Dlaczego warto założyć firmę w Monako?

Jeśli kiedykolwiek istniał kraj bez wstydu, to jest to Monako. Szczyci się i afiszuje po wybiegu kontynentu, pokazując reszcie z nas, co dokładnie można kupić za pieniądze. To ujście gotówki i nieoczekiwana zazdrość świata biznesu. Jak woda, pieniądze przeciskają się nam przez palce bez śladu. Cóż, gdyby pieniądze miały rurę spustową, doprowadziłyby do Monako.

Monako nie ma podatku dochodowego i rozwija się jako raj dla inwestorów, którzy tam się ulokowali. W gospodarce opartej głównie na turystyce, kosmetykach, farmaceutykach, transporcie, żywności, odzieży i tekstyliach, istnieją sektory, które mogą zainteresować każdego inwestora, który zdecyduje się tam przenieść.

Polska nie ma takich samych powiązań handlowych z Monako, jak z innymi krajami, ale możliwości są nadal ogromne. Monako szczyci się doskonałą infrastrukturą, stabilnością społeczną i polityczną, strategicznym położeniem geograficznym i wyjątkową jakością życia. Kierując się zdrowym międzynarodowym nastawieniem, księstwo praktycznie nie nakłada ograniczeń na cudzoziemców, którzy chcą rozpocząć w Monako działalność, a uzyskanie na to pozwolenia jest stosunkowo łatwym procesem. Więcej na temat biznesu w Monako znajdziesz w zakładce Biznes w Monako.

Jednak biznes to raczej pobłażliwa sprawa, na tle kasyn, Grand Prix, butików, jachtów i Morza Śródziemnego. Sześciomiesięczny warunek rezydencji nie powinien więc oznaczać tak trudnego zadania. Koszty są wysokie, ale taki jest też standard życia. Uzyskanie pozwolenia na pobyt jest procesem bardziej biurokratycznym niż w innych częściach Europy, ale jeśli masz dobry plan, reszta powinna się ułożyć.

Jaka jest waluta w Monako?

Walutą Monako jest euro (EUR).

Monako jest upoważnione do bicia wzorów Monako na narodowej stronie swoich monet euro.

Jaki jest klimat w Monako?

Klimat Monako to bardzo przyjemny, łagodny klimat z około 300 słonecznymi dniami w roku.

Pory roku są podobne jak w Polsce:

  • Zima – grudzień / styczeń / luty
  • Wiosna – marzec / kwiecień / maj
  • Lato – czerwiec / lipiec / sierpień
  • Jesień – wrzesień / październik / listopad

Gdzie mam zamieszkać w Monako?

Księstwo ma tylko jedną gminę, Monako, której granice pokrywają się z granicami państwa. Gmina podzielona jest na 5 obszarów:

  • Monaco-Ville on the Rock – siedziba Pałacu Książęcego, murów obronnych, katedry i Muzeum Oceanograficznego
  • Condamine – drugi najstarszy obszar Monako
  • Monte Carlo – siedziba słynnego kasyna Monte Carlo, luksusowych hoteli, kawiarni, plaży Larvotto, klubu sportowego Monte Carlo i ogrodów Boulingrins
  • Fontvieille – najnowszy obszar Monako. Obszar ten został zbudowany z ziemi odzyskanej z morza i jest domem dla sztucznego nabrzeża z lądowiskiem dla śmigłowców, stadionem i portem.
  • Moneghetti – siedziba Reires i egzotycznych ogrodów

Jakie są główne branże przemysłu w Monako?

Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest turystyka. Wynika to między innymi z łagodnego klimatu, historii, słynnego kasyna, portów, corocznego Grand Prix Monako i Rajdu Monte Carlo.

Inne ważne gałęzie przemysłu to transport, tworzywa sztuczne, inżynieria precyzyjna, przetwórstwo papieru, guma, tekstylia, ceramika, konstrukcje elektryczne i elektroniczne oraz odzież.

