Od stycznia 2021 r. każda transakcja gotówkowa od EUR 10 000 wykonana w Monako powinna wzbudzić czujność osób pracujących w sektorze finansowym w Monako. Obecnie na ponad 2 km2 Księstwa znajduje się około pięćdziesięciu funduszy inwestycyjnych, 30 banków i około sześćdziesięciu firm zarządzających.
Nowelizacja prawa do walki z praniem pieniędzy
W Monako, centrum finansowym oferującym koncentrację gospodarki luksusowej, w obiegu krąży dużo pieniędzy, w tym w gotówce. Aby walczyć z praniem pieniędzy, Księstwo zaostrzyło prawo i kontrole. Rozciągające się na 2 km2 na wybrzeżach Morza Śródziemnego Księstwo ma około pięćdziesięciu funduszy inwestycyjnych, trzydzieści banków i około sześćdziesięciu firm zarządzających, nie wspominając o ubezpieczeniach i prężnym sektorze pośredników hurtowych, szczególnie w handlu produktami naftowymi.
Od stycznia 2021 r. w przypadku każdej transakcji gotówkowej od 10 000 euro handlowcy są zobowiązani do przestrzegania środków należytej staranności. W kraju, w którym mieszka 30% mieszkańców milionerów, takie płatności gotówkowe są powszechne. Prawo wymaga teraz weryfikacji tożsamości kupującego i złożenia oświadczenia o podejrzeniu w przypadku wątpliwości co do pochodzenia środków, a nawet zweryfikowania „kontekstu społeczno-gospodarczego” klienta, gdy „chodzi o stałą relację biznesową.
Pułap dla płatności gotówkowych pozostaje na poziomie 30 000 euro, ale od 2022 r. Każdy wjeżdżający do Księstwa lub go opuszczający posiadający co najmniej 10 000 euro w gotówce (w tym metale szlachetne, takie jak złoto) będzie podlegać dochodzeniom policyjnym i zajęciom zapobiegawczym, jeśli pochodzenie środków będzie wątpliwe.
Sprawy w toku
Duży odsetek pracowników zagranicznych w Monako komplikuje sprawę. W ciągu ostatnich latach sąd Monako nałożył sankcje na Włochów, którzy przybyli w 2000 roku, aby prać swoje pieniądze w Monako. Żona posła oraz dwóch graczy z kasyna skazano na co najmniej rok więzienia i konfiskatę funduszy.
Dochodzenie w sprawie banku Pasche trwa już ponad sześć lat. Dwóch zarządzających zostało oskarżonych o „pranie pieniędzy” i „niezgłaszanie nadużyć” w maju 2015 r. po zgłoszeniu do prokuratury w lipcu 2013 r. przez trzech zwolnionych pracowników. Według prokuratury „dochodzenie nadal trwa”. Śledztwo toczy się również w prokuraturze krajowej w Paryżu.
Postępowanie sądowe wszczęte w lutym 2014 r. w sprawie „prania pieniędzy” „przeciwko X” w związku z podejrzanym obiegiem czeków z Afryki, na wniosek przez zwolnionego pracownika w 2011 r. i obejmującego filię BNP Paribas Monaco, jest również kontynuowane.
Wnioski o wzajemną pomoc
Jeśli chodzi o policję, liczba personelu przydzielonego do sekcji dochodzeń finansowych podwoiła się w ciągu sześciu lat – trzynastu śledczych w przypadku 188 spraw wszczętych w 2020 r. wobec 96 w 2015 r. Znaczna część wniosków o pomoc pochodzi z zagranicy.
W następstwie szczytu G20 w Londynie w 2009 r. Monako podjęło wysiłki na rzecz przejrzystości podatkowej, co pozwoliło mu wyjść z „szarej listy” krajów niechętnych współpracy, sporządzonej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Od 2016 roku zawarto ponad sześćdziesiąt dwustronnych umów o współpracy podatkowej, a lista osób, wobec których zgłoszono podejrzenia, stała się bardzo długa – jubilerzy, dealerzy, żeglarze, agenci sportowi itp. Od 2020 roku dochodzenia finansowe objęły również platformy kryptowalut i aktywów cyfrowych.
Komitet MONEYVAL w Monako
Rozpoczął się proces oceny MONEYVAL w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy („AML”) dla Monako. Wizyty terenowe przedstawicieli Komitetu MONEYVAL zaplanowano na koniec 2021 r. Efektem procesu będzie raport ewaluacyjny, który będzie miał bezpośredni wpływ na gospodarkę i atrakcyjność Monako jako centrum finansowo-bankowego.
Świadomość zobowiązań w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz coroczne szkolenie personelu podmiotów podlegających przepisom Monako o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (bankowość i ubezpieczenia, firmy zarządzające aktywami, kancelarie prawne itp.) są obowiązkiem prawnym wynikającym z prawa Monako. Skuteczne szkolenie ma kluczowe znaczenie dla przestrzegania wymogów prawnych i międzynarodowych zaleceń. Oodpowiednie szkolenie personelu i kadry kierowniczej ma również pozytywny wpływ na ocenę Księstwa, ponieważ ocena MONEYVAL obejmuje wywiady i spotkania z profesjonalistami z Monako na temat skutecznego wdrażania środków AML-CFT w Monako.