Siedziba spółki w Monako: jakie są opcje?

Podobnie jak na całym świecie, również w Monako obowiązuje zasada konieczności posiadania siedziby przez spółki, które chcą prowadzić działalność w Monako. W rzeczywistości Księstwo monitoruje otoczenie biznesowe, aby upewnić się, że każda spółka przestrzega tej zasady, pokazując w ten sposób światu, że Monako nie jest rajem podatkowym dla firm offshore.

Wszystkie spółki, niezależnie od ich formy i działalności, muszą udowodnić, że mają siedzibę w Monako. Innymi słowy, oznacza to adres w Monako, pod którym spółki mogą odbierać pocztę oraz prowadzić swoją działalność gospodarczą. Bez odpowiedniego adresu rząd nie może wydać pozwolenia na prowadzenie działalności.

Istnieją różne opcje dotyczące samego miejsca siedziby:

Siedziba spółki w mieszkaniu

Przedsiębiorca jednoosobowy lub wspólnik zarządzający spółką może korzystać z własnego mieszkania jako siedziby, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela mieszkania i trzech innych warunków: brak wizyt klienta, brak pracownika i brak przechowywania produktów w mieszkaniu.

Siedziba spółki w centrach biznesowych

W Monako istnieje nieco ponad kilkanaście centrów biznesowych oferujących otwarte przestrzenie i prywatne biura. Podczas gdy Księstwo reguluje ceny wspólnych biur, prywatne biura mogą być wynajmowane zgodnie ze strategią cenową centrum biznesowego.

Siedziba spółki w biurze prywatnym

W Monako jest wiele biur, które nazywamy sektorem prywatnym. Sektor publiczny, czyli lokale będące własnością państwa, jest przeznaczony specjalnie dla firm będących własnością i zarządzanych przez obywateli Monako. Kolejnym ważnym szczegółem jest możliwość współdzielenia biura przez spółki, po uzgodnieniu właściciela i odpowiedniego podziału powierzchni.

Sklepy stacjonarne

Restauracje, sklepy detaliczne, salony kosmetyczne i kilka innych działalności potrzebują takich pomieszczeń.

O czym należy pamiętać

Przy szukaniu miejsca na siedzibę spółki należy pamiętać m.in. o braku możliwości rejestracji siedziby np. spółki budowlanej w mieszkaniu, ponieważ może ona mieć pracowników i przechowywać narzędzia lub maszyny w tym mieszkaniu. Jest to surowo zabronione.

W przypadku siedziby spółek akcyjnych w Monako (SAM) powinny one posiadać co najmniej 25 metrów kwadratowych, z wyłączeniem korytarzy, kuchni, łazienki i innych stref niepracujących.

Powierzchnie komercyjne przy niektórych ulicach Monako są chronione przez szereg przepisów prawnych mających na celu zakazanie posiadania siedziby przez tzw. agencje, takie jak banki, pośrednicy nieruchomości, firmy ubezpieczeniowe (o ile nie zastępują istniejącą już w danym miejscu agencję).

Zdjęcie @Mike Palmer z Pixabay 

Leave a Reply