1977), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Tadeusz Łodziana (1981, nagroda; jego prace są w zbiorach w Monako), Stanisław Sikora (1965), Stanisław Słonina (1966; Nagroda UNESCO), Jerzy Sobociński (1979. Na wystawie międzynarodowej „Grand Int. d’Art Contemporain” w Monte Carlo w 1957 roku polscy rzeźbiarze, występujący tu po raz pierwszy, otrzymali dyplom honorowy zbiorowy. Polscy rzeźbiarze otrzymali ponownie nagrodę zespołową w 1965 i w 1970 roku. Z artystów plastyków wystawiała swoje prace na wystawie w Monte Carlo w 1976 roku Natalia Piontek.

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, wycieczka do Monako może być dla Ciebie idealną przerwą. Tętniące życiem Księstwo ma wiele do zaoferowania. Dlaczego nie zarezerwować pobytu w jednym z wysokiej jakości hoteli lub poszukać wynajmu w Monako na krótki lub długi pobyt?

Leave a Reply