Rząd Monako wspiera przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć działalność gospodarczą w Monako lub otworzyć biura. Aby uzyskać niezbędne informacje oraz dokumenty w sprawie założenia działalności należy się udać:

Centrum Informacji Administracyjnej
23, Avenue Albert II
Quartier de Fontvieille
98000 Monaco
Tel: +377 98 98 40 26
Faks: +377 98 98 40 86
E-mail: centre-info@gouv.mc

Godziny otwarcia: 9.00 – 17.00

www.gouv.mc/devwww/wwwnew.nsf/HomeGb

A co z umowami z Francją?

Monako nie jest oficjalnym członkiem UE, ale istnieją dwustronne i wzajemne umowy między Francją a Monako. Oznacza to, że w zamian za zobowiązanie się Francji do obrony niepodległości i suwerenności Księstwa, Monako zobowiązuje się do wykonywania swoich praw zgodnie z francuskimi interesami. Większość dyrektyw europejskich, które mają zastosowanie we Francji, stosuje się pośrednio w Księstwie.

Co eksportuje Monako?

Główny eksport Monako obejmuje farmaceutyki, perfumy i odzież.

Monako to ważne międzynarodowe centrum handlowe. Istnieje wiele domów handlowych, agentów i konsultantów zajmujących się importem/ eksportem. Stowarzyszenie branżowe Syndicat Monegasque des Etablissements de Nice International (SMENI) jest gospodarzem największych domów handlowych.

Co importuje Monako?

Głównym importem Monako jest między innymi żywność i zasoby naturalne. Najsilniejsze powiązania handlowe mają Monako i Włochy. Monako ma również dobre kontakty handlowe z Francją.

Co muszę zrobić, jeśli chcę importować towary do sprzedaży w Monako?

Będziesz musiał skontaktować się z działem „Formalności międzynarodowe” w ramach CDE (Izby Rozwoju Gospodarczego):

Izba Rozwoju Gospodarczego (CDE)
Athos Palace
2 rue de la Leta
MC 98000 Monaco
Tel: +377 97 98 68 68 Obsługa korporacyjna: Formalności międzynarodowe
Faks: +377 97 98 68 69
E-mail: info@cde.mc
www.cde.mc

Jakie inne rzeczy powinienem wziąć pod uwagę?

Jeśli Twój produkt jest oryginalny, powinieneś rozważyć złożenie wniosku o patent i znak towarowy. Ogólnie rzecz biorąc, obywatele Polski muszą już mieć patent lub znak towarowy zarejestrowany w Polsce, zanim będą mogli ubiegać się o jego zarejestrowanie i ochronę w Monako.

Gdy to zrobisz, musisz skontaktować się z:

Kierunek rozwoju gospodarczego
9 rue du Gabian
MC 980000 Monaco
Tel: +377 98 98 87 62
Faks: +377 92 05 75 20
E-mail: mcpi@gouv.mc

Godziny otwarcia: 9.30 – 12.30 / 13.30 – 17.00 od poniedziałku do piątku

Będą w stanie doradzić w zakresie ochrony wynalazków, znaków towarowych, rysunków i wzorów przemysłowych, a także oznaczeń geograficznych.

Znaki towarowe są obecnie chronione przez okres 10 lat od daty pierwszego zgłoszenia w Monako. Zwykle przyznanie znaku towarowego zajmuje od 2 do 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Istnieje również możliwość wielokrotnych przedłużeń.

Patenty – możesz ubiegać się o patent, który trwa maksymalnie 20 lat, licząc od dnia złożenia depozytu w Departamencie Własności Intelektualnej. Za utrzymanie ochrony patentowej trzeba wnosić roczną opłatę.

Jaka jest sytuacja zatrudnienia w Monako?

W Monako praktycznie nie ma bezrobocia. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu personelu, rządowa służba zatrudnienia może Ci pomóc.

La Frete
2 rue Princesse Antoinette
MC 98000 Monaco
Tel: +377 98 98 88 14
Faks: +377 93 15 89 74

Jakie jest minimalne wynagrodzenie / urlop?

Płaca minimalna jest taka sama jak we Francji (stawka godzinowa brutto wynosi EUR 10,12).

Urlop roczny wynosi 5 tygodni. W Monako jest 11 płatnych świąt państwowych rocznie.

Leave a Reply