W jaki sposób osoba fizyczna podlega opodatkowaniu w Monako?
Jedną z głównych atrakcji Monako dla klientów prywatnych jest korzystny system podatkowy dla osób fizycznych. Prawo Monako nie nakłada podatku dochodowego na osoby fizyczne prowadzące działalność prywatną (z wyjątkiem obywateli francuskich). Nie ma podatku majątkowego, podatku od zysków kapitałowych ani podatków lokalnych (np. nie ma podatku od nieruchomości ani podatku mieszkaniowego). Nie ma podatku od spadków ani darowizn między wstępnymi i zstępnymi ani między małżonkami.
Osoba fizyczna może podlegać opodatkowaniu zysków z działalności przemysłowej i handlowej. Podatek od zysku jest nakładany na działalność handlową i przemysłową, która generuje ponad 25 procent obrotów poza Monako.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie do dochodu osoby fizycznej?
Prawo Monako nie nakłada żadnego podatku dochodowego od osób fizycznych, z wyjątkiem obywateli francuskich, zgodnie z dwustronną umową podatkową zawartą między Francją a Monako z 1963 r. Obywatele francuscy są uznawani za mieszkańców Francji. Inne narodowości nie płacą podatku dochodowego w Monako.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie do zysków kapitałowych?
Monako nie pobiera podatku od zysków kapitałowych.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie, jeśli osoba fizyczna daruje coś?
Podatek od darowizn dotyczy tylko majątku znajdującego się w Monako, niezależnie od miejsca zamieszkania, pobytu czy narodowości darczyńcy.
Podatek od darowizn ma zastosowanie do darowizn poświadczonych na piśmie lub w akcie notarialnym. Darowizny, które można złożyć w drodze fizycznego przeniesienia własności nie podlegają opodatkowaniu.
Nie jest pobierany żaden podatek od darowizn pomiędzy wstępnymi i zstępnymi w bezpośredniej linii (tj. Rodzicami i dziećmi) lub pomiędzy małżonkami. W przeciwnym razie naliczany jest podatek od darowizn w wysokości:
- 8 procent między rodzeństwem;
- 10 procent między wujkami lub ciotkami, siostrzeńcami lub siostrzenicami;
- 13 procent między innymi krewnymi w linii bocznej; i
- 16 procent między osobami niepowiązanymi.
Ponadto notariusze publiczni w Monako pobierają opłatę ad valorem za sporządzenie aktu notarialnego.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie do przeniesienia osoby w przypadku śmierci i do jej majątku po śmierci?
Podatek od spadków jest płatny według tej samej stawki, co podatek od darowizn. Podatek od spadku dotyczy wyłącznie majątku znajdującego się w Monako, niezależnie od miejsca zamieszkania, miejsca zamieszkania lub obywatelstwa zmarłego.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki dotyczą nieruchomości osoby fizycznej?
Monako nie pobiera żadnego podatku majątkowego ani podatków lokalnych od nieruchomości.
Przeniesienie własności nieruchomości pobiera opłaty skarbowe. Obowiązujące stawki podatkowe różnią się w zależności od tego, czy transakcja jest przeprowadzana na rzecz osób, które spełniają kryteria przejrzystości określone w ustawie nr 1381 z 2011 r.
Przed reformą z 2011 r. wszystkie transakcje dotyczące nieruchomości były opodatkowane stawką 7,5% ceny zakupu, do której dodawano notarialną opłatę ad valorem w wysokości 1,5%. Doprowadziło to do praktyki, zgodnie z którą podmioty zagraniczne, głównie spółki offshore, które nabyły nieruchomość w Monako, mogły uniknąć płacenia podatku od przeniesienia własności nieruchomości w przypadkach, gdy sprzedaż była realizowana poprzez przeniesienie udziałów zagranicznych podmiotów będących właścicielami nieruchomości Monako.
Aby przeciwdziałać tej praktyce, ustawa nr 1381 z 2011 roku wprowadziła obowiązek corocznego raportowania dla zagranicznych spółek, trustów i innych tego typu podmiotów posiadających nieruchomości w Monako w celu wyznaczenia lokalnego agenta podatkowego, którego obowiązkiem jest złożenie rocznego oświadczenia o zmianie lub braku zmiany faktycznej własności. Z zastrzeżeniem pewnych zwolnień, w przypadku zmiany właściciela rzeczywistego, należny jest podatek w wysokości 4,5% wartości nieruchomości.
Jeżeli zmiana rzeczywistej własności podmiotu nietransparentnego jest wynikiem darowizny lub przeniesienia na wypadek śmierci na rzecz małżonka lub wstępnych lub zstępnych w bezpośredniej linii dawcy lub zmarłego, brak podatku transferowego jest należny.
Ustawa nr 1.381 obniża stawki podatku od transferów nieruchomości na rzecz transparentnych podmiotów. Sprzedaż nieruchomości położonej w Monako podlega proporcjonalnemu podatkowi rejestracyjnemu w wysokości 4,5 procent przy zakupie nieruchomości Monako przez osoby fizyczne lub przez spółki cywilne (spółki jawne) należące do osób fizycznych. Zakup nieruchomości przez nietransparentne struktury, takie jak firmy zagraniczne, trusty i inne tego typu podmioty, nadal podlega opłacie w wysokości 7,5 proc.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie do importu lub eksportu aktywów innych niż gotówka do użytku osobistego i dla przyjemności w Monako?
Monako ma unię celną z Unią Europejską (poprzez Francję). Dlatego w Monako zastosowanie ma prawo celne UE.
Podatek od wartości dodanej (VAT) i inne cła importowe są pobierane na tej samej podstawie i według takich samych stawek jak we Francji (20% w przypadku stawki podstawowej).
Jakie inne podatki mogą być szczególnie istotne dla osoby fizycznej, jeśli w ogóle?
Jak wspomniałam, Monako nie nakłada podatku majątkowego.
Podatek VAT jest pobierany na tej samej podstawie i według takich samych stawek, jak we Francji.
Jakie, jeśli w ogóle, podatki mają zastosowanie do trustów lub innych podmiotów posiadających aktywa w Monako i w jaki sposób są one nakładane?
Jako kraj prawa cywilnego, Monako nie ma materialnego prawa powierniczego. Jednak Monako uchwaliło specjalne ustawodawstwo (ustawa nr 214 z 1936 r.) mające na celu uznawanie trustów i zezwolenie niektórym obcokrajowcom zamieszkałym w Monako na skorzystanie z ich prawa krajowego, które umożliwia im tworzenie trustów za życia lub na podstawie testamentu.
W 2007 roku Monako przystąpiło do Konwencji haskiej o prawie właściwym dla trustów i ich uznawaniu (konwencja haska o ich uznawaniu), która weszła w życie w 2008 roku. Kodeks prawa prywatnego międzynarodowego (ustanowiony ustawą nr 1448 z dnia 28 czerwca 2017 r. prawa prywatnego międzynarodowego) zawiera przepisy dotyczące prawa właściwego dla trustów i ich uznawania, które są zgodne z konwencją haską trustu.
Trusty, czy to inter vivos, czy testamentowe (trusts), utworzone zgodnie z ustawą nr 214 podlegają proporcjonalnym opłatom rejestracyjnym, które są płatne jako procent całkowitej wartości powierzonych aktywów. Obowiązki rejestracyjne różnią się w zależności od liczby beneficjentów i są następujące:
- jeden beneficjent: 1,3%;
- dwóch beneficjentów: 1,5%; i
- więcej niż dwóch beneficjentów: 1,7 proc.
Alternatywnie, na wniosek stron, można zapłacić roczny podatek w wysokości 0,2% wartości aktywów powierniczych. Ten podatek jest nakładany z wyłączeniem wszelkich darowizn lub opłat spadkowych.
W przypadku testamentu, opłaty i podatki pobierane są po śmierci spadkodawcy.
W przypadku trustów innych niż te podlegające ustawie nr 214 administracja podatkowa Monako stosowała najwyższą stawkę podatkową w wysokości 16% (między osobami niepowiązanymi) w odniesieniu do wszelkich aktywów przechodzących do trustu. Polityka ta została niedawno zweryfikowana w celu uwzględnienia relacji między założycielem a beneficjentem trustu.
Oprócz opłat rejestracyjnych notariusze z Monako pobierają opłatę ad valorem, która jest ustalana w zależności od charakteru transakcji.
Gdy fundusze powiernicze są właścicielami nieruchomości w Monako, bezpośrednio lub za pośrednictwem bazowych podmiotów będących właścicielami aktywów, podlegają ustawie nr 1 381 z 2011 r.
W jaki sposób organizacje charytatywne są opodatkowane w Monako?
Organizacja charytatywna może zostać utworzona w Monako w formie stowarzyszenia lub fundacji. Nie jest pobierany podatek dochodowy ani podatek od zysków kapitałowych. Prezenty i zapisy majątku mającego siedzibę w Monako na rzecz organizacji charytatywnych (innych niż określone fundacje zwolnione na mocy prawa obowiązującego w Monako) podlegają opodatkowaniu podatkiem od darowizn i spadków w wysokości 16 procent.
Jakie przepisy podatkowe dotyczące unikania i nadużyć mają zastosowanie w kontekście zarządzania majątkiem klientów prywatnych?
Monako podlega Common Reporting Standard (CRS) od 2017 roku.
W ramach CRS instytucje finansowe w Monako są zobowiązane do corocznego zbierania informacji o swoich klientach. Wprowadzono specjalne zasady określające, kto jest rezydentem Monako do celów CRS. Operacje zbierania danych rozpoczęły się 1 stycznia 2017 r., a Monako podjęło pierwszą automatyczną wymianę informacji z uczestniczącymi jurysdykcjami w 2018 r.
Monako podpisało umowy o wymianie informacji podatkowych z Andorą, Argentyną, Australią, Austrią, Bahamami, Belgią (jeszcze nie weszła w życie), Czechami, Danią, Wyspami Owczymi, Finlandią, Niemcami, Grenlandią, Islandią, Indiami, Włochami, Liechtensteinem, Holandii, Norwegii, Saint-Marin, Samoa, RPA, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Umowy o podwójnym opodatkowaniu istnieją z Francją, Guernsey, Liechtensteinem, Luksemburgiem, Mali, Maltą, Mauritiusem, Czarnogórą (jeszcze nie weszła w życie), Katarem, Saint Kitts i Nevis oraz Seszelami.
3 uwagi do wpisu “Kwestie podatkowe dla klientów prywatnych w Monako”